Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Babalık Tespiti - Nesebin Düzeltilmesi

Yanıt
Old 17-03-2011, 15:02   #1
cgdm

Varsayılan Babalık Tespiti - Nesebin Düzeltilmesi

Herkese iyi çalışmalar,
Adli yardım bürosundan bana gelen bir dava var. Müvekkil kadın resmi nikahla evli uzun süredir resmi nikahlı eşi ile birlikte yaşamamakta ayrıca 4 yıl önce evlilik dışı birlikteliğinden bir çocuğu var .Çocuğun kimliğine nikahlı olduğu eşinin soyadı yazılıyor. Şimdi gayri resmi birlikte yaşadığı kişi, çocuğuna kendi soyadını vermek istiyor. Bu durumda neler yapılmalı, yardımcı olursanız sevinirim. İyi Günler
Old 17-03-2011, 15:45   #2
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan cgdm
Herkese iyi çalışmalar,
Adli yardım bürosundan bana gelen bir dava var. Müvekkil kadın resmi nikahla evli uzun süredir resmi nikahlı eşi ile birlikte yaşamamakta ayrıca 4 yıl önce evlilik dışı birlikteliğinden bir çocuğu var .Çocuğun kimliğine nikahlı olduğu eşinin soyadı yazılıyor. Şimdi gayri resmi birlikte yaşadığı kişi, çocuğuna kendi soyadını vermek istiyor. Bu durumda neler yapılmalı, yardımcı olursanız sevinirim. İyi Günler

Öncelikle hak düşürücü süre konusunda sıkıntınız var. Anne artık bu davayı açamaz. Çocuğa temsil kayyımı atanması gerekmektedir. Kayyım çocuk adına dava açacak ve eşlerin fiilen ayrı yaşadıklarını ve çocuğun resmi kocadan olmadığını her türlü delil ile ispat edecektir. Çocuk ile anne arasında her zaman haklar çatışabileceğinden kanun koyucu küçük için kayyım zorunluluğunu koymuştur. Babalık davasında, koca ayrı yaşantıyı ve çocuğun kendisinden olmadığını beyan ve kabul ederse başkaca delile ihtiyaç olmaksızın dava kabul edilir.

P.S.: Adli yardım dosyası olduğu için anne adına dava açamayacağınızı, hak düşürücü sürenin geçtiğini, çocuk adına davayı temsil kayyımının açacağını, öncelikle kayyım atanması için Sulh Hukuk Mahkemesine müracaat edilmesi gerektiğinden bu konuda da ayrıca görevlendirilmenizi bildirmeyi unutmayın. Kolay gelsin.
Old 04-05-2011, 12:25   #4
cgdm

Dava için Sulh Hukuk Mahk. kayyım atanmasını talep edeceğim. Kafama takılan konu şu; kayyım atanması davasını açarken, ihbar eden sıfatı ile avukat olarak ben mi davayı açmalıyım yoksa davacı olarak küçüğün annesini göstererek davayı onun adına mı açmalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim..
Old 04-05-2011, 18:33   #5
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan cgdm
Dava için Sulh Hukuk Mahk. kayyım atanmasını talep edeceğim. Kafama takılan konu şu; kayyım atanması davasını açarken, ihbar eden sıfatı ile avukat olarak ben mi davayı açmalıyım yoksa davacı olarak küçüğün annesini göstererek davayı onun adına mı açmalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim..

Davayı anne açabilir
Old 05-05-2011, 09:33   #6
cgdm

Davayı anne açamıyor çünkü hak düşürücü süre geçmiş. Bu durumda kayyım atanmalı. Kafama takılan ise; kayyımın atanmasını davacı olarak kim talep edecek anne mi? Yoksa ihbar eden sıfatı ile avukat olan ben mi?
Old 05-05-2011, 11:07   #7
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan cgdm
Davayı anne açamıyor çünkü hak düşürücü süre geçmiş. Bu durumda kayyım atanmalı. Kafama takılan ise; kayyımın atanmasını davacı olarak kim talep edecek anne mi? Yoksa ihbar eden sıfatı ile avukat olan ben mi?

Üstad çok güldüm size, Allah iyiliğinizi versin. Zaten babalık davasını annenin zamanaşımı nedeniyle açamayacağını, çocuğa kayyım atanması gerektiğini ben yazmıştım. Sizin kayyım davasını kimin açacağına yönelik sorunuza kayyım davasını annenin açabileceğini söyledim ama siz kendi sorunuzu dahi hatırlamadınız
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi