Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Artık eşime ve ailesine dayanamıyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-03-2008, 11:06   #1
KonukEvin

Soru Artık eşime ve ailesine dayanamıyorum

Aslında nasıl başlayacağımı bilmiyorum. Yaklaşık 8 yıldır evliyim ve iki çocuğum var. Evliliğimiz boyunca eşimin elinde harika bir meseği olmasına rağmen iki kez icra yaşadık. İkisindede hamileydim. Aldığı 6 milyarlık maaşa rağmen eve icra gelmesi insanı hayrete düşürüyor. İki kez ihanet etti arada günübirlik ilişkileri saymıyorum. Ailemden destek göremedim birtürlü. En sonunda dayanamadım bir arkadaşımla konuşup iş bulmasını istedim ve sadece özel eşyalarımı alıp evi terkettim. Kafamda tasarladığım şey iki üç ay kadar çalışıp bir ev tutmak ve sonrasında dava açıp çocuklarımıda yanıma almaktı. Fakat eşim kendi eliyle beni otobüse bindirdiği halde ertesi gün ortalığı birbirine kattı. Bütün aile beni aramaya başlamış. Bende korktuğum için nerde olduğumu kimseye söylemedim. Eşim ve ailesi ağza alınmayacak hakeretler ettiler. Mesajları sakladım telefonda. Bana çocuklarımı birdaha göremeyeceğimi söylüyorlar. Ben çocuklarımı bırakıp gitmişim. Benim niyetim çocuklarımı tamamen bırakmak değildi sadece kendimi biraz toplayana kadar ayrı kalacaktım. Şimdi eşim diyorki ihbar çektireceğim üç gün içinde cevap vermezsen herşeyden vazgeçmiş sayılırsın. Çocuklarımı onlara bırakmak istemiyorum. Zaten eşim sürekli başlarında duran bi insan değil hem annesiz hem babasız büyüyecekler orda kalırlarsa. Ne yapacağımı bilmiyorum. Lütfen bir fikir verin.
Old 12-03-2008, 11:27   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Eğer eşiniz terk hukuki nedenine dayalı bir boşanma dava açacak ise bunu sizin evi haksız terkinizden itibaren 6 ay sonra açmalıdır,ihtar size mahkeme hakimi tarafından gönderilecektir.Bunda sizin yol masrafınızda bulunmalı ayrıca geldiğiniz anda ortak haneye girişiniz engellenmemeli.Tüm bu şartlar gerçekleşir de siz bu davete haksız olarak icabet etmezseniz, terk hukuki sebebine dayalı davasında haklılık kazanır.

Yani sorunuzda geçen İHTARNAME sözcüğü Aile Hukukunda ,kanunda tek bir yerde ve yukarıda anlattığım tanımda kullanılmıştır.

Onun dışında üç gün içinde cevap vermezseniz vs... gibi söylemler yanlıştır.

Eşiniz şiddetli geçimsizlik hukuki nedenine dayalı bir dava açar ise, o zaman evi terk etmekte haklı olduğunuzu ispat etmek durumunda kalacaksınız.

Çocuklarınızın velayeti noktasında ise, hakimin öncelikli amacı onların ruh ve beden sağlığıdır.Bu konuda dosya içindeki deliller ve tanık anlatımları ve uzman psikolog raporu aydınlatıcı rol oynayacaktır.

Bu zor ve sıkıntılı süreçte, haklarınızı tam manasıyla eksiksiz kullanabilmek için bir avukattan hukuki destek almanızı önermekteyiz.

Eğer mali durumunuz elverişli değil ise, baro adli yardım servisi size avukat tayin edecektir.

Saygılarımla.
Old 12-03-2008, 12:14   #3
KonukEvin

Soru davayı nerde açmalıyım

Biz bir sene bursada yaşadık. Son beş aydır da biraz annemde biraz kaynanamda kaldım. Şimdi yeniden bursaya döndüm. Bursa-Antep arası da sürekli seyahet benim için maddi problem. Davayı burda açabilir miyim? Ha birde Bursa da işten ayrıldıktan sonra eşim büyük oğlumu da yanına alıp küçük oğlumla beni bıraktı gitti. Bir ayı aşkın bir süre ne yiyorsunuz ne içiyorsunuz diye sormadı bile. Mahkemede bunu da kullanabilir miyim? Maaşının resmi olan bölümü askeri ücret diyor ki benden 150 ytl den fazla nafaka alamazsın. Maaşının daha fazla olduğunu nasıl kanıtlarım?
Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Old 12-03-2008, 14:35   #4
av.şeyda müjdeci

Türk Medeni Kanunu Madde 168 - Boşanma veya ayrılık davalarında yetkili mahkeme, eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesidir.
Old 12-03-2008, 14:42   #5
av.şeyda müjdeci

Sayın konuk ,açacağınız boşanma davsında velayetini talep ettiğiniz çocuklar ve kendiniz için nafaka talep edebilirsiniz. Belirttiğiniz özel durumunuzu Mahkemede ileri sürerek yargılama devam ederken bile kendiniz ve yanınızda bulunan küçük oğlunuz için tedbir/iştirak nafakası talep edip,tahsili yoluna gidebilirsiniz. Özel şirkette gerçekte daha yüksek ücretle çalıştığı halde resmi kayıtlarda asgari ücret gösterilmesi durumunda eşinizin prim ,ikramiye ,ek ödenek vs gibi ödemeler aldığına dair varsa yazılı belge sunmanız , bunların hiçbirinin olmaması halinde iddialarınızı tanık anlatımlarıyla desteklemeniz gerekmektedir. Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi