Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tanık ifadesinin çelişkili olması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-12-2006, 01:04   #1
Avderenyılmaz

Varsayılan Tanık ifadesinin çelişkili olması

Merhaba arkadaşlar.
Tanık ifedesinde ki çelişki ile ilgili bir sorum var.
Aynı konuda açılmış olan hukuk ve ceza davasında birbirinden farklı ifadeler veren tanık ile ilgili hakimin nasıl bir değerlendirmeyapacağını merak ediyorum.
Hukuk davasında söyledikleri doğru iken 1 yıl kadar sonra aynı olayla ilgili açılan ceza davasında farklı ifade veren tanığın önceki beyanını ceza mahkemesine sunduğumuz takdirde hakimin kararını nasıl etkiler?.
Yanıtlarınız için teşekkürler.......
Old 01-12-2006, 01:19   #2
ibreti

Sizin müvekkilinizin avukatı olsaydım;
Hukuk davası yargılama sürecindeki ifadesini ceza mahkemesine sunar, çelişkinin açıklattırılması ve giderilmesi için tanığın yeniden dinlenmesini isterdim.

Karşı tarafın avukatı olsaydım;
Bu tanığın beyanının hukuk mahkemesince verilen karara esas alınıp alınmadığına bakar, hukuk mahkemesindeki dava için yargılamanın yenilenmesini isterdim.

Yargıcın yerinde olsam;
Hukuk mahkemesindeki tanıklık beyanı ile ceza mahkemesindeki tanıklık beyanı arasında çelişki olması halinde bu tanığı tekrar duruşmaya çağırır, çelişkileri gidermek ve doğruya ulaşmak için sıkı bir şekilde tekrar sorgulardım. Hatta anlatıma göre başkaca tanıkların ya da delillerin olup olmadığını öğrenmeye çalışır, var ise bu tanıkları ve delilleri de toplar, gerekiyor ise keşif yapar ve keşif mahallinde tanık anlatımlarının doğru olup olmadığını tanığı tekrar dinlemek sureti ile denetler, çelişkileri mutlak surette gidermeye çalışır, aksi takdirde hükme esas almazdım.

Duruşma salonunun üç cephesinden böyle görünüyor.

Saygılar...
Old 01-12-2006, 15:52   #3
av.m.a.g

sayın avderenyılmaz,

hakim ne yapar?
ne yapar, tanığı çağırır, nedir bu çelişki diye sorar, o da bişeyler der. artık ne der bilemiyorum,
*ilk ifadem de yalan söyledim, hakim bey, bu ceza dava haksızlık olsun istemiyorum vicdanım el vermedi der... veya tam tersi olur. Eee hakim de maddi gerçeğin ortaya çıkması için sayın ibreti nin belirttiği yolları izler...

Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi