Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bİlgİ Edİnme Yasasi Kapsami

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-01-2013, 23:26   #1
av.bal

Varsayılan Bİlgİ Edİnme Yasasi Kapsami

Sayın meslektaşlarım merhaba,

Temyiz ettiğimiz bir dosyamız Danıştay'ın sitesinde yaklaşık 3 yıldır "heyet dolabı"nda görünmektedir. 4982 sayılı Bilgi Edinme Yasası kapsamında,dosya hakkında bilgi almak için Danıştay'a başvurmayı düşünüyorum.
Dosyanın akıbetini resmi yollardan sormak adına aklıma başka bir yol gelmedi. Bu konuda siz meslektaşlarımın görüşünü merak ediyorum.

Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
Old 25-01-2013, 11:58   #2
Bronz Atlı

İlgili dairenin kalemini arayıp bilgi almaya denediniz mi sayın bal?
Old 25-01-2013, 12:01   #3
Av.Evren Akçay

Öncelikle belirtmek isterim ki dosya akıbeti ile ilgili Bilgi Edinme Kanunu kapsamında başvurmayı düşünmeniz farklı bir yol.4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu 3/c maddesine göre; Bilgi: Kurum ve kuruluşların sahip oldukları kayıtlarda yer alan bu Kanun kapsamındaki her türlü veriyi ifade eder. 5. maddeye göre;Kurum ve kuruluşlar, bu Kanunda yer alan istisnalar dışındaki her türlü bilgi veya belgeyi başvuranların yararlanmasına sunmak ve bilgi edinme başvurularını etkin, süratli ve doğru sonuçlandırmak üzere, gerekli idarî ve teknik tedbirleri almakla yükümlüdürler.
Yapacağınız başvuru bence Bilgi Edinme Kanununda yer alan istisnalar kapsamında değil. Bu yüzden Danıştay'ın dosyanın akıbeti ile ilgili bilgi vermesi gerektiğini düşünüyorum.
Old 25-01-2013, 15:26   #4
av.bal

Sayın Fatih Avşar, resmi yollardan başvuruda bulunmayı tercih edeceğim için kalemi arama ihtiyacı duymadım. Zaten internet sitesinden dosyanın hangi aşamalarda olduğu görülebiliyor.

Sayın Evren Akçay, yanıtınıza teşekkür ederim. Benim de merak ettiğim husus, Danıştay'a başvurunun istisna kapsamında kalıp kalmadığı yönündeydi. Başvuruyu yapacağım ve neticesini merakla bekleyeceğim.

İyi çalışmalar dilerim.
Old 08-08-2017, 22:54   #5
Av. Meltem ERTÜRK

Alıntı:
Yazan av.bal
Başvuruyu yapacağım ve neticesini merakla bekleyeceğim.

İyi çalışmalar dilerim.

Sayın meslektaşım,
Başvurunuzun akıbeti ne oldu, bizimle de paylaşır mısınız? Merak ettim doğrusu...
Old 16-08-2017, 11:50   #6
av.bal

Bu iletiden sonra yaptığım başvuruya, dosyanın Danıştay'da olduğu ve yoğunluk nedeniyle dönmemiş olabileceğine dair yanıt vermişlerdi. Aradan 4,5 yıl geçtikten sonra, geçtiğimiz Temmuz'da Danıştay kararları tebliğ edildi. Böylece dosyaların dönüşü 5 yılı buldu toplamda
Old 16-08-2017, 12:24   #7
Av. Meltem ERTÜRK

Müthiş bir hız, yargı organlarını kutluyorum doğrusu...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi