Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kira Artışları

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-02-2002, 16:00   #1
Ozan

Varsayılan Kira Artışları

01.06.2001 tarihinde standart bir sözleşme ile ev tuttum.
ilk yıl %70 ikinci yıl ( geçen yıl ) %60 zam yaptım. Sözleşme tarihim kanundan önce olduğu için %25 ten yararlanamadım.
Şimdi evsahibimle görüşmedim. Öncelikle sormak istediğim %10 luk bir artış mı yapmam gerekiyor. Ev sahibim muhtemelendaha fazla isteyecektir. Gerci cevredeki benzer evlerin kiralarıda benim %10 yaptıktan sonraki hali hatta daha bile düşük.
Ben kiramı %10 zamlı olarak yatırsam evsahibim bişiler yapabilir mi?...
Şimdiden çok teşekkürler...
05-06-2001 11:56:01
Old 27-02-2002, 16:01   #2
Acekin

Merhaba;
Sorunuzda her ne kadar kira başlangıç tarihi olarak 2001 yılı yazmışsanızda sanırım 1999 tarihli bir kira kontratından bahsediyorsunuz. Gayrimenkul Kiraları Hakkındaki Kanuna eklenen geçici madde gereği, bu sene kira artışı olarak %10 dan fazla artış yapmama hakkına sahipsiniz. Ev sahibiniz, kanuna uygun olarak yaptığınız artış oranını az bulduğu için, hukuki olarak bir şey yapamaz.
Saygılarımla.
Old 27-02-2002, 16:01   #3
ikinci göz

Sayın Ozan,
Eğer Sayın Acekin gibi ben de doğru anladıysam
sözleşmenizi 1999 yılında yaptınız. Geçen yıl
da birinci yılı doldu ve yüzde 60 artış
yaptınız. Fakat yapmanız gereken artış sadece
yüzde 25 idi. Çünkü 2000 yılında yenilenen
sözleşmelerdeki artış yasa ile yüzde 25 olarak
sınırlandırılmıştı. Elbette ki, sözleşme tarihiniz yasadan önce olacak, çünkü yasa
yapılacak sözleşmeler için değil, yenilenecek
eski sözlşemeler için çıkarılmıştı.

Bu yıl yapacağınız artışla ilgili sorunuza
gelince: Sayın Acekin'in yanıtı doğrudur.
Ancak, özel bazı durumlar nedeniyle, (tahliye
taahhüdü imzalamış olmanız, kiranızı geç ödemiş olmanız, köpeğiniz bulunması gibi)
bu yıl kira artışı için bir şey yapamayan ev sahibiniz, zamanı gelince bu özel durumu
kullanmaya yeltenebilir. Benim nacizane
önerim, bir avukata danışarak, özel durumunuz
olup olmadığını iyice araştırdıktan sonra
karar vermeniz.

Ayrıca kira sözleşmenizin de incelenmesi gerekir.

Hatta bu da yetmez, ev sahibinizin de özel durumlarının incelenmesinde fayda vardır. Örneğin, Almanyadan gelecek oğlu var mı? İncelemek gerekir.

Saygılarımla.
Old 27-02-2002, 16:02   #4
Ozan

Evi 01.06.1998 de tutmuştum hatalı yazmışım :-}
1999 da %70
2000 de %60 zam yapmistim. gecen yil bu sekilde forumlari okuyordum sanirim Kanunun ciktigi tarihten once ( 2000 yili icerisinde ) yenilenen sozlesmelerde bi degisiklik yapilamiyordu. Yani aslinda yanlis yapmisim yine.
Kirami duzenli olarak banka hesabina yatirdim. Kopegim yok ) Evsahibinin cocuklari henuz cok kucuk ) Taahhutname imzaladim mi tam hatirlamiyorum ama sonucta o sozlesme tarihinden en az 1 ay sonra oyle bir taahudun imzalanmasi halinde gecerli diye duymustum...
ilginize cok cok tesekkurler..

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi