Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Sürecinde Eve Girememe Çekişmeli Boşanmada Uzmana Gönderilmesi Kararı Nedir?

Konuyu Kilitleyin
Old 14-12-2007, 01:36   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma Sürecinde Eve Girememe Çekişmeli Boşanmada Uzmana Gönderilmesi Kararı Nedir?

öncelikle vermiş oldugunuz hizmetin takdir edilmeyecek cinsten olöadıgını belirtmek istiyorum. 5 yılönce eşimle severek evlendim ve bu evlilikten 3 yaşında bir kızım var.velendiğimiz ilk aylardan beri eşimin alkol sorunu görmüş oldugum şiddet ve aşagılamalara dayanamayarak 5 ay önce dava actım. şu anda davam sürmekte.tanıklarım ve darp raporumda var.eşimde karşı dava açarak benim hakkımda asılsız saçma denecek nitelikte iddalar öne sürmüş.akıl hastası vs. gibi.aksini ispat etmek zor olmadı tabi.ilk dava görüldü ve şahitlerin dinlenmesine ve uzmanlara gönderilmesine diye bir ara karar verildi dava 3 ay sonrasına ertelendi.ilk merak etttiğim şey bu uzmanlara hangi amaçla gönderildigimiz vede benim hakimden hem benim hemde eşimin ruhsal durumunun adli bir kurum tarafından incelenmesini isteyip isteyemeyecegim.dava actıgım günden beri evimden ayrı yasamaktayım ve cocugumun benim bütün herseyimiz evimizde.eşimde eşyalarımızı vermek bir yana ben evden ayrıldıktan sonra evimi bilmediğim bir adrese tasıdı ve cevresinede evin yerini ögrenmemem için baskı yaptı.neticede ben evimin yerini biliyorum.normalde evimde ben ve cocugum kalmamız gerekmiyormu.bu aşamada savcılıga gidip darp raporu ve actıgım bosanma davasını beyan ederek evime giremediğimi beyan etmem ve koruma talep etmem bir sonuç dogururmu.ayrıca ayrı kaldıgımız süre içinde bizi ne arayıp sordu nede cocugunun ihtiyaclarını merak edip yardımda bulunmadı.ben ailemden ve cevreden yardım alarak ihtiyaclarımızı karsılamaya calısıyorum ilk mahkemede bir tedbir nafakası baglanması gerekmezmiydi.dava sonuclandıgında hakkımda ortaya attıgı iddalar hakkında kendisinden şikayetçi olabilirmiyim ve bu konuda şahitlik edecek kişiler hakkında yalancı şahitlikten dava açabilirmiyim.neticede ben ne akıl hastasıyım nede iddia edildiği gibi bir tedavi filan görmedim.eşimin bütün hırsı cocugumu alarak bana acı vermek.cocugumun yası itibariyle alamayacagını biliyorum ama onun bu hırsı bosanma sonrasıda bize cok zarar verecek.alınabilecek önlemler nelerdir.bu boşanma süreci ve sonrasındaki haklarımı merak ediyorum.şimdiden bu uzun yazıyı okuyup cevaplayan herkese teşekkür ederim.
Old 14-12-2007, 16:22   #2
Themis99

Sayın Katılımcı,
Hakimin uzman görüşüne başvurması yönünde ki sorunuza ilişkin cevabı
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=22187 linkinde bulabilirsiniz.
Buna göre hakim evlilik birliğinin temelinden sarsılıp sarsılmadığını, eşler arasında yeniden bir iletişimin mümkün olup olmayacağını belirlemeye çalışır. Bu rapor hakimi bağlayıcı nitelikte değildir.
Ruhsal durumun tespitini hangi amaçla istediğiniz önemlidir.Eşinizin size karşı uygulamış olduğu şiddeti ispat bakımından adli tıp raporuna dayabilirsiniz. Bilindiği üzere şiddet yalnızca bedensel değil ruhsal olarakta bir takım izler bırakır. Bunların ispatı yönünde Adli Tıp Kurumu tarafından yapılacak olan incelemeye dayanabilirsiniz. Ancak yukarıda da ifade ettiğim üzere hangi olguyu ispat için Adli Tıp Kurumu raporuna dayanacağız önemlidir.
Eve ilişkin sorunuza gelince,
Alıntı:
Medeni Kanun Madde 169 '' Boşanma veya ayrılık davası açılınca hakim , davanın devamı süresince gerekli olan , özellikle eşlerin barınmasına, geçimine, eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemleri resen alır.''
demektedir. Tüm bu tedbirleri hakim kendiliğinden almak zorundadır. Eğer buna ilişkin herhangi bir karar vermemiş ise dilekçe ile talepte bulunmanız yararlı olacaktır.
Eve giremediğiniz ve kişisel eşyalarınızın verilmesi yönünde ki taleplerinizi aile mahkemesine bildirmeniz daha yararlı olacağını düşünmekteyim. Eşinizin cezalandırılması istemi ile Cumhuriyet savcılığına da şikayette bulabilirsiniz. Ancak Cumhuriyet savcısı yalnızca suça ilişkin bir araştırma ve inceleme yapabilir ve sizi bu talepleriniz ile ilgili olarak aile mahkemesine yönlendirebilir.
Son olarak , çocuğun bakım giderleri için hakim Madeni Kanun madde 169 gereğince gerekli önlemleri kendiliğinden almalıdır.Bu tedbirlere yönelik herhangi bir karar verilmemiş ise bir dilekçe ile hakimden kendiniz ve çocuğunuz için tedbir nafakası bağlanmasını talep etmeniz yararlı olur.
Bu ve diğer sorunlarınız için bir avukatın hukuki yardımından faydalanmanız, mali durumunuz buna uygun değilse bulunduğunuz ilde ki Baronun adi yardım bürosuna müracaat etmeniz, haklarınızı güvenle kullanabilmeniz için önemlidir. Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi