Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Almanya'da Boşanma Ve Oturma Hakkı

Konuyu Kilitleyin
Old 10-10-2007, 23:55   #1
Konuk

Dikkat Almanya'da Boşanma Ve Oturma Hakkı

Sitenizi keşfettiğim için kendimi şanslı addediyorum. Sorunum şu; Ben Almanya'da 1,5 senelik evliyim ve eşimle şiddetli geçimsizlik sorunum var.(Sorunlarım anlatmakla bitmez) tek isteğim biran önce boşanmak, burdaki avukatlara danıştığımda birisi eşimle enaz 2 sene beraber yaşamam gerektiğini, diğeri ise çalışmaya başlarsam erken ayrılabileceğimi söyledi hangisi doğru? Benim amacım en kısa sürede boşanıp, burda yaşamımı idame ettirmek. Bilgi alırsam çok memmun olacağım. Çalışmalarınızda başarılar.
Old 11-10-2007, 07:30   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Boşanma davası açmak bir haktır.Bu hakkı her zaman kullanabilirsiniz.

Ama anladığım kadarı ile Almanya'da ikamet etme vb.gibi sorunlar var.

Bu nedenle eşinizin Türkiye'den olup olmadığı,nerede evlendiğiniz ve Almanya'daki vatandaşlık durumunuz konusunda ek bilgiler verirseniz daha doğru yanıtlar vermek olanaklı olabilir.
Old 11-10-2007, 10:08   #3
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan dikkat edin

Almanya'da eşten bağımsız oturum alabilmeniz için iki koşul var.

1. Eşiniz ile en az 2 yıl ortak ikametgahta gözükmelisiniz. Dikkat edin en az iki yıl evli olmalısınız demiyorum. Mühim olan sizin Alman yabancılar polisinde eşinizle ortak ikametgah yaptırdığınız süreden sonra 2 yıl geçmiş olması.

2.Ortak ikametgahta eşinizle birlikte 2 yıl kalmanız dışındaki diğer bir oturum koşulu da şu. Yani eşinizle aynı ikametgahta iki yıldan az kalmanız durumunda ondan bağımsız oturum alabilmenizin koşulu; bir işyerinde 1 yıl çalışmış olmanız ve yine bu bir yıldan sonra da aynı işyeri ile 1 yıllık daha iş akdinizin olması.

Eşinizle ortak ikametgahta en az iki yıl kalmak zorunda olmanızın diğer bir istisnası da eşinizin şiddetine maruz kalmış olmanız. Fakat bunu dava ile ispatlamanız gerekmektedir.

Bu durumda da eşinizle kısa süreli yaşamış olsanız bile mahkeme hükmü ile yabancılar polisi size eşinizden bağımsız olarak oturum verebilmektedir.
Old 11-10-2007, 15:41   #4
Konuk

Dikkat Almanya'da boşanma ve oturum hakkı

Öncelikle cevaplarından dolayı Sayın Yılmaz Kayar ve Sayın Akgül'e teşekkür ediyorum.Eşim Türk vatandaşı ve süresiz oturumu var. Türkiye'de evlendik.Sanırım Sn.Akgül bana istediğim yanıtı verdi. Ama korkarım ben fırsatları kaçırdım ve 2 yılımı dolduracağım Mayıs 2008 ayını beklemek zorunda kalacağım. Çünkü eşimin alkol sorununu gururum yüzünden polise yansıtmadım.Başka sorunlara değinmiyorum bile. (Ama birşeyi merak ediyorum eşlerden biri çocuk istiyor ve diğeri bunu kabul etmiyorsa bu boşanmaya bir dayanak olabiliyor mu, hukuki açıdan?Bu arada çocuk isteyen benim.Çünkü çocuk için biraz geç bir yaştayım ve boşa geçen hergün benim için çok önemli) Çalışmaya gelince Türkiye'den memur emekliliğim nedeniyle belirli bir gelirim var diye çalışmadım. Yalnız entegrasyon kursunu bitirdim. (6,5 ay) Kurs yönetiminden duyduğum bunun çalışmamız durumunda çalışma senelerimize katılacağı yönündeydi. Çalışmalarınızda başarılar....
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi