Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

1970 lerde verilmiş danıştay kararlarını nerden bulabilirim?

Yanıt
Old 09-09-2006, 12:46   #1
av.öznur

Varsayılan 1970 lerde verilmiş danıştay kararlarını nerden bulabilirim?

meslektaş arkadaşlar imar kanunu ile ilgili bir kitapta takip ettiğim bir dosya ile ilgili kararlar buldum. fakat bunların tam metinlerini arıyorum. kazancı da aradığım kararları bulamadım danıştay bilgi bankasında da. kararları başka nerden bulabilirim sizce? teşekkürler
Old 10-09-2006, 14:05   #2
Av.Özgür Çetin

Varsayılan Danıştay kararları..

Alıntı:
Yazan av.öznur
meslektaş arkadaşlar imar kanunu ile ilgili bir kitapta takip ettiğim bir dosya ile ilgili kararlar buldum. fakat bunların tam metinlerini arıyorum. kazancı da aradığım kararları bulamadım danıştay bilgi bankasında da. kararları başka nerden bulabilirim sizce? teşekkürler
Öznur arkadaş;Mustafa Reşit KARAHASAN'ın (Yargıtay üyesi) 1979 basım tarihli İnşaat İmar İhale Hukuku diye bir kitabı var bu alanla ilgilenen kıdemli meslektaşlarımızda vardır sanırım onlarla iritbata geçmenizi tavsiye ediyorum..
Old 11-09-2006, 01:31   #3
ibreti

Alıntı:
Mustafa Reşit KARAHASAN'ın (Yargıtay üyesi) 1979 basım tarihli İnşaat İmar İhale Hukuku diye bir kitabı var bu alanla ilgilenen kıdemli meslektaşlarımızda vardır sanırım
bu kitap 1997'de BETA yayımlarında tekrar çıktı. Bende var. İstenenin ne olduğunu bilirsem buradan ya da fax, e-mail benzeri araçlardan gönderebilirim.
Kolay gelsin..
Old 11-09-2006, 11:11   #4
av.öznur

aradığım bi kaç karar var aslında yardımcı olursanız sevinirm teşekkürler..
1)danıştay 6. daire 20/1/1978 tarih 72/ 3235 E, 78/74 K.
özet: "usulüne uygun olarak iki fen elemanınca düzenlenen tutanağa aykırı olarak devam eden inşaat sebebiyle verilen ceza uygundur."

2) danıştay 6.daire 17/5/1973, 72/3232E , 73/2082 K
özet: zaptın en az iki fen elamanınca tutulması gerekir, bir fen adamı tarafından yapılan tesitte ceza verilemez.

3) danıştay 6. daire 19/10/1970, 63/4360 E, 70/ 2654 K
özet: yapı durdurma zaptı usulsüz, yani bir fen elemanı ve bir zabıta memuru tarafından tutulmuşsa yapının durdurmadan sonraki kısımları yıktırılamaz."

bu kararları arıyorum ama tam metinlerini bir türlü bulamadım. yardımınız için tekrar teşekkürler.
Old 11-09-2006, 13:03   #5
Av. Can DOĞANEL

Karar

Danıştay 6. D. 20.01.1978 T. 3235 E. 74 K.

Durdurma emrinin tebliğinden sonra eklenen bölüm yıktırılır ve para cezası alınır.

Olayda da davacıya ait inşa halindeki yapının yukarıda sözü edilen yasa ve tüzük kuralları uyarınca durdurularak mühürlendiği, durdurma emrinin tebliğ edildiği, buna karşın davacının inşaata devam ettiği ve bu durumun yöntemine uygun bir biçimde saptandığı anlaşıldığından anılan yasanın 20. maddesi gereğince durdurma emrinin tebliğinden sonra eklenen bölümlerin yıktırılmasında ve maliyet bedeli kadar para cezası alınmasında mevzuata aykırılık görülmemiştir.

Danıştay 6. Dairesi 17.05.1973 T. 3232E. 2082K.

Belediye zabıta memuru fen adamı değildir. Bir fen adamının düzenlediği tutanağa dayanılarak karar verilemez.

Dava konusu anlaşmazlıkla ilgili 6785 sayılı İmar Kanununun 19. maddesinde; “Ruhsatiye ve eklerine aykırı olduğundan veya ruhsatsız başlanmış bulunmasından dolayı bu kanuna göre durdurulması lazım gelen yapıların o andaki inşaat durumu belediye fen adamları, bunların bulunmadığı yerlerde belediyece hariçten memur edilmiş ve edilecek sair ehliyetli kimseler tarafından zabıtla tesbit edilir.” denilmekle, tesbit işinin en az iki fen adamı tarafından yapılması mecburiyeti konulmuş bulunmaktadır.

Durdurma emrinin dayanağı olan 11.10.1969 tarih ve 2831 sayılı tutanağın ise bir belediye zabıta memuru tarafından tanzim edildiği, dosyadaki belgelerin incelenmesinden anlaşılmaktadır. Belediye zabıta memuru fen adamı olmadığından bir fen adamı tarafından yapılan tesbite dayalı Belediye Encümenince verilen kararın iptali gerekir.

Danıştay 6. Dairesi 19.10.1970 T. 4360E. 2654K.

Belediye zabıta memuru fen adamı olmadığı için, bir fen adamı tarafından yapılan tespite dayanılarak yıkma kararı verilemez.

Dava konusu kararın dayanağı olan 24.11.1964 tarihli tesbit tutanağının ise iki belediye zabıta memuru ile bir belediye mıntıka mühendisi tarafından tanzim edildiği, getirilen işlem dosyasının incelenmesinden anlaşılmaktadır. Belediye zabıta memurları fen adamı olmadığından bir fen adamı tarafından yapılan tesbite dayalı belediye encümenince müttehaz dava konusu 23.12.1964 tarih ve 39 sayılı kararın yıkma ile ilgili kısmının bu sebeple iptaline karar verildi.

Kafamı bir kaldırdım. Kitap karşımda duruyor. Maşallah insanın ayağına düşse ayağı kırılır. Babamın kitabıymış hiç bakmamıştım. Güzel kitapmış.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi