Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

CMK ile görevlendirilen müdafiye ilamlı icra ödeme emri gönderilir mi?

Yanıt
Old 18-10-2007, 09:29   #1
damista

Acil CMK ile görevlendirilen müdafiye ilamlı icra ödeme emri gönderilir mi?

merhaba;

cmk ile görevlendirilen müdafiye, mahkümiyet sonucu çıkan vekalet ücreti icraya konuluyor. bu icra emri müdafiyede gönderilir mi? ben müdafinin görevinin görevi ceza yargılaması içindir ve karar kesinleşince sona ere diye diye düşünüyorum.

görüşlerinizi bekliyorum...
Old 18-10-2007, 12:15   #2
Av.Cengiz Aladağ

Doğru düşünüyorsunuz. Tebligat Kanunu 11. Madde uyarınca "Vekil vasıtasıyla takip edilen işlerde tebligat vekile yapılır." ama "vekil" ile "müdafi" farklı kavramlardır. C.M.K. uyarınca atanan müdafi, Tebligat K. 11. madde kapsamında vekil olarak kabul edilemez.
Old 18-10-2007, 12:21   #3
Av. Ela

Görevin sona ermesi

MADDE 7 – (1) Müdafi veya vekilin görevi;

a) Soruşturma evresinde; kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın kesinleşmesi, yetkisizlik veya görevsizlik kararı, kamu davası açılması hâlinde ise iddianamenin kabulü kararı verilmesi,

b) Kovuşturma evresinde; yargılamanın yapıldığı il veya ilçe dışında yargılamayı gerektirir görevsizlik veya yetkisizlik kararı, esasa ilişkin hükmün kesinleşmesi ya da davanın nakline karar verilmesi,

c) Müdafi, vekil veya kendisine müdafi ya da vekil görevlendirilen kişinin ölmesi,

ç) Kişinin kendisine bir müdafi veya vekil seçmesi,

hâllerinde sona erer.
umarım yardımcı olur.
Old 18-10-2007, 12:30   #4
damista

sayın Av.Cengiz Aladağ ve sayın A.Ela, çok teşekkür ederim. böyle bir tebligat gelince bir an olsun şüpheye düşmüştüm
tekrar teşekkürler.. iyi çalışmalar dilerim...
Old 30-06-2022, 12:27   #5
Av.Birsel

Merhaba arkadaşlar,

CMK müdafii olduğum bir dosyada mahkumiyet sonucu çıkan vekalet ücretinden dolayı icra emri tarafıma tebliğ edildi. Katılan vekilini arayarak CMK müdafii olduğumu belirttim. Meslektaşım dosyadan CMK müdafii olduğumu anlamadığını söyledi. Gereğini yapmasını rica ettim. Meslektaşımın ilgileneceğini düşünerek İcra dosyasına bir itirazda da bulunmadım. Bugün Celse uygulamasında dosyanın kesinleştirildiğine ilişkin bildirim gelince dosyaya baktım ve bana yapılan tebligatla dosyanın kesinleştirildiğini ve katılan vekilinin haciz talebinde bulunduğunu öğrendim. İcra Müdürlüğüne durumu bildirmemiş olmamdan dolayı bir sorumluluğum doğar mı? görüşlerinizi bekliyorum. İyi çalışmalar..
Old 04-07-2022, 10:20   #6
drako

Keşke durumu icra müdürlüğüne bildirseydiniz meslektaşım. Ancak şu aşamada da bence usulsüz ödeme emri gitmiş. Tabi bunu kişinin düzelttirmesi gerekiyor artık.
Old 06-07-2022, 13:25   #7
Av.Birsel

Haklısınız meslektaşım. İhmal ettim. Ama geç de olsa İcra Müdürlüğüne durumu açıklayan bir dilekçe gönderdim ve vekil kaydım silindi.
Old 06-07-2022, 13:30   #8
drako

Gerekeni yapmışsınız bence. İcra müdürlüğünün tekrar kişiye tebligat çıkarması gerekiyor. Sizin için yapacak başka bir şey yok fikrimce.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi