Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

bilirkişi raporunda tespit edilen alacağın ıslah edilmemesi ve sonradan rapora dayanılarak icra takibi yapılması

Yanıt
Old 06-05-2012, 23:37   #1
SYAZICI

Varsayılan bilirkişi raporunda tespit edilen alacağın ıslah edilmemesi ve sonradan rapora dayanılarak icra takibi yapılması

merhabalar,
bu konuya ilişkin net bir açıklama bulamadım.
işçi işçilik alacaklarına ilişkin dava açıyor. tabi ilk başta eski HUMUK gereğince açıldığı için kısmi dava açıyor mahkeme bilirkişi incelemesi yapıyor ve davacı bilirkişi raporunda tespit edilen alacağa ilişkin ıslah talebinde bulunmuyor ve mahkeme ilk talep gibi karar veriyor. davacı ise bilirkişi raporunda tespit edilen ve ıslah etmemiş olduğu alacağı tahsil için icra takibine koyuyor. bu mümkün müdür? zira ıslahın burada hiç bir değeri kalmıyor diye düşünüyorum. görüşleriniz için şimdiden çok teşekkürler.
Old 07-05-2012, 06:09   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan SYAZICI
merhabalar,
işçi işçilik alacaklarına ilişkin dava açıyor. tabi ilk başta eski HUMUK gereğince açıldığı için kısmi dava açıyor mahkeme bilirkişi incelemesi yapıyor ve davacı bilirkişi raporunda tespit edilen alacağa ilişkin ıslah talebinde bulunmuyor ve mahkeme ilk talep gibi karar veriyor. davacı ise bilirkişi raporunda tespit edilen ve ıslah etmemiş olduğu alacağı tahsil için icra takibine koyuyor. bu mümkün müdür? zira ıslahın burada hiç bir değeri kalmıyor diye düşünüyorum. görüşleriniz için şimdiden çok teşekkürler.

Mümkündür. Ancak, ıslah edilmemiş kısım için ilamsız icra takibi yapılabilir, itiraz halinde itirazın iptali davası açmak gerekecektir. Oysa ıslah yapılmış olsa, alacağın bu kısmı da ilama bağlanmış olacak ve alacaklı ilamlı takibin avantajından yararlanacaktı. Yani ıslahın anlamının kalmaması sözkonusu değil.
Old 07-05-2012, 06:42   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan SYAZICI
merhabalar,

Alacaklı taraf, (eğer ıslah süresini kaçırmadıysa) muhtemelen %40 icra inkar tazminatı alabilmek için bu yolu seçmiş olabilir.
Old 07-05-2012, 10:09   #4
yılmazkan

Mümkündür. Davacı taraf Sayın Dikici gibi düşünmüş olabilir (Sayın Dikici'yi herhangi bir şekilde tenkit etmediğimi belirtmek isterim). Ama burda davacının ıslah etmek imkanı varken etmeyip ilamsız takip yapması, itiraz edilir dava açar fazladan %40 tazminat kazanırım düşüncesi bence alacaklının kötü niyetidir.
Old 07-05-2012, 11:09   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan yılmazkan
Mümkündür. Davacı taraf Sayın Dikici gibi düşünmüş olabilir (Sayın Dikici'yi herhangi bir şekilde tenkit etmediğimi belirtmek isterim). Ama burda davacının ıslah etmek imkanı varken etmeyip ilamsız takip yapması, itiraz edilir dava açar fazladan %40 tazminat kazanırım düşüncesi bence alacaklının kötü niyetidir.

iyi ki parantez içinde açıklama yazmışsınız.

Bu benim düşüncem değil, "böyle bir düşünce ile hareket edilmiş olabilir" diyorum. Böyle bir ahlaksızlığı asla onaylamam ve asla da düşünmem. ("Böyle bir ahlaksızlık" derken sizin yazdığınızı kastetmiyorum.)
Old 07-05-2012, 11:29   #6
thanatos

SAYın Dikici'ye ve SAyın Yılmazkan'a katılmıyorum.
evet ıslah edilmeyen kısım için ilamsız takip yapabilir; ama muhtemelen dava-ıslah zamanaşımını kaçırmış olacağı için alacak zaqmanaşımına uğramış demektir. ve itirazın iptali davasını dolayısıyla %40 tazmşnatı kazanamaz diye düşünmekteyim
Old 07-05-2012, 11:34   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan thanatos
SAYın Dikici'ye ve SAyın Yılmazkan'a katılmıyorum.
evet ıslah edilmeyen kısım için ilamsız takip yapabilir; ama muhtemelen dava-ıslah zamanaşımını kaçırmış olacağı için alacak zaqmanaşımına uğramış demektir. ve itirazın iptali davasını dolayısıyla %40 tazmşnatı kazanamaz diye düşünmekteyim

Sayın thanatos,
Islah süresinin kaçırılmış olması alacağın zamanaşımına uğramasına neden olmaz. Usul kanunumuza göre ıslah tahkikat bitmeden önce yapılmak gerekir. (HMK.177/1) Tahkikat bitmişse, ıslah yapılamaz, ama ıslaha konu alacak, "dava zamanaşımı" süresi içinde ayrıca dava veya takibe konu edilebilir.
Old 07-05-2012, 11:39   #8
thanatos

Sayın dikici
ben "muhtemelen" diyerek alacağın zamanaşımı uğramış olma ihtimali yüksektir. demek istedim. Sonuçta ıslah dava bitene kadar herhangi bir sürede yapılabilir anlayışı doğru değildir. ıslah yapabilmenin ikinci şartı alacak zamanaşımının dolmamış olmasıdır. dolayısyla ıslah süresi dolmuşsa ( ki burada muhtemelen diyerek dolmuş olma ihtimalini göz önüne alıyorum) alacak zamaşımı da dolmuş demektir.
Old 07-05-2012, 11:42   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan thanatos
Sayın dikici
ben "muhtemelen" diyerek alacağın zamanaşımı uğramış olma ihtimali yüksektir. demek istedim. Sonuçta ıslah dava bitene kadar herhangi bir sürede yapılabilir anlayışı doğru değildir. ıslah yapabilmenin ikinci şartı alacak zamanaşımının dolmamış olmasıdır. dolayısyla ıslah süresi dolmuşsa ( ki burada muhtemelen diyerek dolmuş olma ihtimalini göz önüne alıyorum) alacak zamaşımı da dolmuş demektir.

Sanıyorum kavramları yerli yerinde kullanmak ve doğru ifade etmek zorunlu. Koyulaştırdığım bölümdeki cümleniz de maalesef isabetli değil.

Islah, bir davada ancak bir kez yapılabilir ve bunun süresi tahkikat bitmeden öncedir. Maddesini dahi yazdım ki aksi yönde itiraz gelmesin diye, ama yine geldi. (HMK:177/1)'de bu durum açıkça yazar!

Bunları sizin hatalı olduğunuzu vurgulamak için değil, okuyan özellikle öğrenci arkadaşlarımızın yanılmaması için yazıyorum.
Old 07-05-2012, 12:36   #10
yılmazkan

'ıslah yapabilmenin ikinci şartı alacak zamanaşımının dolmamış olmasıdır.'
Islah yapabilmek için zamanaşımının dolmamış olması şart mıdır?
Alıntı:
Yazan thanatos
Sayın dikici
Old 07-05-2012, 13:21   #11
Av.MB

Arkadaşlar benzer durum benim başıma geldi. 10.000 TL açılan davada bilirkişi 22.000 TL rapor verdi. Mahkeme de 22.000 üzerinden harcı tamamla dedi. Harcı tamamladım.Islaha gerek olmadan 6100 sayılı yasa gereği müddeabihi artırabilecekken yahut ıslahla artırabilecekken her ikisine de başvurmadan hakim 10.000 TL üzerinden karar verdi. Ben de 12.000 TL yi icraya konu ettim, borçlu itiraz etti. İtirazın iptakli davası açıp açmamakta tereddütlüyüm. Zira dava temyiz edildi ve bozulabilir de ?
Old 07-05-2012, 14:08   #12
yılmazkan

İptal davası açsanız bile derdestlik dava şartı ile karşılaşma ihtimaliniz var. Aynı alacak konusunda mahkeme 10bin liralık kısmı kabul etmiş, fazlasını reddetmiş. Temyizin sonucunu bekleyiniz.
Alıntı:
Yazan Av.MB
Arkadaşlar benzer durum benim başıma geldi. 10.000 TL açılan davada bilirkişi 22.000 TL rapor verdi. Mahkeme de 22.000 üzerinden harcı tamamla dedi. Harcı tamamladım.Islaha gerek olmadan 6100 sayılı yasa gereği müddeabihi artırabilecekken yahut ıslahla artırabilecekken her ikisine de başvurmadan hakim 10.000 TL üzerinden karar verdi. Ben de 12.000 TL yi icraya konu ettim, borçlu itiraz etti. İtirazın iptakli davası açıp açmamakta tereddütlüyüm. Zira dava temyiz edildi ve bozulabilir de ?
Old 07-05-2012, 17:30   #13
thanatos

Sayın Yılmazkan
evet. ıslahla dava değerini yükseltebilmenin şartı tabiki dava açarken talep etmediğiniz sonradan ıslah ile talep ettiğiniz alacağa ilişkin olarak zamanaşımının dolmamış olması gerekir.
ikinci husus sayın Av.MB ye verdiğiniz cevaba ilişkin olarak mahkeme 10.000 TL için karar vermiş 12.000 TL lik kısım hiç talep edilmemiş ve mahkemede buna ilişkin karar vermemiş. 12.000 TL ye ilişkin derdestlik nerede?
Old 08-05-2012, 09:00   #14
yılmazkan

Karşı taraf ıslaha karşı da zamanaşımı defiini ileri sürmezse arttırmak mümkündür. Bu nedenle zamanaşımının şart olduğunu düşünemeyiz.
MB'nin söylediğine göre hakim harcın tamamlanmasını talep etmiş, kendileri de harcı tamamlamışlar. Buradan talep ettiklerini ancak reddedildiğini anlıyorum.
Old 05-06-2015, 09:30   #16
Advocater

Alıntı:
Yazan Av.MB

Sayın meslektaşlarım,

Burada benim anlayamadığım, sayın meslektaşımın 12000 TL ilamsız icra takibinde itirazın iptalini kazanıp kazanamayacağıdır, zira taleple bağlılık ilkesi gereği mahkeme 10.000 TL'ye hükmetmişse, bilirkişi raporunda 22.000 tespit edilse de itirazın iptali davası 12.000 için nasıl kazanılabilecektir? Diyelim ki temyizde de mahkeme kararı onandı ve akabinde itirazın iptali davası açıldı, karşı taraf bu durumda Yargıtay kararını sunup davayı kazanmayacak mıdır?
Old 03-07-2020, 21:54   #17
didem kunal

Çok benzer bir dosya var elimde.Konusu,sigorta alacak davası.Müvekkil aracı bir firmadan sıfır araç almış. Aracı sigorta yaptirmis.Aracı aldıktan 5 ay sonra araç elektirik laçagı sebebiyle yaniyor ve hurdaya çıkiyor.Biz de sigortaya sava actik.Fazlaya iliskin haklarımız sakli kalmak kaydiyla 5000tl dedik.Bilirkisi raporunda ise alacak 75.000tl olarak hesaplanmış.Son celseye yetki belgesiyle avukat arkadaş girdi ve ıslah etmeyerek davanın 5000tl olarak kabul edilmesine neden olmuş.
70.000tl yi nasıl talep edebilirim?
Yangin cikan tarih 2014,dava 2015 de acildi 2020 de bitti.sigorta alacaklarinda zamanasimi 2 yil ise bu raporda tespit edilen 70.000 ni nasil talep edebilirim?
Old 06-07-2020, 16:32   #18
kadir34

İcra takibi yaparsınız meslektaşım zamanaşımı itirazında bulunurlarsa eğer tahsil kabiliyeti söz konusu olmadığından itirazın iptali açmaya gerek yoktur. Zira davanız reddilecektir. Siz yinede icra takibiyle şansınızı bir deneyin
Old 07-07-2020, 05:51   #19
kadir34

Meslekdaşım eğerki trafik kazası sonrasında açılmış olan taksirle yaralama davası varsa ve hüküm kurulmuşsa zamanaşımı 8 seneye uzar bilginiz olsun. İyi çalışmalar dilerim
Old 07-07-2020, 08:27   #20
avktderya

merhaba
karara bağlanan dosyada son celsede ıslah yapılmış olsa zamanaşımı yine söz konusu olacaktı , zaman aşımı nedeni ile ret vekalet ücretine hükmedilmesi söz konusu olacaktı.
kadir bey in dediği gibi icra takibi yapıp şansınızı deneyin

saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi