Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanmanın Reddi/Tedbir Nafakası/Eşin Başka Biriyle İlişkisi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-08-2011, 22:57   #1
Konuk

Varsayılan Boşanmanın Reddi/Tedbir Nafakası/Eşin Başka Biriyle İlişkisi

Öncelİkle TÜm Herkesİ BİlgİlendİrdİĞİnİz İÇİn TeŞekkÜr Edİyorum.benİm Sorum Şu 2008 De AÇmiŞ OlduĞum BoŞanma Davasi 2009 Yilinda Red Oldu.ve Ben Temyİze GÖnderdİm.geÇerlİ Sebeplerİm Var ÇÜnkÜ.yargtaydan Karar Geldİ Sadece Tedbİr Nafakasina HÜkmedİldİĞİne Daİr.bana Aİt HİÇbİr EŞyami Zİynet EŞyami Yanİ Kendİme Aİt Olan HİÇbİrŞeyİ Evden Alamadim Buna RaĞmen Sadece Tedbİr Nafakasini Kabul Etmelİmİyİm?Şu An ÇaliŞmiyorum ÇocuĞum Yok Aİlemle YaŞiyorum.ve Zor Şartlar Altinda TuttuĞum Avukatim Da Uzatma HİÇbİrŞey Alamazsin Gİbİ Beyanlarda Bulunuyor.ben NapacaĞimi Bİlemİyorum Bu SÜre Zarfinda Nafaka Da Almadim.ne Yapmaliyim Nereye BaŞvurmaliyim Bİlemİyorum.yasal Haklarim Bİr Kadin Olarak Nelerdİr?bu SÜre Zarfinda EŞİm De BaŞka Bİrİyle YaŞamakta Bu YanliŞ Bİr Durum DeĞİlmİ?.
Old 14-08-2011, 10:42   #2
üye31284

Sayın katılımcı;

1-Ziynet eşyaları ve kişisel eşyalarınızın iadesi boşanma olmaksızın da her zaman istenebilir. Dosyanızda davanın hangi sebeple reddedildiği tarafımızca bilinmemektedir.

a-Davanın harcı yatırılmamış ise dava açılmamış sayılabilir.Bu durumda yeniden dava açmaya engel yoktur.

b-Dava usulüne uygun açılmış ise boşanmanın reddi halinde dava dosyadan ayrılarak ayrı bir esasta devam edilebilir ve kanıt durumuna göre karar verilir.

c-Boşanma dosyasında iddia kanıtlanamadığı için dava reddedilmiş ise ve bu karar onanmışsa yeniden bu konuda dava açamassınız.

2-Tedbir nafakasına hükmedildiğine göre, birikmiş ve karar kesinleşene kadar birikecek nafakaları, icra yoluyla elde edebilirsiniz.

Eşinizin başka biriyle yaşamaya başlaması yeni bir boşanma ve dava nedenidir.
Old 14-08-2011, 12:13   #3
çaresiz11

TeŞekkÜr Ederİm Cevabiniz İÇİn.Şİmdİ Benİm İzlemem Gereken Yol Öncelİkle Nafaka Davasini Mi AÇmak?yoksa Nafaka İle Bİrlİktemİ BoŞanma Davasi Devam Edecek?baŞkasiyla YaŞadiĞini Nasil Tespİt Ettİrmelİyİm?avukatim BaŞka Bİrİyle YaŞamasi SuÇ DeĞİl(zİna SuÇ DeĞİl)gİbİ Beyanlarda Bulunuyor.ve Şu An Temyİz Den Gelen Karari Ne Yapmasi GerektİĞİnİ Bana Soruyor.gerİ GÖndereyİm İstersen. İstersen BoŞanma Davasi Yenİden BaŞlasin Ama Hakkini Alamazsin Dİyor.ben Yasal Olan Hakkimi İstİyorum Sirf Bunun İÇİn Avukat Tuttum.ne Hakkimi Savunuyor Nede Bİr AÇiklama Yapiyor.Şu ŞÖyle Olcak Bu Senİn Hakkin Demİyor.bu SÜre Zarfinda Her DuruŞmadan Sonra Karsi Taraf BoŞanmak İstİyor İstersen İmzayi At BoŞuna Vakİt Kaybetme Dİyor Bu Beyanlar Bİr Avukat İÇİn Ne Kadar DoĞru?benİm Tek Hatam Fİzİksel Ve Psİkolojİk Şİddet GÖrdÜĞÜmde Darp Raporu AlmamiŞ Olmam.dÜzelİr ,herŞey Yoluna Gİrer Dİye DÜŞÜndÜĞÜm İÇİn Hata Yaptim.İzlemem Gereken Yol Ve Yasal Haklarimi Bİlerek Hareket Etmek İstİyorum.teŞekkÜr Ederİm Şİmdİden VereceĞİnİz Cevaplar İÇİn.
Old 14-08-2011, 12:25   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Reddedilen bir boşanma davası sonrasında ancak yeni sebeplere bağlı olarak yeni bir boşanma davası açılabilir.

Bu boşanma davasında boşanmaya bağlı mali haklar da talep edilebilir.

Boşanmayı istemesseniz nafaka davası da açabilirsiniz.

Eşin başka biri ile ilişkisi Türk Ceza Kanununa göre suç değildir.Fakat bu boşanma ve tazminat sebebidir.Davanızı her türlü yasal delille kanıtlamanız gerekmektedir.

Birikmiş ve işleyecek nafakalar için meslektaşımın dediği gibi icra takibi yapabilirsiniz.

Takdir edersiniz ki bitmiş bir dava dosyasını yeniden ve bu alanda dosya hakim olmayan bilmeyen avukatlarla yeniden tartışmak yarar getirmeyecektir.Dosyayı en iyi bilen kişi dosyadaki avukatınızdır.

Öncelikle yapmanız gereken şey bundan sonraki aşamada brilikte çalışacağınız avukatla bir güven ilişkisi kurmaktır.Önceki davayı takip eden avukatla bu yönde sorun yaşıyorsanız ya sorunlarınızı karşılıklı konuşarak çözümlersiniz yada yeni bir avukatla vekalet ilişkisi kurarsınız.

Her aşamada bir avukattan doğrudan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 14-08-2011, 13:13   #5
çaresiz11

TeŞekkÜr Ederİm Cevaplariniz İÇİn. Bu Durumda Nafaka İÇİn Dava AÇilacak Ve BoŞanma İÇİn De Gereklİ Yanİ Şahİt Vs.baŞka Bİrİyle YaŞamasini İspat Halİnde BoŞanmayla Bİrlİkte Tazmİnatta Talep Edebİlİcem.pekİ Ben Asgerİ Ücretle Bİr İŞe Gİrsem Bu Durumda Nafaka Alabİlİrmİyİm.karŞi Tarafin MaaŞi:1150tl Cİvari.Şİmdİden TeŞekkÜr Ederİm VerdİĞİnİz Ve VereceĞİnİz Cevaplar İÇİn .
Old 21-08-2011, 20:24   #6
üye31284

Alıntı:
Yazan çaresiz11
TeŞekkÜr Ederİm Cevaplariniz İÇİn. Bu Durumda Nafaka İÇİn Dava AÇilacak Ve BoŞanma İÇİn De Gereklİ Yanİ Şahİt Vs.baŞka Bİrİyle YaŞamasini İspat Halİnde BoŞanmayla Bİrlİkte Tazmİnatta Talep Edebİlİcem.pekİ Ben Asgerİ Ücretle Bİr İŞe Gİrsem Bu Durumda Nafaka Alabİlİrmİyİm.karŞi Tarafin MaaŞi:1150tl Cİvari.Şİmdİden TeŞekkÜr Ederİm VerdİĞİnİz Ve VereceĞİnİz Cevaplar İÇİn .

Nafaka miktarı, hem sizin ispatlayacağınız ihtiyaçlarınıza, giderlerinize hem de eşinizin gelirine göre belirlenir. Dolayısıyla net bir sonuca, sadece verdiğiniz bilgiler ışığında ulaşmak mümkün değil. Yine de asgari ücretle çalışmanızın; tedbir nafakası açısından nafaka almanızı engellemeyeceğini ancak, boşanma davası sonucu hükmedilecek yoksulluk nafakası açısından değerlendirmeye etki edeceğini düşünüyorum. Ancak nihai kararı somut duruma göre hakim verecektir. Hak kaybına uğramamak için bir avukatın doğrudan vekillik hizmetine başvurmanızı tavsiye ederim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04999995 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.