Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

nüfus kaydının görünmemesi

Yanıt
Old 06-12-2019, 16:05   #1
Av.Ozan Solak

Varsayılan nüfus kaydının görünmemesi

Merhaba meslektaşlarım iyi günler,iyi çalışmalar.Müvekkil dedesinin veraset ilamını çıkartmaya çalışıyor.Ancak dedesinin nüfus kütüğünde bir kızı kayıtlı değil ancak büyükannenein nüfus kütüğünde ise nüfusta görünmeyen kız kayıtlı gözüküyor.Bu durumda dedeye ait veraset ilamını çıkartmak için ne tür bir dava açılması gerekiyor.
Old 07-12-2019, 17:33   #2
akrd61

Alıntı:
Yazan Av.Ozan Solak
Merhaba meslektaşlarım iyi günler,iyi çalışmalar.Müvekkil dedesinin veraset ilamını çıkartmaya çalışıyor.Ancak dedesinin nüfus kütüğünde bir kızı kayıtlı değil ancak büyükannenein nüfus kütüğünde ise nüfusta görünmeyen kız kayıtlı gözüküyor.Bu durumda dedeye ait veraset ilamını çıkartmak için ne tür bir dava açılması gerekiyor.

Değerli meslektaşım iki sorum olacak
1-Anladığım kadarı ile nüfus kaydını düzelttikten sonra veraset ilamı mı almak istiyorsunuz?
2-Birde Büyük annenin nüfus kaydında görünen kız evladın babası kim olarak gözüküyor ?
Old 08-12-2019, 13:53   #3
Av.Ozan Solak

evet meslektaşım nüfus kaydını düzelttikten sonra veraset ilamı almayı düşünüyorum.Nüfus kaydının düzeltilmesi davası açmalıyım diye düşünüyorum.Bir de Annenin nufus kütüğünde kızın babası orada gözküyordur diye düşünüyorum.(Yani babanın kütüğünde gözükmeyen kız annenein kütüğünde babanın kızı olarak gözüküyordur büyük ihtimal.)
Old 09-12-2019, 16:01   #4
akrd61

Alıntı:
Yazan Av.Ozan Solak
(Yani babanın kütüğünde gözükmeyen kız annenein kütüğünde babanın kızı olarak gözüküyordur büyük ihtimal.)
Eğer böyle bir hal varsa tescil esnasında yapılan maddi hata söz konusu olabilir.Bu durumda Nüfus Hizmetleri Kanunu 35/1 md. gereği davaya bile gerek kalmadan , idari yoldan başvuru ile düzeltebilir. Kanaatimce Nüfus Müdürlüğü ile bir görüşün derim.... İyi çalışmalar
Old 11-12-2019, 14:44   #5
imsel

nüfus müdürlüğünün düzelteceğini düşünüyorum.
Old 31-12-2019, 12:49   #6
Av.Ozan Solak

Alıntı:
Yazan akrd61
Değerli meslektaşım iki sorum olacak
1-Anladığım kadarı ile nüfus kaydını düzelttikten sonra veraset ilamı mı almak istiyorsunuz?
2-Birde Büyük annenin nüfus kaydında görünen kız evladın babası kim olarak gözüküyor ?
Üstadım nüfus müdürlüğü ile konuştum.Kız babanın nüfus kütüğünde görünmediği için soybağının tespiti davası açmamız gerektiğini ancak kız ve babası öldüğü için mirasçılığın tespiti için dava açmamız gerektiğini söylüyorlar.Ancak annesinin nüfus kütüğünde kızın ismi bulunduğu için ben açmamız gerekmediğini düşünüyorum.Nüfus müdürlüğüne dilekçeyle başvuru yapsam daha sonra ise kararına karşı dava yoluna gitsem mantıklı gibi geliyor siz ne diyorsunuz*
Old 31-12-2019, 16:15   #7
Av. Erdem Akçay

Soybağının tespitini anne ya da çocuk talep edebilir. Olayda ikisi de vefat etmiş. Bazı yazarlar mirasçıların da soybağının tespitini isteyebileceğini dile getirseler de, yasada davayı açabilecek olanlar belirgin olarak sayılmış. Dolayısıyla bu dava yolu bence kapalı.

Çocuğun anne kaydında gözükmesi çocuk ile baba arasında soybağı kurmayı sağlamaz. Sırf bu nedenle idare kendiliğinden bir düzeltme yapamaz. Ancak eski kayıtlarda çocuk ile babası arasındaki soybağını gösteren bir dayanak belge varsa idare idare düzeltme ya da eksikliğin tamamlanmasını sağlar.

İdarenin düzeltme yapmasını sağlayacak dayanak belge yoksa mahkemeden nüfus kaydının düzeltilmesi istenmeli diye düşünüyorum. 5490 md 35 ve devamı gereğince.
Old 31-12-2019, 22:43   #8
akrd61

Değerli Meslektaşım
Bence Nüfus Müdürlüğü size bu cevabı verirken büyük annenin nüfus kaydında görünen kızın babasının kim olduğunu ve bu kişi ile kız evladın arasında soy bağının hangi yolla kurulduğunu da söylemiş olmalı.Eğer söylememiş ise müdürlüğe bir dilekçe ile net bir şekilde şunu sorun bence;
Büyük annenin nüfus kaydında görünen kız evladın babası kimdir ve bu kişi ile kız evlad arasında soy bağı nasıl kurulmuş?
Eğer bu sorunun cevabı size müvekkilin dedesini gösteriyorsa idari yoldan sorun çözülebilir.
Size vermiş oldukları cevap bence biraz kaçamak olmuş gibi.Bu yüzden özellikle şunu zorlayın Av.Erdem Akçay’ın da bahsettiği gibi kız evladın babası kim ise bu kişi ile arasında ki soybağını kuran dayanak nedir?Bu belgeyi mutlaka talep edin, eski kayıt olduğu için kayıtlar arşive kaldırılmıştır muhtemelen ,İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden belgelerin getirtilmesini talep edin...İyi çalışmalar.
Old 09-01-2020, 14:02   #9
Av.Ozan Solak

Alıntı:
Yazan Av. Erdem Akçay
Soybağının tespitini anne ya da çocuk talep edebilir. Olayda ikisi de vefat etmiş. Bazı yazarlar mirasçıların da soybağının tespitini isteyebileceğini dile getirseler de, yasada davayı açabilecek olanlar belirgin olarak sayılmış. Dolayısıyla bu dava yolu bence kapalı.

Çocuğun anne kaydında gözükmesi çocuk ile baba arasında soybağı kurmayı sağlamaz. Sırf bu nedenle idare kendiliğinden bir düzeltme yapamaz. Ancak eski kayıtlarda çocuk ile babası arasındaki soybağını gösteren bir dayanak belge varsa idare idare düzeltme ya da eksikliğin tamamlanmasını sağlar.

İdarenin düzeltme yapmasını sağlayacak dayanak belge yoksa mahkemeden nüfus kaydının düzeltilmesi istenmeli diye düşünüyorum. 5490 md 35 ve devamı gereğince.

Meslektaşım kzın Nüfus kağıdının fotokopisini bulabildim ancak bunda da babanın soyismi yazmıyor.Ancak annenin mirasçılık belgesinde babanın adı soyadı ve kızın adı soyadı yazmakta.Bu durumda sizce bu dayanak belgeler yeterli olur mu?
Old 10-01-2020, 15:19   #10
Av. Erdem Akçay

Sanmıyorum meslektaşım. Annenin mirasçılık belgesi kız ile babası arasındaki bağı ortaya koyamaz. İkisini birbirine bağlayacak belge gerekli. Yani belgede, "kız'ın babası baba" ya da "baba'nın çocuğu kız" gibi bir ifade olmalı. Nüfus müdürlüğünün düzenlemediği bir belgeyi müdürlüğün kabul etme şansı da yoktur diye düşünüyorum.
Old 10-01-2020, 15:28   #11
avalaattin61

veraset ilamı çıkarmaksa amacınız, nüfus tespit davası açmanıza gerek yok, veraset ilamları aksi sabit oluncaya kadar geçerli olduklarından, kayıtlardaki bu durumu açıkça dilekçenizde belirttikten sonra tanık deliline de dayanarak dava açarsanız, mahkeme talebinizi kabul edecektir diye düşünüyorum.
Old 21-02-2020, 11:14   #12
Av.Ozan Solak

Meslektaşım şu an olay daha karmaşık bir hal aldı.VEFAT eden kız annesi ile babasının yaşı tutmadan evlenmesi sebebiyle annesinin kardeşinin kütüğüne kaydedilmiş bu babanın nüfus kütüğünde gözükmüyor.Annesinin kardeşinin kütüğüne kayıtlı bu durmda nasıl bir dava açmam gerekiyor?
Old 25-02-2020, 09:17   #13
Av.Ozan Solak

Alıntı:
Yazan Av. Erdem Akçay
Sanmıyorum meslektaşım. Annenin mirasçılık belgesi kız ile babası arasındaki bağı ortaya koyamaz. İkisini birbirine bağlayacak belge gerekli. Yani belgede, "kız'ın babası baba" ya da "baba'nın çocuğu kız" gibi bir ifade olmalı. Nüfus müdürlüğünün düzenlemediği bir belgeyi müdürlüğün kabul etme şansı da yoktur diye düşünüyorum.
Üstadım şu an olay daha farklı bir boyut aldı.Nüfus kayıtlarını incelediğimizde; müvekkilin annnesi, babası ile annesi erken yaşta evlendirildiğinden annesinin kardeşinin kütüğüne kaydedilmiş, bu durumda nüfus kaydının düzeltilmesi davası açmam gerek miyor mu?
Old 25-02-2020, 14:52   #14
gülnihal çevik

Veraset ilamı talebinizde durumu ayrıntılı bir şekilde açıklayın. Nüfus ve Vetandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden ilgili kayıtları isteyin, evlilik kayıtlarını isteyin. Benzer bir davada, veraset ilamını alabilmiştik.

Daha sonra bu yolla aldığımız veraset ilamının iptali için Asliye Hukuk Mahkemesinde dava da açıldı. Mahkeme davayı reddetti. Veraset geçerlidir, dedi.

Nüfus kayıt düzeltmesi davasına da gerek kalmadı. Kişiler farklı kütüğe yazılmış olsa da bir bağ bulunabiliyor, önce veraset ilamı almakla yola çıkın.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi