Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

boşanma davası ve karşılık dava

Yanıt
Old 17-02-2009, 12:11   #1
Yekta

Varsayılan boşanma davası ve karşılık dava

Merhaba,
Tarafımıza açılmış bulunan bir boşanma davasında yasal süresi içinde karşılık dava açmak istiyorum fakat şu konuda tereddütüm var;dava ankarada açılmış (ankara davacı tarafın evlenmeden önceki yerleşim yeridir) benim karşılık davayı tarafların son altı aydan beri birlikte oturdukları bursa mahkemelerinde açmam mümkün olur mu? Davacı tarafın açmış olduğu ankara mahkemesinde mi açmam gerekir?
Saygılar...
Old 17-02-2009, 12:35   #2
Av.Cengiz Aladağ

Karşılık dava, cevap dilekçesi ile açıldığından, ilk davanın açıldığı mahkemede açılmak zorundadır. Ama ayrı bir dava açmanız da mümkündür.
Old 17-02-2009, 16:09   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Karşılık dava, cevap dilekçesi ile açıldığından, ilk davanın açıldığı mahkemede açılmak zorundadır. Ama ayrı bir dava açmanız da mümkündür.

Yetki itirazı ile birlikte karşılık dava açsa?
Old 17-02-2009, 16:12   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Yetki itirazı ile birlikte karşılık dava açsa?

Sadece meslektaşımızın sorusuna yanıt vermiş, tüm olasılıkları değerlendirmemiştim.
Old 18-02-2009, 13:25   #5
Yekta

Karsılık dava acmak yerıne, bosanma davası sonuclandıktan sonra, davalı müvekkilimin, evlilik birliği içinde, eşinin ev alması için yapmış olduğu katkıları ve yine ziynet eşyalarını ayrı bir davayla talep etmem mümkün olur sanıyorum.Bu konuda görüşlerinizi almam benim için daha aydınlatıcı olucaktır.Teşekkür ediyorum.Saygılar...
Old 18-02-2009, 13:56   #6
miss_lawyer

boşanma sonrasında 1 yıl içinde katkı payı alacağı ve ziynet davası açılabilir. Kolay gelsin!
Old 18-02-2009, 15:18   #7
filorinalı 1

Konu ile ilgili olarak Aile Hukuk Çalışma Grubu içerisinde Sayın Av. Habibe YILMAZ KAYAR tarafından sunulan Mal Rejimi Yargıtay Kararlarını incelemenizi öneririm. Sormuş olduğunuz konu ile ilgili tüm yanıtları ilgili karar içeriklerinde ayrıntıları ile bulacaksınız.
Old 19-02-2009, 16:10   #8
Av.Alper UYSAL

Medeni usul kuralları geregince davacı boşanma davasını evlenmeden öncekı ikametkah yeri mahkemesinde acmaması lazım gelmektedir. Eger davacı boşanma davasını evlenmeden öncekı ikametkah yeri mahkemesınde açmış ise siz öncelıkle medenı usul hukuknda bulunan ve ilk itiraz olarak düzenlenmiş olan yetki iirazında bulunun ve söz konusu dava yetklı mahkmede görülmeye başlandıktan sonra karşılık dava acmanızı tavsıye ederim. Saygılarımla..
Old 19-02-2009, 17:05   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Alper UYSAL
Medeni usul kuralları geregince davacı boşanma davasını evlenmeden öncekı ikametkah yeri mahkemesinde acmaması lazım gelmektedir. Eger davacı boşanma davasını evlenmeden öncekı ikametkah yeri mahkemesınde açmış ise siz öncelıkle medenı usul hukuknda bulunan ve ilk itiraz olarak düzenlenmiş olan yetki iirazında bulunun ve söz konusu dava yetklı mahkmede görülmeye başlandıktan sonra karşılık dava acmanızı tavsıye ederim. Saygılarımla..

Ya yetki itirazı red edilirse? Karşılık dava açma süresini kaçırmış olmayacak mı? Medeni usul hukuku bakımından sordum.
Old 19-02-2009, 20:11   #10
av.knel

Alıntı:
Yazan Yekta
Karsılık dava acmak yerıne, bosanma davası sonuclandıktan sonra, davalı müvekkilimin, evlilik birliği içinde, eşinin ev alması için yapmış olduğu katkıları ve yine ziynet eşyalarını ayrı bir davayla talep etmem mümkün olur sanıyorum.Bu konuda görüşlerinizi almam benim için daha aydınlatıcı olucaktır.Teşekkür ediyorum.Saygılar...

Ya davacının davası red olursa!
Old 19-02-2009, 21:08   #11
ismailduygulu

Bir boşanma davasında, öncelikle tarafların son 6 aydan bu yana ikamet ettikleri -işyeri kayıtları, muhtar ya da ikamete dayalı nüfus yazımındaki bilgilere göre kanıtlanabilir- yer ile davalının bulunduğu yerdeki aile mahkemesinde -aile mahkemesinin olmadığı yerlerde ise aile mahkemesi sıfatıyla asliye hukuk mahkemesinde- davanın açılması mümkündür. Davalının bulunmadığı yerde, onun savunma hakkını kısıtlayacak şekilde, davacının bulunduğu yerde dava açılması da mümkündür, ancak buna karşı dava dilekçesinin davalıya tebliğinden itibaren 10 gün içinde, yetki itirazında bulunulması gerekir. Yetki itirazınıza -ispat yönünden- ikamete veya çalışma belgesine ilişkin belge eklemeyi ihmal etmeyin. Bu 10 günlük süre, karşı dava açmanın da süresidir. Ancak, karşı dava yerine, her zaman aynı yer mahkemelerinden birisinde olmak kaydı ile açılabilecek boşanma davalarının birleştirilmesi sağlanmakla, sorun çözülebileceği için, karşı davanın süresinde açılmamış olmasının bir kaybı söz konusu olmayacaktır.
Tarafların kusur durumuna göre, kusurlu olmamak kaydı ile maddi ve manevi tazminat, yine kusurlu olanın sona erdirmiş olduğu evlilikten olan maddi ve manevi beklentilerin yok olması yönünden tazminat, evlilik birliği içinde edinmiş oldukları malların paylaşımı ve tasfiyesi, dava veya -dava konusu olması gereken konular dışındaki hususlar için ise- ilk yanıt dilekçesi ile birlikte müşterek malların tasfiyesi, taraflardan birisi çalışmıyor ve herhangi bir gelir elde etmiyor ise kendisi adına, çocuk var ise onun için tedbir nafakası ile birlikte kadın yönünden ise ziynetlerin yada şahsi ev eşyalarının aynen iadesi ya da bedeli tazminat olarak istenilebilir. Çocuk var ise, çocuk fiilen kimde ise, ona göre, görüşme yönünden tedbiren ilişki düzenlemesi de talep edilebilir. Bütün bu taleplerin bir kısmı, -örneğin çocukla ilişki, nafaka, müşterek malların tasfiyesi gibi- dava dilekçesinin tebliğinden itibaren 10 içinde verilecek yanıt ile harçsız olarak talep edilebilir. Diğer istekler konusunda ise harç ödemek gerekir ve bunun için ise dava dilekçesinin tebliğinden itibaren 10 içinde karşı dava niteliğinde sunulacak yanıt dilekçesi ile birlikte ya da ayrıca açılabilecek ve birleştirme talepli dava ile istenilebilir. Süre yönünden ise, boşanma davası, diğer boşanma davasına ilişkin, boşanmaya ilişkin bir karar verilmiş ise, bu kararın verilmesi aşamasına kadar, birleştirme talepli boşanma davası açılabileceği gibi, diğer talepler de bu istekle birlikte yinelenebilir. Boşanma davası reddedilir ise, yeniden koşullara göre -diğer isteklerle birlikte- her zaman boşanma davası ikame edilebilir. Ancak boşanma hükmü verildikten ve karar kesinleştikten sonra, boşanma istemi dışındaki talepler için, koşullara göre, -yukarıda miss lawyer arkadaşım 1 yıl demiş ise de- 2 yıla kadar istenilebilir olması gerekir, diye düşünüyorum. Boşanma davası kesinleştikten sonraki aşamada açılacak davanın süresi yönünden, kesin bilgi olarak, HUMK veya yargıtay kararlarındaki uygulama birliğine bakmak gerekir. Fakat, boşanmadan sonraki aşamada, eşlerden birisi, hangi tarihte olursa olsun, ciddi bir yoksulluğa düşer ise, eşlerden birisi, diğerine karşı; çocuklar da öğrencilikleri bitip, reşit oluncaya ve kız çocukları da evleninceye kadar, kendilerine yardım etmekle mükellef olan ana ve babalarına karşı her zaman için dava açabilirler. Aynı şekilde, anne babalar da, yoksulluğa düşer, herhangi bir gelirleri olmaz ise, kendilerine bakmakla yükümlü hale gelebilecek üst soylarına karşı her zaman dava açabilirler.
Old 19-02-2009, 23:53   #12
Av.Alper UYSAL

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Ya yetki itirazı red edilirse? Karşılık dava açma süresini kaçırmış olmayacak mı? Medeni usul hukuku bakımından sordum.

AV.Suat engın bey boşanma davasında yetkili mahkemelerın hangi yer mahkemeleri oldugunu bilseniz kanımca ya yetkı ıtırazı reddedılırse diye birşey yazmazdınız dıye düşünüyorum. Size önerım Prof.Dr Hakan PEKCANITEZIN medeni usul hukuku kıtabını okumanız olacak.siz kıtabı okuyun sonra bırdaha konuşalım.
Old 20-02-2009, 15:23   #13
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Alper UYSAL
AV.Suat engın bey boşanma davasında yetkili mahkemelerın hangi yer mahkemeleri oldugunu bilseniz kanımca ya yetkı ıtırazı reddedılırse diye birşey yazmazdınız dıye düşünüyorum. Size önerım Prof.Dr Hakan PEKCANITEZIN medeni usul hukuku kıtabını okumanız olacak.siz kıtabı okuyun sonra bırdaha konuşalım.

Sayın Av. Alper UYSAL,

Boşanma davasında yetki kuralı Türk Medeni Kanununda açıkça belirlenmiştir.

Alıntı:
KANUN NO: 4721
TÜRK MEDENİ KANUNU

MADDE 168.- Boşanma veya ayrılık davalarında yetkili mahkeme, eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesidir.

Ama siz ilk mesajınızda,

Alıntı:
Medeni usul kuralları geregince davacı boşanma davasını evlenmeden öncekı ikametkah yeri mahkemesinde acmaması lazım gelmektedir

dediğinize göre, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 9 uncu maddesini son fıkrasını anlatmaya çalışıyorsunuz, sanırım.

Bu yetki kurallarına göre, davacının "yerleşim yeri"nin de yetkili olduğu izahtan varestedir. Soruda
Alıntı:
ankara davacı tarafın evlenmeden önceki yerleşim yeridir)
denilmektedir. Davayı da Ankara'da açmıştır. Tarafların bir süre ayrı yaşayıp yaşamadığını, davacının tekrar "evlenmeden önceki yerleşim yerini" yeniden "yerleşim yeri" olarak seçmediğini bilememekteyiz. Eğer bu ihtimal varsa, dava yetkili yerlerden birisinde açılmış demektir. Bu bir ihtimaldir.
Ama siz cevap verdiğim ilk mesajınızda,
Alıntı:
ilk itiraz olarak düzenlenmiş olan yetki iirazında bulunun ve söz konusu dava yetklı mahkmede görülmeye başlandıktan sonra karşılık dava acmanızı tavsıye ederim
diyerek, yetki hususunu kökünden çözmüş oldunuz. Bu konuda bu kadar emin olmanız, Sayın Pekcanıtez'in kitabını okumuş olmanıza mı bağlıdır?

O mesajınıza ben aşağıdaki şekilde cevap vermişim ve yakışıksız bir uslupla yukarıdaki mesajı yazmışsınız.
Alıntı:
Yazan Ben
Ya yetki itirazı red edilirse? Karşılık dava açma süresini kaçırmış olmayacak mı?

Soru sahibi verdiğiniz cevabı uygulasa ve yetki itirazı red edilse, karşılık dava açma şansını yitirecektir.

Ben size kitap okumanızı önermeyeceğim. Çünkü siz anladığım kadarıyla sorunu çözmüşsünüz.
Ama

Alıntı:
Size önerım Prof.Dr Hakan PEKCANITEZIN medeni usul hukuku kıtabını okumanız olacak

siz de bana kitap okumamı önermezseniz sevinirim. Muhtemelen boyunuzdan fazla (Boyunuzu 2 m. olarak kabul ettim) kitap okumuşumdur.
Old 28-02-2009, 18:08   #14
av.kemalucar

yetkili mahkemeler zaten belirtilmiş. bunların arasında evlenmeden önceki yerleşim yeri yok. yetki itirazında bulunun, daha sonra davacının açacağı boşanma davasında da 10 gün içinde aynı dosyadan karşılık davanızı açarsınız bence. yada ankaraya yetki itirazınızı yapın ve açılmış bir boşanma davası var olduğuna göre, siz de müvekkilininz için bursada yeni bir dava açın...tabi boşanmak istiyorsanız.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi