Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yaş Küçültme Ve Kimlik Problemi

Yanıt
Old 09-02-2018, 11:36   #1
merdogan

Varsayılan Yaş Küçültme Ve Kimlik Problemi

Merhaba Sayın Meslektaşlarım,aşağıda belirtilen konuda görüş ve önerilerinizi rica ediyorum.
Müvekkil iki anneden toplam 15 kardeşi olan bir ailenin mensubu, öz annesinin babası ile resmi nikahı yok,üvey annesinin ise baba ile resmi nikahı bulunmakta,üvey anne 1976 yılında bir kız çocuğu dünyaya getiriyor bu çocuk ilkokula başladığı dönemde vefat ediyor vefatı kayıtlara geçmiyor ve müvekkil doğunca ölen kız çocuğunun kimliğini müvekkile veriyorlar müvekkil 82 doğumlu ve bu yaşa kadar ölen üvey kardeşinin kimliği ile yaşıyor adı,soyadı,doğum yeri ve tarihi bütün bilgiler ölen çocuğa ait dolayısıyla anne ismi de resmi kayıtlarda resmi nikahı olan üvey anne olarak gözükmekte;öz anneden olan kardeşlerde resmi nikah olan üvey anne üzerine kayıt oluyorlar.Müvekkile geçen yıl dava yoluyla kendi kaydını öz annesinin üzerine aldırıyor fakat kimlikteki yaşı,T.C Kimlik no ve ismi dahil diğer bilgiler halen ölen üvey kardeşe ait müvekkile ise yaşını küçültmek istemekte yani diğer kimlik bilgilerini kullanmaya devam edecek sadece yaşını küçültecek tam da burada problem olan şey babanın,ölen çocuğun kimliğini doğduğu gün çıkartmış olması ve müvekkile de o kimliği kullandığından, yaş küçültme başvurusunda resmi kayıtlarda doğum günününde kimlik çıkarıldığından yaş küçültme davasının kabul görmeyeceği benim sizlerden görüş ve öneri talebim de müvekkile böyle anlatılan durumda iken yaş küçültme işlemini nasıl yapabiliriz benim aklıma kimlik olarak komple bir değişikliğe gitmek geldi fakat o da çok uzun ve yıpratıcı bir süreç olacağından siz meslektaşlarıma danışma ihtiyacı duydum.Cevaplarınız için şiömdiden teşekkür ederim.İyi çalışmalar.
Old 09-02-2018, 19:18   #2
Yücel Kocabaş

1.) 1976'da var olduğu için nüfusa tescil edilen bir kişinin kayıttan sonra doğduğu ileriye sürülemeyeceğinden adli yargıda yaş düzeltilmesi davası açılması imkanı bulunmamaktadır.

2.) 1982'de doğan kişinin 1976'da doğan ve sonradan ölen kardeşinin nüfusunu kullanması olayı ise adli yargının görevine girmemektedir. Bu durumda 1976 doğumlu kişinin ölüm kaydı ,1982 doğumlu kişinin de nüfusa kayıt işlemi yapılmamış demektir. Her iki işlem de idari işlem olarak kabul edilmektedir.

Yapılacak iş; ölüm ve doğum kayıtlarının yapılabilmesi için Nüfus idaresine başvurulması gerekir.Diye düşünüyorum.
Old 12-02-2018, 09:38   #3
merdogan

Sayın Kocabaş yanıtınız için çok teşekkür ederim.
Nüfus Müdürlüğü'ne müvekkilin 1976 doğumlu vefat etmiş olan üvey kardeşinin ölüm kaydı için başvurulduğunda bir sorun olmayacaktır muhtemelen fakat müvekkilin doğum kaydı için yapılacak başvuru sonucunda müvekkile yeni bir kimlik kartı,yeni bir isim veya şimdiye kadar resmi kayıtlarda var olan eğitim,yaş,T.C Kimlik No v.s bilgilerinin kayıtlı kurumlarda yeniden tescili gerekecektir ki bu süreçte takdir edersiniz ki hayli zorlayıcı olacaktır.Bu nedenle ben de diğer bilgilerin aynı kalması fakat sadece yaş küçültme başvurusu yapabilir miyiz diye yanıt arıyorum bu da sizin de cevabınızda belirttiğiniz üzere pek olanaklı görünmüyor.
Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi