Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ÖĞretİm GÖrevlİsİ İzİn Almali Mi ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-10-2007, 11:14   #1
Almıla

Varsayılan ÖĞretİm GÖrevlİsİ İzİn Almali Mi ?

Üniversite öğretim görevlisi A, disiplin amirinin iznini almadan ve ilgili şahsın bilgisi hilafına daimi statüdeki görevini bırakarak hastanede yatarak tedavi görebilir mi?

657 sayılı devlet memurları kanununda aynı uygulamanın "herhangi bir izin ve acil durum olmaksızın görevi başında bulunmamak ... hali" olarak nitelendiği ve memurun disiplin cezası yaptırımı ile karşılaştığı malumunuzdur. Özel statülü devlet memuru olan A'nın YÖK mevzuatında izin alma yükümlülüğüne ilişkin herhangi bir düzenleme bulamadım.

Eğer bu şekilde bir düzenleme yok ise;

- A'nın hastanede yatarak tedavi gördüğü süreçte lehine tahakkuk ettirilmiş ücretleri (sınav- ek ders...vs) tahsil etmesi hali (disiplin cezasını da gerektirir) suç oluşturur mu? Zimmet olarak kabul edilir mi?

-Görüş, bilgi ve önerisi olan meslektaşlarımın yardımları için şimdiden teşekkürler
Old 01-10-2007, 11:45   #2
Aybüke Kağan

Bildiğim kadarıyla memurun hastaneye başvurmak için kurumundan SAĞLIK KURULUŞUNA SEVK EVRAKI alması gerekir.Sağlık kuruluşunda yatarak tedavi görmesi gerektiği tesbit edildiğinde hastaneye yatış evrakını kurumuna vermesi gerekir.Amirin bu durumda disiplin işlemi yapması gibi bir hakkı yok.Kişi de aylık ücretine hak kazanır.Ancak birebir fiilen iş başında olmasına bağlanan döner sermaye veya ikramiye gibi edinimleri alamaz.
Bir de şöyle bir durum var.Memur ders çalışmak vs.maksatlarla rapor alabilmek için hastaneye yatmışşsa !!! Amirin memueun ikinci bir hastanede sağlık kuruluna girmesini talep etme hakkı var.
iyi çalışmalar.
Old 02-10-2007, 14:24   #3
Almıla

Sayın Aybüke Kağan, ilginiz için teşekkür ederim. Cevabınıza göre Yüksek Öğretim Kanununda öğretim görevlilerinin hastalık sebebi ile raporlu oldukları dönemlerde ayrıca disiplin amirinden yazılı izin almasına yahut brimini mazeretli olduğu süreç içerisinde bilgilendirmesine lüzum olmadığı şeklinde kabul edebilir miyim? Dolayısı ile bu mevzuda düzenlemesi bulunmayan YÖK Kanunu 657 sayılı devlet memurları kanunu ...vs ilgili mevzuata bakılmamalıdır diyebilir miyim?

Mükerrer nitelikteki sorularım, bu mevzuda daha önce yaşanmış bir sorunla karşılaşmamam ve herhangi bir yargı kararı yahut açık bir düzenlemeye ulaşamamamdır. Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Old 02-10-2007, 16:59   #4
Aybüke Kağan

Sayın Almila,
657 Sayılı Devlet Memurları Kanunundaki düzenlemelere göre size mesaj yazdım.Ama bir yanlış anlaşılma var sanırım.Memur RAPOR ALDIĞI ZAMAN VEYA HASTANEYE YATTIĞI ZAMAN durumu bildiren doktor yazısını kurumuna iletmek zorunda.Misal memur evden işe giderken kaza geçirdi hastaneye gitti.Ayağı alçıya alındı.15 gün rapor verildi.Memur evraklarını elden götüreme se de faksla amirini bilgilendirmek zorunda.Akjsi takdirde mazeretsiz olarak işe gitmemekten dolayı disiplin cezası alır.İşe gitmeme süresine göre memuriyetten men dahi edilebilir.Sanırım 20 gündü
Umarım açıklayıcı olmuştur.İyi çalışmalar
Old 02-10-2007, 22:58   #5
Hukukçu55

yatış acil servisten olursa evraklar sonradan tamamlanacak.poliklinikten olursa sevkle olacaktır.Yani iki şekilde de amirin haberi olacaktır.Ayrıca hastaneye yatırılmak mücbir sebep olduğundan prosedür yerine getirilmese dahi disiplin suçu oluşmaz. Ancak ek ders ücreti fiili çalışmayı gerektirdiğinden bu sürece ek ders ücreti alınamaz. Alınmışsa iadesi gerekir. Sayıştay denetimine takılabilir.Ek ders tahakkukuna ekli belgede amiri ek dersin fiiyen ilgili tarafından yapıldığını onayladığından gerçeğe aykırı resmi belge düzenlenmiş olur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,05012894 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.