Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

2002 den önceki tazminat kazancı-geliri

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-09-2010, 23:49   #1
Konuk

Mesaj 2002 den önceki tazminat kazancı-geliri

selamlar
2000 yılında geçirdiğim iş kazası sonucu iş yerine 2001 yılında maddi manevi tazminat davası açtım fakat dava 2004 yılında bitti ve hak ettiğim maddi tazminat parasıyla 2004 ten sonra gayrimekule yatırdım.
şimdi eşimden ayrılmak istiyorum fakat eşim 2002 den sonra edindiğim tüm gayrimekulüme mal rejimi gerekçesiyle ortak olduğunu dolayısıyla ayrılırsam yarısını alacağını söylüyor
sorum şudurki
2001 iş kazsı sebeiyle iş yerine açtığım tazminat parasıyla (belgeli isbatlı)2002 den sonra aldığım arsa ve iş yerlerinden eşim hak iddia edebilirmi.
şuan iş kazası sonucu yürüyemiyor bakıma muhtaç yaşıyorum eşim evlendiğimizden bu tarfa hiç çalışmadı.
cevaplarsanız çok ama çok sevinecem teşekürler
Old 29-09-2010, 12:05   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Maddi manevi tazminat davasına sebebep olan olay 2002 öncesindedir.Dolayısı ile mahkeme kararını daha sonraki yıllarda vermiş olsa bile tazminat olay tarihi itibarı ile dikkate alınmalıdır.

Daha sonra tahsil edilse bile olay tarihinin 2002 öncesinde olması sebebi ile bu tazminatla edinilen mali değerlerin tasfiyeye girmeyeceği düşüncesindeyim.

Fakat 2002 den sonraki tazminata yürütülen faiz tasfiye alacağına konu yapılabilir.

Eğer olay 2002 sonrası olsaydı yasa gereği sadece manevi tazminatın ana parası (Faiz tasfiyeye dahildir)sizin kişisel malınız olacak, maddi tazminat ve bu tazminat ile edinilen mallar mal rejimi tasfiye alacağına konu edilebilecekti.Yine işyerinizin geliri de edinilmiş mal kabul edilecektir.

Aşağıda konu ile ilgili yasal düzenleme aktarılmıştır.Bir avukattah doğrudan hukuki yardım almanızı öneriyoruz.
Alıntı:
B]Edinilmiş mallar[/b]

MADDE 219.- Edinilmiş mal, her eşin bu mal rejiminin devamı süresince karşılığını vererek elde ettiği malvarlığı değerleridir.

Bir eşin edinilmiş malları özellikle şunlardır:

1. Çalışmasının karşılığı olan edinimler,

2. Sosyal güvenlik veya sosyal yardım kurum ve kuruluşlarının veya personele yardım amacı ile kurulan sandık ve benzerlerinin yaptığı ödemeler,

3. Çalışma gücünün kaybı nedeniyle ödenen tazminatlar,

4. Kişisel mallarının gelirleri,

5. Edinilmiş malların yerine geçen değerler.

III. Kişisel mallar

1. Kanuna göre

MADDE 220.- Aşağıda sayılanlar, kanun gereğince kişisel maldır:

1. Eşlerden birinin yalnız kişisel kullanımına yarayan eşya,

2. Mal rejiminin başlangıcında eşlerden birine ait bulunan veya bir eşin sonradan miras yoluyla ya da herhangi bir şekilde karşılıksız kazanma yoluyla elde ettiği malvarlığı değerleri,

3. Manevi tazminat alacakları,

4. Kişisel mallar yerine geçen değerler.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi