Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

miras ve apt. yön.

Konuyu Kilitleyin
Old 21-06-2021, 09:53   #1
Konuk

Varsayılan miras ve apt. yön.

Merhaba, 44 yaşında boşanmış bayanım. Eşimden ayrıldıktan sonra dul olan annemin evinde yaşamaya başladım. Bu ev babamdan kalma. 3 kardeşiz, babam vefat edince evi paylaşmayıp annemizin üzerine yapmıştık. Abim ve ablam evli olup kendi evlerinde ikamet ediyorlar. Diğer taraftan 7 yıl önce ben de evli olduğum sırada ablamla beraber biriktirdiğimiz para ile xxx küçük bir yazlık aldık. Bu evin tapusunu da ablamla ben, kocalarımızın borçları yüzünden annemizin üzerine yaptık, n'olur n'olmaz diye. Şimdi 7 yıl sonra bazı konuşmalardan anladım ki abim tek kuruş ödemediği halde evimizde hak iddia ediyor. Tapu annemin üzerine nasılsa diye ümitleniyor. Allah göstermesin annemize bişe olcak olsa abim hiç düşünmeksizin kendini bu eve mirasçı olarak gösterip hak iddia edecek! Annem, ablamla bana .... yazlığı bir an evvel üzerinize alın diyor. Ablam hala eniştemin borçlarından dolayı üzerine almak istemiyor. Senin üzerine yapalım diyor.

1. sorum; eniştemin yaptığı borçlardan ablam sorumlu mu ? Bu borçlardan dolayı ablama haciz gelir mi ? Yani üzerine mülk alırsa ilerde sorun olur mu ?
Tapuyu benim üzerime alırken yarısı ablamındır diye bir ibare koydurmak mümkün mü ? Böyle bir ibare konulursa yasal olarak yine icra, haciz gibi durumlarda tapuda ki ibare söz konusu olur mu ? Alacakları olan kişilere hak doğurur mu ?

Ayrıca benim çocuğum yok. Olacağı da yok. Ablamın bir oğlu var. 13 yaşında. Ben ise, evin tapusunun tamamı üstüme yapılsa da, benim hakkım olan yarı bedelde ileride ablamın oğluna kalsın istiyorum. Abime yada ilerde onun çocuklarına kalsın istemiyorum. Zira abim ve eşinin durumları çok çok iyi. Biz ise ablamla mağduruz. Ablamın bir kızı vardı öldü, kendisi işsiz kocası işsiz. Borçlarından başka bişileri yok. Ben de çalışıyorum ablama destek olup kendi başımın çaresine bakıyorum. Ama başka da bişimiz yok. Bu durumda tapu dairesinde ne yapabiliriz ? Benim üzerime yapıldığında bu söylediğim sebeplerden tapuda bir takım şartlar konulabilir mi ? Annem tapuyu bize devrederken satış yolu mu göstermeli miras olarak mı göstermeli ? iki şekilde de sonradan abim hak iddia edebilir mi ? Dediğim gibi abim bişi ödemedi.

.İyi günler dilerim. İyi ki varsınız...
Old 22-06-2021, 16:03   #2
Av. Hatun Olguner

Eniştenizin borçlarından ablanız sorumlu değildir. Yazlığın yarısını rahatlikla üstüne alabilir.

Siz ablanız ve anneniz aranızda bir ina nc sözleşmesi yaparsanız ve saklarsanız abiniz yazlıkta hak iddia edemez.inanc sözleşmesi ni iki tanık imzalasın.Inanç sözleşmesini bir avukat hazirlasin
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi