Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yeni Tüketici Kanunu ve Getirdikleri

Yanıt
Old 28-05-2014, 21:56   #1
av.k.d

Varsayılan Yeni tüketici kanunu

Merhabalar,
Yeni tüketici kanunu bugün yürürlüğe girdi.Öncelikle herkese hayırlı olsun.Konuyu açmaktaki maksadım gelen yenilikler ile neler değişecek?
Örneğin hakem heyeti sınırı 3000tl oldu artık dosya masrafı davalarında sınır bugünden itibaren Arttı artık tüketici mahkemelerinde bu konuda dava sayısı bir hayli düşer diye düşünüyorum.hakem heyetlerinin yavas karar vermesi bence olmsuz sonuçlar doğuracak
Old 28-05-2014, 22:59   #2
Av.Avcı

Buyuksehir olan illerde il hakem heyetine basvuru hakkindaki duzenleme hakkinda fikri olan var mi 3000 siniri buyuksehir belediye siniri disindaki ilceler icinde gecerli mi ornegin Bergamada yasayan biri 2000 in uzeri icin dava mi acacak yoksa Izmir il thh'ne mi basvuracak?
Old 02-06-2014, 14:30   #5
mervealcik

Merhaba,

Geçtiğimiz haftalarda İstanbul Üniversitesi'nde düzenlenen yeni tüketici kanunu hakkında bir sempozyuma katılmıştım. Bu sempozyumda dikkatimi çeken noktadan bahsetmek istiyorum sizlere;

Yeni kanun tüketiciyi şöyle tanımlıyor:
Tüketici: Ticari veya mesleki olmayan amaçlarla hareket eden gerçek veya tüzel kişiyi

Bu şu anlama geliyor ki eğer ben bir meslek sahibi olarak kendi mesleğimi alakadar eden bir amaçla bir sözleşme yaptığımda bu kanun kapsamında tüketici sayılamayacağım ve tüketiciyi koruyan hükümlerden yararlanamayacağım. Mesela en basidinden ve biz hukukçulara en yakın örnek olarak bir avukat ofisinde kullanmak için bir icra programı satın alması halinde bu satış sözleşmesinde tüketici sayılmayacak, tüketiciye tanınan haklardan yararlanamayacak. Aynı şekilde bir tacir de yaptığı ticari işi ilgilendiren bir konuda tüketici sayılamayacak. Bir anlamda kanunun bu garip tüketici tanımıyla tüketici kavramını daralttığını söyleyebiliriz.
Old 04-06-2014, 14:34   #6
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan mervealcik
... Bir anlamda kanunun bu garip tüketici tanımıyla tüketici kavramını daralttığını söyleyebiliriz.

Yeni Kanun'la tüketici kavramının daraltılması söz konusu değildir:

4077 sayılı Kanun m.3: "Tüketici: Bir mal veya hizmeti ticari veya mesleki olmayan amaçlarla edinen, kullanan veya yararlanan gerçek ya da tüzel kişiyi,... ifade eder"

6502 sayılı Kanun m.3: "Tüketici: Ticari veya mesleki olmayan amaçlarla hareket eden gerçek veya tüzel kişiyi,... ifade eder"

4077 S.K.'dan farklı olarak "tüketici" tanımında; "Bir mal veya hizmeti" ibaresi madde metninden çıkarılmış; "edinen, kullanan veya yararlanan" ibaresi de "hareket eden" olarak değiştirilmiştir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi