Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sanık AVUKAT Ömer Kavili hakkında Savunmayı savunmak için çağrı yapılabilir mi ?

Yanıt
Konu Notu: 5 oy, 4,80 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-12-2008, 23:29   #61
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan Saim
Başkan'ın çekilmesi hususunu hatırlatması için (A) bir sebep mi vardı ?

Şu mudur?: "Hakim, hakimi (belki) korur. Beni Doktor yargılasın!"

Sayın Kavili'nin (B) kartvizite ihtiyacı olmadığını, ismini söylemesinin kafi olduğunu ilk tanışmamızda kendisine söylemiştim.

Hatırlarlar.

(C) Kavilizm'in bir gün belleklerde yer edeceğini de yazmıştım bir yerlere...

Bunlar normal şeylerdir.

Tuhaf olan Ömer Kavili'nin avukata ihtiyaç duymasıdır.

Saygılarımla.

Sevgili arkadaşım "Saim",

A) Bir değil birden çok neden vardı; Engin tutanakları yayınlarsa görülecektir.

B) O sözünüzü iltifat olarak almış kabul etmiştim, evet hatırlıyorum, THS'nin Sirkeci Garı'ndaki toplantısında.

C) Kavilizm deyiminizi de yine iltifat olarak kabul ediyorum.

İltifatınıza layık olmaya çalışmak ve THS toplantılarında görüşmek üzere.

Ömer Kavili
Aykırı avukat - aykırı sanık
Old 28-12-2008, 23:59   #62
ege

sevgili Kavili

"gak guk guguk" günlerinin birinde sizden duyduğum bir söz vardı,
umudumu kaybediyorum dediğimde;

" tam tersine bugün bizim görev günümüz, şimdi iş zamanı çalışmak lazım" demiştiniz.

Hak Huk Hukuk günlerine ,
sizin azim ve emeğinizle, daha önemlisi olarak hukukçulara aşıladığınız inanç ve dirençle varılacaktır.

inanıyorum
Old 29-12-2008, 13:57   #63
avyesimcarikci

Sayın meslektaşım Ömer Kavili ye desteklerimi sunarken duruşma gününü ajandama not alıyorum . Desteklerimiz sizlerle . Azim ve emeğinize sağlık diyorum.
Old 19-01-2009, 17:58   #64
Av.Ömer KAVİLİ

Varsayılan Bekleriz 18 Mart 2009 Çarşamba 13.30

Alıntı:
Yazan Av.Ömer KAVİLİ
18 Mart 2009 Çarşamba

13.30

Kadıköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi

2008/224 Esas

Sitemiz üyesi avukatları SAVUNMAN ve/veya Gözlemci; avukat olmayanları da DİNLEYİCİ olarak BEKLERİZ.

18 Mart 2009 Çarşamba 13.30

2008/224 Esas

Ömer Kavili
Sanık

" Hak, huk, HUKUK; gak, guk, GUGUK!!! "
Old 19-01-2009, 19:41   #65
Referendaire

Sayin Kavilli,

Mucadelenizde size basarilar dilerim.
Asagida avukatlar hakkinda verilmis iki tane AIHM kararinin linkini veriyorum. Durusma gunune kadar inceleyebilirseniz faydali olacagi inancindayim.
Kolaylik ve basari dileklerimle.
Saygilar.

http://cmiskp.echr.coe.int/tkp197/vi...C1166DEA398649

http://cmiskp.echr.coe.int/tkp197/vi...C1166DEA398649
Old 18-03-2009, 00:19   #66
Av.Ömer KAVİLİ

Dikkat Bekleriz 18 Mart 2009 Çarşamba 13.30

Alıntı:
Yazan Av.Ömer KAVİLİ
Sitemiz üyesi avukatları SAVUNMAN ve/veya Gözlemci; avukat olmayanları da DİNLEYİCİ olarak BEKLERİZ.

18 Mart 2009 Çarşamba 13.30

2008/224 Esas

Ömer Kavili
Sanık

Bekleriz 18 Mart 2009

Çarşamba

13.30

Bugün !
Old 18-03-2009, 02:45   #67
oceans17

Forumu şimdi okudum. Baştan sona. Anladım ki; Meslektaş dayanışması bizleri olduğumuzdan daha güçlü kılıyor.

Sayın Kavili, haddim olmayarak sizi tebrik ediyorum. Umarım bizler için örnek teşkil edecek bir kararla ayrılırsınız bugünkü duruşmanızdan.

Hep destek, Tam destek.

Saygılarımla.
Old 18-03-2009, 18:28   #68
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan onur turgut
Forumu şimdi okudum. Baştan sona. Anladım ki; Meslektaş dayanışması bizleri olduğumuzdan daha güçlü kılıyor.

Sayın Kavili, haddim olmayarak sizi tebrik ediyorum. Umarım bizler için örnek teşkil edecek bir kararla ayrılırsınız bugünkü duruşmanızdan.

Hep destek, Tam destek.

Saygılarımla.

Sayın "onur turgut",

İltifat ve destek iletinize çok teşekkür ediyorum.

Saygılar.

Ömer Kavili
Old 18-03-2009, 18:42   #69
Av.Ömer KAVİLİ

Mahçup durusma 03.06.2009 gunu 13.45

Arkadaşlar,

Duruşmamız 03 Haziran 2009 Çarşamba

Saat 13.45

Bugünkü duruşma tutanakları toplam SEKİZ sayfa olup, avukatlar Hakan Eren ile Suat Ergin adresine yollanmıştır.

Lekelenme(!) olasılığını kabul ederek yayınlanmasına izin veriyorum. (Sanığın lekelenmeme hakkı var ise de ! )

Saygılarımla.

Ömer Kavili
Yine ve yeniden sanık

Old 18-03-2009, 19:13   #70
Av. B. Zekeriya BENGİER

Dosya içeriğini bizlerle paylaşmanızı diliyorum.

Haklı mücadelenizi destekliyorum. Siteye fazla giremediğim için bu başlığı kaçırmışım. Gelişmeleri yakından ve ilgi ile takip edeceğim. Duruşmada yanınızda olmayı çok isterim.
Old 19-03-2009, 15:24   #71
ege

çok istememe ve hatta ümraniyedeki bir duruşmamı da 17 marta almama rağmen 18 mart sabahı erkenden İstanbul'dan ayrılmak zorunda kaldım.

gelişmeleri merak ediyoruz.

sonraki duruşma gününü de yine not almak isterim.

saygılarımla.
Old 19-03-2009, 18:37   #72
ali ekmekçi

Ömer Kavili eminim ki Baroda Avukatlık yeminini yaparken içinden şu yemini de eklemiştir."MESLEKTAŞLARIMI SÜREKLİ ŞAŞIRTACAĞIMA..."Kendisine selam ve sevgiler.....
Old 19-03-2009, 22:32   #73
Adli Tip

Sayin Sanik Kavili'nin gonderdigi durusma zaptini okurken kendi kendime "sen bir avukatsin; surukleyici bir roman okuyor gibi okumamalisin" dedim. Ama buna ragmen keyifle ve heyecanla okudum.

Kendisini; avukatligi, sanikligi ve Kavili'ligi sebebiyle kutlarim.
Old 20-03-2009, 11:38   #74
Av.Ömer KAVİLİ

Varsayılan Duruşma tutanakları 18.03.2009

Arkadaşlar,

Sitemiz üyesi, Adana'da avukat, sayın Yahya DEMİREL meslektaşımızın yardımıyla duruşma tutanakları metin çevirisi yapıldıktan sonra ve bazı harf düzeltmeleri de tarafımızdan yapılarak bilgi amacıyla sitemiz üyelerine tutanakları sunuyoruz.

(Duruşma tutanağındaki kelime yitikleri ve cümle düşüklükleri düzeltilmemiştir. ÖK.)

Savunma mesleğindeki mücadele arkadaşlarıma katkısı olmasını diliyorum.

Saygılarımızla.

Ömer Kavili
Yine ve yeniden sanık

---------------- 0 -------------------

T.C
Kadıköy
3. Ağır Ceza Mahkemesi
2008/224 Esas S. 5

Celse No 2
Celse T. 18.03.2009
Başkan Mehmet Selçuk 23137
Üye Mehmet Kamil Günay 28282
Üye Nuh Hüseyin Köse 38509
C.Savcısı Abdurrahman Üşenmez 37681
Katip Abdullah Köse 110557
Belli gün ve saatte duruşmaya mahsus salonda celse açıldı.

Sanık Ömer Kavili ile sanık müdafileri Av. Nurdan Düvenci Tarkan, Av. Mehmet Coşkun Karakaş, Av. Nadide Lüleci, Av. Aysun Kuşakçı Karakaş, Av. Abdurrahman Tanrıverdi, Av. İbrahim Cem Erbil, Av. Tülay Ateş, Av. İsmail Altay, Av. Emine Neval Özfırat., Av Müjde Bozbey, Av. Şükriye Erden, Av. Volkan Gültekin, Av. Hikmet Baki Av. Alev Seher Tuna Av Arin Manca, Av Hülya Yalçın geldiler , açık yargılamaya devam olundu.
Av. Nurdan Düvenci Tarkan: Sanık Ömer Kavili müdafii olduğuna dair İstanbul barosundan almış olduğu yetki belgesini ibraz etti.
Sanık vekili Av. Hakan Eren'in yetkili kıldığı Av. Tülay Ateş, Av. Müjde Tozbey, Av. Arin Manca, Av. Aysun Kuşakçı, Av. Nahide Lüleci, Av. Alev Seher Tuna, Av. Hülya Yalçın, Av. İbrahim Cem Erbil, Av. Hikmet Baki, yetki belgelerini ibraz ettiler.
Sanığın 24.12.2008 tarihli talepleri hakkında iddia makamından görüşü soruldu
İddia Makamı: vaki taleplerin değerlendirmesini mahkemenin takdirine bırakıyoruz, dedi.

G.D: Talep gibi
1- Sanık Vekili Av Hakan Eren'in yetkili kıldığı Av. Tülay Ateş, Av. Müjde Tozbey, Av. Arin Manca, Av. Aysun Kuşakçı, Av. Nahide Lüleci, Av. Alev Seher Tuna, Av. Hülya Yalçın, Av. İbrahim Cem Erbil, Av. Hikmet Baki sanık vekili olarak davaya kabullerine,
2- Her ne kadar sanık Ömer Kavili 24.12.2008 tarihli celsede bildirdiği nedenlerle mahkeme başkanı Mehmet Selçuk'u çekinmeye davet etmiş ise de vaki beyanlar CMK 26 maddesi anlamında usulüne uygun bir red talebi niteliğinde olmadığı gibi, CMK 22 ve devamı maddelerinde çekinmeye davet şeklinde bir düzenlemede getirilmediğinden sanığın 24.12.2008 tarihli celsedeki talebi hususunda karar verilmesine yer olmadığına oy birliği ile karar verildi duruşmaya devam olundu.
24.12.2008 tarihli celsede okunan iddianame ve yapılan kimlik tespiti doğrultusunda sanıktan yeniden savunması soruldu.

T.C
Kadıköy
3. Ağır Ceza Mahkemesi
2008/224 Esas S.6

Sanık : Savunma yapacağını bildirdi.
SANIK ÖMER KAVİLİ SAVUNMASINDA: Ben öncelikle geçen celse her hangi bir şekilde mahkeme başkanı Mehmet Selçuk'u davet şeklinde çekinmeye davet etmedim. Söylediğim olgular çerçevesinde çekinmek istiyorsa bunu takdirine bıraktığını söylemiştim, bu nedenle usul açısından bir karar verilmesi gerekir karar verilmesi yönündeki karara itiraz ediyorum dedi
Sanıktan tekrar savunması soruldu:

Sanık Ömer Kavili: Öncelikle Çağdaş Hukukçular Derneği Ankara Şubesinin Yasa İzleme Komisyonu tarafından yayınlanan kitapçığında işaret edildiği üzere 5271 Sayılı CMK'nun 170/3-d maddesi gereğince mağdurun ve suçtan zarar görenin vekili ve kanuni temsilcisi İddianamede gösterilir^hükmü getirildiği halde Üsküdar 2 Ağır Ceza Mahkemesinin 11.9.2008 tarihli son soruşturma kararında ve Üsküdar C.Başsavcılığının 25.06.2008 tarihli iddianamesinde davacı olarak K.H, ihbar eden olarak ta Kadıköy Asliye Ceza mahkemesi yazıldığı, suçtan zarar gördüğü iddia edilen müştekilere yer verilmediği, nitekim benzer bir dava nedeniyle Beyoğlu 3 Ağır Ceza Mahkemesinin 2005/246 Esas sayılı dava dosyasında müştekilerin isim ve kimlik bilgilerinin iddianame ile son soruşturmanın açılmasına dair karar başlığında ilave edilmediğinden dolayı bu eksikliğin giderilmesi bakımından dava dosyası İstanbul 2 Ağır Ceza Mahkemesine iade edilmiştir. Biz Beyoğlu 3 Ağır Ceza Mahkemesinin ara kararından bir suret mahkemeye ibraz ediyoruz. Bu nedenle İddianamede suçtan zarar gördüğü iddia edilen müştekilerin isimleri belirtilmediğinden iddianamenin iadesine karar verilmesini talep ediyoruz dedi.
İddia Makamından soruldu: Yargılamayı yapan mahkemece iddianamenin kabulüne karar verilerek kovuşturmaya başlanıldığı göz önüne alındığında iddianamenin iadesine yönelik talebin bu nedenle reddine karar verilmesi talep olunur dedi.

Sanık İddia makamının talebi hakkında beyanda bulunacağım dedi ve devamla
Sanık Ömer Kavili: Yasa maddesinde ve hukukun temel ilkesinde tarafların bir araya getirilmeden davanın görülemeyeceği, insanlığın tarihinden gelen bir birikimdir. Benim eylemlerim nedeniyle onurları kırılan, aşağılandığını düşünen kendisine hakaret ettiğimi düşünen gerçek kişilerin açık kimliklerinin iddianamede yer alması bir zorunluluktur. Bu konuda gerek soruşturmaya yürüten gerekse şu anda iddia makamını temsilen görev yapan kamu görevlisinin yasanın dışına çıkmaya hiçbir hak ve yetkisi yoktur. İddianamenin hatalarla dolu bir biçimde kabul edilmesi yargılama aşamasında hatalardan dönülmesi olanağını ortadan kaldırmayacağı düşüncesindeyiz bu nedenledir ki öncelikle iddianame

T.C
2008/224 Esas S. 7

başlıklı belgenin yasanın aradığı özelliklere uygun hale getirildikten sonra yargılamanın yürütülmesini istiyoruz, Çünkü bu husus yargılama yöntemine ilişkindir ve yöntem özden önce gelir. Bu çerçevede iddianamenin ve son soruşturma kararını verenlere geri gönderilmesini isteriz dedi.
G.D : Talep gibi
Sanığın vaki itirazlarının incelenmesi bakımından duruşmaya 14:20 Başlanmak üzere ara verilmesine oy birliği karar verildi. 18.03.2009

Başkan 23137 Üye 28282 Üye 38509 Katip 110557

Celse No
Celse T. 18.03.2009

Belli gün ve saatte duruşmaya mahsus salonda celse açıldı. Sanık Ömer Kavili ile sanık müdafileri Av. Nurdan Düvenci Tarkan, Av. Mehmet Coşkun Karakaş, Av. Nadide Lüleci, Av. Aysun Kuşakçı Karakaş, Av. Abdurrahman Tanrıverdi, Av. İbrahim Cem Erbil, Av. Tülay Ateş, Av. İsmail Altay, Av. Emine Neval Özfırat., Av Müjde Bozbey, Av. Şükriye Erden, Av. Volkan Gültekin, Av. Hikmet Baki, Av. Alev Seher Tuna, Av Arin Manca, Av Hülya Yalçın geldiler, açık yargılamaya devam olundu.
Her ne kadar Üsküdar C.Başsavcılığının 25.06.2008 tarih ve 2008/11943 soruşturma sayılı iddianamesi ile Üsküdar 2 Ağır Ceza Mahkemesinin 11.9.2008 tarih 2008/300 Esas 2008/277 Karar sayılı son soruşturma kararında iddianame metninde bahsedilen müştekilerin iddianame başlığında gösterilmemiş ise de, CMK 174/3 ve 175/1 maddesi gereğince CMK 174/1 maddesinde öngörülen 15 gün içinde İade edilmeyen iddianamenin kabul edilmiş sayılacağı anlaşılmakla bu aşamada vaki eksiklikler nedeniyle iddianamenin iade edilemeyeceği görüldüğünden sanığın bu nedenlerle iddianamenin ve son soruşturmanın açılmasına dair kararın iadesine dair talebinin reddine oy birliği ile karar verildi duruşmaya devam olundu.

T.C
Kadıköy
3. Ağır Ceza Mahkemesi
2008/224 Esas S.8

Sanıktan yeniden savunması soruldu:
Sanık Ömer Kavili: Öncelikle şu anda mahkemenin vermiş olduğu karar yasanın açık kurallarına açıkça aykırı biçimde verilmiştir. Soruşturma ve kovuşturma safhasında hatalar yapılmış ise de o hataların boyunun ölçüsünü alacağı yer muhakeme yapmaya yetkili olan mahkeme önündeki kovuşturma aşamasıdır. Mahkeme kendisine bir fırsat olarak sunduğumuz bu hatayı düzeltme olanağını kullanamamıştır. bu durumda iddianamede mağdur bulunmadığına göre x kişi y kişi hakarete uğramış olacaklardır. Bu x ve y kişilerin açık ad ve adreslerinin tespit edilerek öncelikle İddialarının nelerden ibaret olduğunun sorulmasını istiyorum. Çünkü sanık, yargılama konusu eylemle ilgili olarak aydınlatılmasını isteyebilir, bu husus sanığa haktır. Sanığa hak olan ise soruşturmacı ve kovuşturmacı niteliği ile görev yapanlara ise ödevdir. Şu anda yargılanmama neden olan benim tarafımdan yapılmış ve aynı zamanda x ve y kişileri aşağılayan davranışlarımın neler olduğunun ortaya konulmasından sonra yargılamaya devam olunmasını istiyorum dedi

Sanığa kendisine okunan son soruşturma kararı ile iddianamede hakkında yüklenen suçlamaların açıklandığı bildirilerek tekrar savunması soruldu
Sanık Ömer Kavili: Mahkeme benim ifademi almadan savunma aşamasına geçmemelidir, bu nedenle ifade vermek için hangi eylem nedeniyle ifademin alınmak istendiğinin açıklanmasını istiyorum. dedi.
Sanığın vaki talepleri ile ilgili olarak 24.12.2008 tarihli celsede gerekli açıklamaların yapıldığı görülmekle tekrar savunması yapılmak üzere kendisinden soruldu.

Sanık Ömer Kavili: Öncelikle kendi davasının hakimi olamaz, benim hakkımda suç duyurusunda bulunan muhbir şahıslar benim davranışımın hakaret olduğunu kendileri nitelemişlerdir. İşte hem eylemin zarar göreni olup ta hem de o eylemin vasıflandırmasını yapıp ta mahkemeden bu vasıf, bu nitelik ve içerik nedeniyle yargılama yapmasını hiç kimse isteyememelidir. eğer bu mahkemede kanun önünde eşitlik ilkesi geçerli olacak ise müşteki ihbarcı şahısların öncelikle beyanlarının alınması gerekir. Çünkü kendilerinin aşağılandığını iddia eden şahıslar bu güne kadar gerek savcılık önünde gerekse Üsküdar Ağır Ceza Mahkemesi önünde hiçbir zaman ifade vermemişlerdir. Eğer mahkemeniz İddianamede yazdığı kadarı ile yargılama yapmayı düşünüyor ise iddianamede eylemlerin ne olduğu açıkça belli değildir ve o eylemlerin yapılış biçimi bakımından şüphe bulunmakta sanık olarak ta benim davranışlarımın da açık ve net bir şekilde yazılmadığı görülmektedir CMK en temel ilkesi olan şüpheden sanık yararlanır ilkesi çerçevesinde derhal beraat kararı verilerek yargılanmaya son verilmesini istiyorum dedi.
Sanık söz aldı: Benim öncelikle yukarıda derhal beraat kararı verilmesi talebim hakkında karar verilmesini istiyorum dedi.

T.C
Kadıköy
3. Ağır Ceza Mahkemesi
2008/224 Esas S.9

C.Savcısı: Sanık hakkında hakaret suçundan kamu davası açılmış ise de sanığın üzerine atılı suçun yasal unsurları oluşmadığından derhal beraatine karar verilmesi talep ve mütalaa olunur dedi.
Sanığın vaki talepleri bakımından duruşmaya 14:50'de başlamak üzere yeniden ara verilmesine, oy birliği karar verildi. 18.03.2009

Celse No 4
Celse T. 18.03.2009

Belli gün ve saatte duruşmaya mahsus salonda celse açıldı.
Sanık Ömer Kavili ile sanık müdafileri Av. Nurdan Düvenci Tarkan, Av. Mehmet Coşkun Karakaş, Av. Nadide Lüleci, Av. Aysun Kuşakçı Karakaş, Av. Abdurrahman Tanrıverdi, Av. İbrahim Cem Erbil, Av. Tülay Ateş, Av. İsmail Altay, Av. Emine Neval Özfırat., Av Müjde Bozbey, Av. Şükriye Erden, Av. Volkan Gültekin, Av. Hikmet Baki, Av. Alev Seher Tuna, Av Arin Manca, Av Hülya Yalçın geldiler, açık yargılamaya devam olundu.
G.D :
CMK 193 maddesi gereğince kanıtlar tartışılmadan derhal beraat kararı verilmesi mümkün görülmediğinden sanığın talebiyle iddia makamının derhal beraat kararı verilmesi yönündeki mütalaasının reddine oy birliği ile karar verildi
Sanık huzura alındı.

Sanık: İfadem okunmadan önce usule ilişkin söz alacağım dedi
Sanık: Mahkeme kişiyi değil olayı yargılamaktadır, bu olayın ihbarcı kişiler tarafından sadece hakaret olarak nitelenmesi olayı aydınlatmaya yeterli değildir, mahkemeniz Engizisyon mahkemelerinde geçerli olan failden delile gitme yöntemini uygulamayacağına göre, delilden faile gitmeye çalışacak olan mahkemenizin öncelikle iddia sahiplerinin iddialarının açıklattırılmasını ve iddia sahiplerinin kendi iddialarına kendilerinin vermiş olduğu niteleme ile bağlı

T.C
Kadıköy
3. Ağır Ceza Mahkemesi
2008/224 Esas S.10

olmaksızın olayı araştırmasını bu araştırma sonunda benimle ilgisi yok ise mahkemenin beraat kararı kurma yönünde yasal zorunluluk olduğunu, eğer olay ortaya çıkar ve eğer suç niteliği kanaatine varılır ve eğer benimde yaptığım ortaya çıkar ise o durumda hükümlülük kararı verme zorunluluğu doğacaktır. Oysa gerek ilk duruşmada gerekse bu duruşmada mahkeme heyetine yönelik olarak yine el kol hareketi ile konuşmuş bulunuyorum, eğer mahkemeniz alınganlık gösteriyor ise kendiniz ise kendiniz niteleme yapıp yeniden suç duyurusunda bulunacak olacaksanız, dedi.

Bu sırada Sanık Ömer Kavili'nin duruşma salonunda bulunan Av Volkan Gültekin'i yanma çağırdı ve kendisiyle görüştüğü görüldü.

Av. Volkan Gültekin duruşma idare eden mahkeme başkanının iznini almadan sanıkla görüşme yapmasının duruşmanın inzibatını bozar nitelikte olduğu hatırlatılarak mahkeme başkanının izni olmadan sanıkla görüşme yapmaması ihtar edildi.

Av. Volkan Gültekin söz aldı Benim vekaletim yoksa da ben sanığın müdafisiyim dedi.

Sanık Ömer Kavili: Av. Volkan Gültekin benim müdafiimdir dedi.
Av Volkan Gültekin müdafilerin bulunduğu bölüme alındı.
Kadıköy C.Başsavcılığında vermiş olduğu 13.8.2008 tarihli ifadesi okundu.
Soruldu:

Sanık Ömer Kavili: Ben iddianın ciddiyeti hakkında susma hakkımı kullanmak istiyorum, dedi

Av. Volkan Gültekin söz aldı: Okunan belge Avrupa İnsan Hakları sözleşmesinde öngörülen adil yargılama 6. maddesinin 3-c maddesine aykırıdır, etkin savunma hakkı sanığa tanındığı halde ve etkin savunmanın yapılmasının yoları maddede yer aldığından şu ana kadar yapılan işlemlerde sanığın adil yargılanma hakkı çerçevesinde savunma hakkı tanınmamıştır. ayrıca Viyana Sözleşmesi hukuku anlaşması madde 26 ve 27 maddesi uluslar arası hukukun iç hukukta nasıl uygulanacağını düzenlemiştir. Uluslar arası hukukun ayrıca 27 maddede mazeret gösterilerek dahi bu hususların uygulanmasından vaz geçilmesi bu nedenle anayasanın 138 maddesi yargıçların kanuna, vicdana ve hukuka göre karar vereceğini belirlemiştir, burada hukuktan bahsedilen uluslar arası hukuktur. Bu nedenle Uluslar arası yargılama standartlarının mahkemenizde de uygulanmasını ve müvekkile etkin savunma hakkının sağlanmasını talep ederim dedi.
Sanığa dosyada mevcut nüfus kaydı ile sabıkasızlık kaydı okundu soruldu

T.C
Kadıköy
3. Ağır Ceza Mahkemesi
2008/224 Esas S.11

Sanık Ömer Kavili: Okunan kayıtlar bana aittir dedi.
Sanık müdafilerinden Mehmet Coşkun Karakaş söz aldı ve devamla AİH sözleşmesinin 6 maddesi adil yargılama hakkı başlıklıdır, bu maddenin 3 nolu bendinin a fıkrasında aynen şöyle söylenmektedir " Her sanık en azından aşağıdaki haklara sahiptir, a fıkrası Kendisine yöneltilen suçlamanın niteliği, nedeninden en kısa zamanda anladığı bir dilde haberdar edilmek şeklinde düzenlenmiştir. Dolayısıyla yargılamanın yapıldığı bu aşamada suça konu fiil aydınlatılmadığından yargılama yapılamaz. Bundan ötürü isnat edilen suçu kabul etmiyoruz. Yargılanan bir Avukattır. Adil yargılama ve adil yargılama hakkı dahil olmak üzere savunma hiçe sayılmış yargı ve savunma zedelenmiştir. Bundan ötürü öncelikle mahkemenizin bu konuda karar vermesini talep etmekteyiz suçun aydınlatılması konusunda daha aydınlatıcı bir karar verilmesi gerekir. Aksi halde tüm bunlardan dolayı müvekkilimizin derhal beraatine karar verilmesini talep ediyorum dedi.

Bu arada dizi pusulasının 5. sırasında yer alan dosyada sureti mevcut olan Kadıköy 1 Asliye Ceza Mahkemesinin 2007/817 esas sayılı dosyasına ait 24.10.2007 tarihli duruşma zaptı sureti okundu, soruldu

Sanık Ömer Kavili; Bahse konu tutanak duruşma yargıcı tarafından kendi düşünceleri doğrultusunda ve duyduklarını da düzgün bir şekilde zapta geçirilmeyerek yazılmış bir belgedir dedi.

Sanık Ömer Kavili söz al di: Ben öncelikle mağdurların ifadesinin ortaya çıkması bakımından ve bugüne kadar yaptığımız gayrete, çabaya rağmen mağdurlarında ifadesi alınmadığından mahkeme huzurunda dinlenmelerini istiyorum ve mağdurlara 5271 sayılı yasa 201 ve 215 maddeleri doğrudan ve çapraz sorgu yöntemlerini uygulamak ve bu suretle olayın ve olgunun açıklanmasının sağlanmasını istiyoruz dedi

Sanık müdafiilerinden Av. Volkan Gültekin söz aldı: Mağdurların şu aşamada çağrılarak davaya dahil edilmesi ve çağrılarak dinlenmeleri İnsan hakları sözleşmesi makul surede yargılanma hakkımızda devamı niteliğindedir. Çünkü yargılamanın ileriki aşamalarda ortaya çıkacak maddi olgular açısından beyanlarına başvurmak mecburiyeti hasıl olduğundan yargılama gereksiz uzayacağından makul surede yargılanmanın zedelenmesi hali mevcuttur. İnsan hakları sözleşmesi 6 maddesi 1 fıkrası müşteki ve mağdurlara da medeni ve siyasal haklardan yararlanma hakkı tanımıştır. Dedi
Sanık Ömer Kavili söz aldı: Biz her hangi bir şekilde müştekilerin yokluğumuzda dinlenmelerine karşıyız mahkeme huzurunda dinlenmeleri gerekir dedi

T.C
2008/224 Esas S. 12

Dosya incelendi. G.G.D : Talep gibi
1- İddianamede açıkça isimleri belirtilmemekle birlikte olayın
mağdurları olarak iddianamede bahsi geçen hakim Mevlüt Tan ile C.Savcısı Suat
Arslana duruşma gününü bildirir davetiye çıkartılmasına, ve çıkarılacak davetiye
CMK 234 maddesi gereğince duruşmaya gelmedikleri takdirde kendilerine yeniden
tebligat yapılmayacağının yazılmasına
2- Hazırlıkta tanık olarak dinlenen tanıklar Av. Betül Gürsoy, Yeşim Şamiloğlu, Öykü Ergenekon, Ali Alper Yaldız, Evren Çaylı ve Fatma Çavdar'a duruşma-gününü bildirir meşruhatlı çağrı kağıdı tebliğine
3- Diğer hususların bilahare düşünülmesine
4-Bu nedenlerle duruşmanın 03.06.2009 günü saat 13:45 bırakılmasına oy birliği ile karar verildi. 18.03.2009

Old 20-03-2009, 13:45   #75
Av.Yahya Demirel

Sayın Av. Ömer Kavili,
Değerli meslektaşım, her ne kadar çok istememe rağmen aramızdaki mesafe nedeniyle fiilen yanınızda bulunamıyorsam da, vermiş olduğunuz bu onurlu hukuk mücadelesi bizleri buradan bile heyecanlandırmakta, genç yaşlı tüm meslektaşlarımıza feyz vermektedir.
Bu meyanda, mesleki dayanışmanın en güzel öreneklerinden birini göstererek meslek onuruna yakışır bir şekilde müdafiiliğinizi üstlenen ve duruşma sırasında yanınızda yer alan tüm meslektaşlarıma da mesleğimiz adına ayrıca teşekkür ederim.

Saygılarımla
Old 21-03-2009, 00:51   #76
Av.Mehmet Saim Dikici

Sayın Kavili,

Ne diyeceğimi bilemiyorum. Ne yazsam yetmeyecek.
Old 21-03-2009, 00:54   #77
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Saim
Sayın Kavili,

Ne diyeceğimi bilemiyorum. Ne yazsam yetmeyecek.

Bu yetti.
Old 21-03-2009, 02:08   #78
Av.Ömer KAVİLİ

Varsayılan Açık teşekkür

Arkadaşlar,
  • Öncelikle vekillerim Avukat Mehmet Emin EREN ve Avukat Hakan EREN ile Avukat Suat ERGİN'e,
  • İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi'nden (AHM) görevli avukat meslektaşlarıma,
  • Kadıköy ve diğer bölgelerin Baro Temsilcisi avukat meslektaşlarıma,
  • Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu (Önce İlke) üyesi olan avukat meslektaşlarıma,
  • Çağdaş Avukatlar Grubu (ÇAG) üyesi olan avukat meslektaşlarıma,
  • Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi olan avukat meslektaşlarıma,
  • Hukukçular Derneği (Hu-Der) üyesi olan avukat meslektaşlarıma,
  • Grup veya dernek üyesi olmayan avukat meslektaşlarıma,
  • Adana ilinden katkıda bulunan avukat meslektaşıma,
  • THS üyesi arkadaşlarıma,
  • Hukukçu olmadıkları halde duruşmada bulunan dostlarıma,
  • Zaman bulamadığından duruşma salonuna gelemeyen ve fakat yüreklerini yollayan arkadaş, dost ve avukat meslektaşlarıma,
. BİRLİKTE YAPARSAK GÜÇLÜ OLURUZ ilkesini doğruladıklarından ötürü AÇIK TEŞEKKÜRLER.

Ömer Kavili
Yine ve yeniden sanık
Old 23-04-2009, 00:40   #79
Av.Ömer KAVİLİ

Varsayılan elden tebligat

Mahkemenin 18.03.2009 günlü ara kararının (1) numaralı bentde adları yazılı iki kişiye mahkeme kaleminde elden tebligat yapıldığını öğrendim.
Old 24-04-2009, 09:34   #80
hülya eren

Varsayılan adalet

hak yenir ama hazmedilmezmiş
eski bir yunan atasözü bu
sizi avukatlık mesleğinin yüzakı mücadelenizden dolayı tekrar kutluyorum
hazım sorunu çeken hukukçulara inat
iyi ki varsınız
sevgiyle dostlukla
Old 24-04-2009, 14:06   #81
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Ömer KAVİLİ
Mahkemenin 18.03.2009 günlü ara kararının (1) numaralı bentde adları yazılı iki kişiye mahkeme kaleminde elden tebligat yapıldığını öğrendim.

Mahkeme kalemi, el'e gidip tebligat yapmış olmasın? Demek ki, isteyince yargılama hızlı yapılabiliyormuş.
Old 24-05-2009, 16:02   #82
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan Av.Ömer KAVİLİ
Arkadaşlar,
  • Öncelikle vekillerim Avukat Mehmet Emin EREN ve Avukat Hakan EREN ile Avukat Suat ERGİN'e,
  • İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi'nden (AHM) görevli avukat meslektaşlarıma,
  • Kadıköy ve diğer bölgelerin Baro Temsilcisi avukat meslektaşlarıma,
  • Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu (Önce İlke) üyesi olan avukat meslektaşlarıma,
  • Çağdaş Avukatlar Grubu (ÇAG) üyesi olan avukat meslektaşlarıma,
  • Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi olan avukat meslektaşlarıma,
  • Hukukçular Derneği (Hu-Der) üyesi olan avukat meslektaşlarıma,
    (Düzeltiyorum, Hu-Der değilmiş, HUKUKÇULAR DERNEĞİ ayrı imiş !
  • Grup veya dernek üyesi olmayan avukat meslektaşlarıma,
  • Adana ilinden katkıda bulunan avukat meslektaşıma,
  • THS üyesi arkadaşlarıma,
  • Hukukçu olmadıkları halde duruşmada bulunan dostlarıma,
  • Zaman bulamadığından duruşma salonuna gelemeyen ve fakat yüreklerini yollayan arkadaş, dost ve avukat meslektaşlarıma,
BİRLİKTE YAPARSAK GÜÇLÜ OLURUZ ilkesini doğruladıklarından ötürü AÇIK TEŞEKKÜRLER.

Ömer Kavili
Yine ve yeniden sanık

Sonradan öğrendiğim bu ayrıntıyı düzeltiyor ve duruşmaya zamanı uygun olupta katılan tüm meslektaşlarıma yeniden selam ve teşekkürlerimle.

Ömer Kavili
Müzmin sanık
Old 24-05-2009, 16:05   #83
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan hülya eren

hak yenir ama hazmedilmezmiş

eski bir yunan atasözü bu
sizi avukatlık mesleğinin yüzakı mücadelenizden dolayı tekrar kutluyorum
hazım sorunu çeken hukukçulara inat
iyi ki varsınız
sevgiyle dostlukla

Old 24-05-2009, 20:13   #84
İn Salvo

Sayın Av. Ömer Kavili sonraki duruşma gününü yazmamışsınız muhtemelen bir celse daha geçmiştir yada karar verilmiştir. Son durum hakkında bilgi verirseniz hem bilgilenemiş oluruz hem de yargının "sadece" bir unsuru olan mahkemelerin savunmaya bakış açısını bir kez daha görürüz. Şimdiden Teşekkürler
Old 24-05-2009, 20:16   #85
İn Salvo

1.sayfadaki yazıları okuduktan sonra böyle bir konunun nasıl yarım bırakıldığına şaşırıp gelişmeleri öğrenmek için bilgi istedim ama yanılmışım zaten ayrıntılı bir şekilde devam ediyormuş önceki yazımı dikkate almayınız lüften.
Old 25-05-2009, 10:53   #86
Av. Nurten Kozan

Merhaba Sayın Kavilli;

Moleirac'ın " Avukatlar; tarih boyunca köle kullanmadı, ancak hiç bir zaman efendileride olmadı." sözüyle başlamalıyım...
Yargı bağımsızlığını hep söylememize rağmen, yargının bağımsızlığı için ne biz savunmanlar, nede sav ve karar makamı gereken mücadeleyi vermemekteyiz. Sav ve karar makamı; kolkola adaleti tecelli ettirirken (!!!), duruma müdahale eden aktif savunma istemezler. (Büyük kısmı)
Devlet memuru olarak görev yapan, sav ve karar makamının, bizi kendilerinin altında bir makam olarak algılamasını ortadan kaldırmak, bağımsız yargı anlayışını sağlamak için yılmadan, daha çok mücadele etmemiz gerekiyor.
Söylediğiniz gibi; bir olmamız, birlik olmamız, birlikte yapmamız gerekmekte. Ancak ozaman güçlü oluruz.
Siz bu mücadeleyi layıkıyla veriyorsunuz.
Selam ve saygılarımla.
Old 25-05-2009, 19:29   #87
Av. B. Zekeriya BENGİER

Sayın Kavili;

Sırf duruşmanıza katılmak için 3 Hazirana verilen duruşma günlerime mazeret beyan edip başka gün verilmesini istiyorum. Eğer bilgim dışında gelecek bir duruşmam olmaz ise sizinle aynı duruşma salonunda olmaktan büyük mutluluk duyacağım. Duygularımızın yan yana olmasının yeterli olmadığını, bedenen de aynı ortamda olmamız gerektiğine inanıyorum.

Yayınladığınız duruşma tutanağında ki tüm savunma beyanlarının altına imzamı atmak benim için ayrı bir onur olacaktır.

Sevgiyle kalın.
Old 26-05-2009, 14:40   #88
AV ŞEYDA

Sayın kavilli üstadım.
çok ayıp nasıl heyete hakaret edersiniz. gereçekten çok üzüldüm ama şaşırdım idyemeyeceğim.
siz heyet karşı dava açmayı düşünmüyormusunuz?
Old 26-05-2009, 14:47   #89
AV ŞEYDA

ve destek olamk adına duruşmanızda bulunmaktan büyük bir onur duyacağımı bilmenizi isterim
Old 02-06-2009, 21:47   #90
Av.Suat Ergin

Yarın( 03.06.2009) Saat:13.45 de Kadıköy 3 Ağır Ceza Mahkemesinde,savunmanın savunulmasına tanıklık edeceğim. Beklerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi