Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma davası sırasında tehdit

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-10-2015, 15:12   #1
Konuk

Varsayılan boşanma davası sırasında tehdit

merhaba 1 yıldır boşanma davam etmekte.Eşimin şahitleri dinlendi önümüzdeki duruşmada benim şahitlerim dinlenilecek. Eşim davacı ben davalıyım. Eşim evden 1 yıl önce gitmişti. Yalnız geçenlerde bana mesaj atarak ayın 15 ine kadar evden çıkmış olmanı istiyoruz dedi. Halbuki dava sonuçlanıncaya kadar evde kalma hakkı bana tahsis edildi eşim de bunu biliyor bilmesine rağmen bana tehditvari böyle bi mesaj atıyor. Çıkmazsam ne olur yani ? Geçenlerde de elektrik su ve doğalgaz aboneliklerini iptal ettirdi bi anda susuz gazsız kaldım. Gidip abonelikleri kendi üstüme yaptırdım ama bana ekstra masrafı oldu uğraştım tabi. DAva sürerken bana böyle davranmaya hakkı var mı ? Bizim çocuğumuz yok ben çalışıyor olduğum için nafakada bağlanmadı. Bugüne kadar eşim gitti gideli faturalarıda ödüyordum ama yine de eşim iptal ettirdi. Bu tehdit mesajından dolayı da çok huzursuzum. Eşimin kendiside aileside maddi olarak güçlü insanlar. Diğer taraftan eşim zaman zaman bi kaç eşyasını alma bahanesi ile benim işte olduğum saatlerde eve geliyor ben bundan da huzursuzum. DAvanın reddini istedim ama eşimin bu şekilde gidiş gelişlerine engel olabilirmiyim. Mesela önümüzdeki duruşmada hakimden böyle bişi isteyebilir miyim. ? Eşimde de anahtar var. İstediği zaman açıp giriyor. Buna müdahale etmek istiyorum. mümkün mü ? Eşim şu anda annesinin adına aldığı bir evde kira ödemeksizin oturuyor. Ben kendi evimizde oturuyorum yalnız burası da şimdi kentsel dönüşüm nedeniyle müteahhide verilcek. Müteahhit daire sahiplerine inşaat süresince kira bedeli ödeyecek. Bu kira bedelini ben alabilir miyim ? Ev sahibi eşim yani tapu eşimin adına kayıtlı ama o beni terketti 1 yıl önce. Şimdi müteahhidin kira bedelini bana ödemesi gerektiğini önümüzdeki duruşmada hakimden böyle bi karar çıkarttırabilir miyim ? Ayrıca evlilik sonrası eşimin adına alınan bir arabamız var eşim evden giderken arabayı da götürdü. Arabada bana tahsis edilemez mi ? Yahut satışana engel olabilir miyim ? Benim de arabaya ihtiyacım var neden onun tekelinde kalsın ? Önümüzdeki duruşmada benim tanıklarım dinlenicek bir de eşimin annesi başka şehirde olduğundan onun tanıklığı yaşadığı yerde talimatla dinlenip burdaki mahkemeye gönderilecek bu tarihten sonra eşim başka bir şahit gösterip dinletebilir mi ? Bu aşamadan sonra davayı açtığı zamanki iddiasına başka iddialar ekleyebilir mi? yine önümüzdeki duruşmada eşimin bana attığı bu tehditvari mesajı bir dilekçe ile hakime dosyada sunsam şikayetçi olsam mantıklı olur mu ? Bir de tanıkların dinlenmesi bittikten sonra artık karara bağlanır mı ? ben tanıkların ifadesine bakarak dosyaya bir cevap dilekçesi daha koyabilir miyim ? çok teşekkür ederim iyi ki varsınız..İyi günler dilerim.
Old 27-10-2015, 04:35   #2
av.murat kılıç

Sayın Katılımcı,

-Eşiniz sizi mesaj ile tehdit etmiş. Bu durumda 6284 sayılı ailenin korunması hakkındaki yasa gereği eşinizi oturduğunuz evden uzanlaştırmak ve yaklaşmaması için aile mahkemesine başvuru yapıp bir karar çıkarttırabilirsiniz. Dilekçenizde boşanma davasının devam ettiğini de belirtiniz. Bu karar eşinize polis vasıtasıyla tebliğ edilir. Polis sözlü olarakta karar da yazan süre içinde (genellikle 6 ay) bir daha eve gelmemesini hatırlatır. Şayet eve gelirse eşinize hapis kararı çıkar.

-Oturduğunuz evin tapusuna aile konutu şerhi işlettirmeniz menfaatinize olacaktır. Bu durumda kentsel dönüşüm de evinizden çıkmak zorunda kalsanız bile boşanma davası içinde hakime bir dilekçe ile başvurarak aile konutunuzu kentsel dönüşümden dolayı terk etmek zorunda kaldığınızı, müteahhitin oturdurduğunuz daire için vereceği aylık kira bedelini sizin adınıza yatırması için mahkemeden karar çıkartabileceğinizi düşünüyorum.

- Eşinizin aracını kullanmak için mahkemeye talepte bulunun ancak lehinize bir karar çıkacağını tahmin etmiyorum.

-Kural olarak boşanma davası açıldıktan sonraki olaylar boşanma davasını etkilemez. Ancak siz yinede tehdit mesajını hakime dilekçe ile sunun.

- Tanık beyanları ile ilgili beyanda bulunabilirsiniz. Ancak davanın genişletilmesi anlamına gelen yeni iddialarda bulunamayacağınızı düşünmekteyim. Yinede dilekçenizi yazıp verin. Kabul edip etmemek mahkemeye kalmış bir durumdur.

-Tanıklar dinlendikten sonra deliller toplanmışsa karar verilir. Ancak hakim karardan önce dosyayı incelemeye alabilir ve bir sonraki duruşma da karar da verebilir.

-Davanızın her aşamasında bir avukattan yardım almanızı öneriyoruz.

Kolay gelsin.
Old 03-11-2015, 12:21   #3
Konuk

Varsayılan Aile konutu

Merhaba Sayın Avukat, ben aile konutu şerhini daha dava açılmadan önce koydurmuştum. Daha önceki duruşmada da aile konutumuz bana tahsis edilmişti. Yalnız önümüzdeki mayıs ayı sonuna kadar aile konutumuzu kentsel dönüşüme girdiğinden dolayı müteahhitçi firma boşaltmamızı istiyor. Benim ise dava sonuçlanıncaya kadar aile konutunda oturma hakkım var..Yalnız bugünkü duruşmada,aynı sizin yazdığınız gibi ben hakimden aile konutumuzu kentsel dönüşüm kapsamında tahliye etmek zorunda kalacağımdan, müteahhitçi firmanın daire sahiplerine yapacağı kira yardımını benim adıma ödenmesi için karar verilmesini talep ettim. Hakim ise bunun yasal olarak mümkün olmadığından reddine diye karar verdi. Bu arada ben mayıs ayında boşaltıcam belki ama davamızda zannederim yine mayıs zamanı gibi sonlanacak sanıyorum. Ama bir de temyiz süreci var o da 1 yıl kadar sürer değil mi ? Hakikaten kira yardımını benim yine bi şekilde kanunen alabilmemin bir yolu yok mu ? çalışıyorum ama kiraya çıkmak beni maddi olarak çok zorlayacak. Çocuk olmadığı için nafakada alamadım ben. tanık dinlenmesi için duruşma 3 ay sonraya ertelendi. Bu süre içinde bu kira bedeli ile ilgili yapabilceğim başka bişi bi yol olabilir mi size tekrar sormak istedim. Çok sağolun.
Old 05-11-2015, 19:26   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Dava süresince TMK 169 gereğince hakim :barınma ve geçinme,mallardan yararlanmaya ilişkin önlemleri alır.

Diğer yandan Hakim ancak dosyada taraf olanlar hakkında karar verebilir.Bu nedenle dosyada taraf olmayan müteahhit hakkında kirayı size vermesi konusunda karar veremez.

Yapılacak şey evden çıktığınızda karar kesinleşinceye kadar kira miktarını karşılayacak miktarda lehinize tedbir nafakasına hükmedilmesini istemenizdir.

Bir avukattan destek almanız yararınıza olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi