Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Sizlerin Hiç Feminist Bayramınız Oldu Mu?

Yanıt
Old 22-10-2006, 18:24   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Sizlerin Hiç Feminist Bayramınız Oldu Mu?

Sevgili Kadınlar, Emekçi Kadınlar, Bayramları Bayram Yapan Kadınlar,

Sizlerin hiç Feminist Bayramınız Oldu mu?

Ben nihayet feminist bayramlara nasıl ulaştım onu anlatmak istiyorum bu bayram vesilesi ile.

Ben küçükken ve gençken, evimizde kan ve evlilik bağları ile bağlı olduğumuz kadınlar yoktu: Anneler ve büyük anneler, halalar, teyzeler, yengeler yoktu. Ben kadınlar saltanatını ancak kadın yazarların yazılarından okuyup öğreniyorum. Mesela en son Elif Şafak’ın yazdıklarında okudum.

Bizim evimizde evi “ev” yapmaya çalışan erkekler ve de hizmet islerini gören kadınlar vardı.Çocuklara bakan,temizleyen,pişirip kotaran ve maaş alan kadınlar.Biz çocuklar bu yüzden kadınca yükümlülüklerden kurtulmuş olarak büyüyüverdik.Bayrama doğru evimize baklan kadınlar evimizi temizleyip kendı bayramlarını yapmak için giderlerdi.

Bayramlar da kadınca bayramlar olmaktan özgur yaşanırdı bizim evimizde. Ailenin, mahallenin ve Ada’nın en büyüğü dedem sayıldığı için insanlar hep bizim evimize geldiler bayramı kutlamaya. Biz çocuklar ve sonra gençler bu tantananın içinde yükümlülük almadan (Kahve çok yaptım,hem de kahvenin içine az birazdan çok kahve koyunca iltifatlar bile aldım) pek çok bayram ziyaretine katılma zorunluluğundan kurtularak bayramın keyfini surduk. Bayramlarda bizim bayram soframızdaki yemeklere sevgi baharatları atan kadınlar olmadığı için tepsiler fırına varmadan önce, kasabı dolaştı. Dana etli, kuzu etli, tavuk etli hazırlanmış tepsiler, daha sonra manava gidip üstlerine uygun sebzelerle bezendi. Oradan fırının yolunu buldu tepsiler

. Sonra bu tepsiler fırıncının bir tepsi börek ve baklava eklemesi ile eve yollandı bir hamal ile. Adlarını bildiğimiz ve bilmediğimiz hamallar Ada’da çoğunluk Zaza Kürt hamallardı. Eksik olmasınlar, haklarını helal etsinler; burunlarının dibinde kokan tepsilerimizi, bir tasıma bir bayram harçlığı parasına evimize kadar getirdiler

. Böylece yemekler hazırlanmış, tatlılar da eklenmiş olarak bayram sofraları kuruldu. Sonra Ada’nın meşhur şarküterisi Andon vardı. Andon çok zarif bir Rum’du. Ben onu öyle hatırlıyorum.. Hepsi gittiler İstanbul’dan bir bir. Andon da mezeleri yollardı evimize. Mezeler de önemli idi. Hele aksam yemeği sofraları için.

Yatıya gelen olmazdı. Bizler de hiç kimsenin evinde yatıya gitmezdik. Ziyaretler hep günü birliğine yapılan ziyaretlerdi. Tabak, tencere ve bulaşık bol olsa bile, çarşaf, havlu, yatak yorgan indi/çıktı/yıkandı derdi yoktu bizim bayramlarımızda.

Sonra ben pek ne olduğumu anlamadan kendimi büyümüş buldum. Bu yetmiyormuş gibi, bir de aradan gecen bayramların hesabını tutamadım; kendi çocuklarımı da büyümüş buldum. Başka eyaletlerde yaşadıklarından benim alıştığım bayramlarımıza başka hava geldi.

Çocuklar önce üniversitede iken acaba bir arkadaşlarını da getirebilirle mi sorusu ile başladık. Sonra üniversiteleri de bitince, acaba iki arkadaş bir günlüğüne, diğerinin bir arkadaşı 3 günlüğüne gelebilirler mi ile bayram partilerimizi büyüttük. Evimiz gençler ile dolar oldu. Pek keyiflendik.

Benim sevdiğim yemekler var, partnerimin sevdiği yemekler var, kızımızın ayrı, oğlumuzun ayrı sevdiği yemekler var. Önce bayram menüleri yazdım. Birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü günün kahvaltı, öğlen yemeği, beş çayı, aksam yemeği ve devamı menüleri. Sonra alışverişlere çıktım. Sonra önceden pişip hazırlanacakları yapıp dondurdum.

Bisküvileri fırınlayıp teneke kutulara dizdim. Bir de artı yatak yetmez olduğundan iki tane şişen yatak aldım. Çocuklar ve aveneleri evin her yanını ve kanepeleri işgal ettiklerinden sabah kahvemizi içecek yer bulamıyorduk. Şişen yatakları da odalara ekleyiverdim.

Ne çok eğlendik bu bayram ziyaretlerinde.Yaptığım yemeklerin hepsi harka idi.Sanki başka yerde mi yiyecekler zeytinyağlı yaprak dolmalarını.Kekler,bisküviler Fransız patiserilerinden alınmış gibi idi.Lazanyama zaten İtalyan dostlar bile harika der.

Çocukların sabah kahvaltılarında mahmur yüzlerini görerek,öğlen yemeklerinde küçük takışmaları dinleyerek,akşam yemeğinin tüm ihtişamı ile doldurduk bayram günlerini.Çocuklarımızın arkadaşları da makbul,mazbut gençlerdi.Planlı olduğum için her şey yolunda gidiyordu.Onlar alışverişe falan gittiklerinde ortalık toplayıp,bitmeyen çamaşır işleri ile meşguldüm.Bayramın bitişi ise hüzünlü oluyordu.Eve çekidüzen vermek 3-4 günümü aslada sonunda gene aynı sessiz/çocuksuz evimizle/dünyamızla baş başa kalıyorduk..

İşte bizcileyin,sizcileyin,biraz Türkiye Biraz Amerika,Türkçe/İngilizce bayramları idrak ediyorduk.Daha doğrusu bizim evimizde herkes bayramı idrak ediyordu da bir ben edemiyordum.

Benim kafama dank etmiyordu bayramlar.Ta ki gece,saat 12 ‘yi geçince ,her şeyi derlemiş,toplamış,yemeklerin tuzu biberi tamam olmuş,kek ayarında olmuş ve daha falan filanın huzuru ile yatağa yattığımda bizim evimizde bayramı idrak ettim.BAYRAM KAFAMA DANK ETTI NIHAYET.

Sizler hiç hasat bittikten sonra kırsalda bulundunuz mu? Ben bulundum.Ürün toplandıktan sonra çoğunluk erkekler kaybolur.Önce tahıl borsası diyelim,onu incelemek üzere kaybolurlar,sonra,işte kaybolurlar.Uzun zaman kaybolmanın yollarını bulurlar.Hiç bir yere gitmezlerse taburelerle sahanlığa yerleşip tütün sararlar.

Kadınların ise kaybolmak istemeyi düşünecek zamanları bile olmaz.Artık/artmış ürün vardır tarlada.Mesela nohuttan artan hala el ile toplanır.Simitler yapılacaktır.Tezek,saman su karıştırılıp elle yoğrulup büyük simitler halinde güneşe bırakılacaktır kışın yakmak için.Kışa kalacak ürün için torbalar yenilenecek yamanacak,yenileri dikilecektir.Bu arada günlük işler de devam eder bir yandan.İneklerin altına bakılacak,süt sağılacak,peynir ,yağ yapılıp tenekelenecek.Çocuklara bakılıp yemek pişecek.Temizlik yapılacak.Çamaşır yıkanacak.Ateşin altına her gün çalı çırpı sırtta taşınacak.

Günün işleri bittiğinde,herkes yatmış olurdu.En son Baran Bacı kapıları sürmeleyip yatağına girerdi.Yaz sıcak,damda yatardık.Yıldızlar pırıl pırıl.Hafif bir yel eserdi.Gençler yanlarına bebekleri almış çoktan uyumuş olurdu.Yıldızlara bakıp düşünürken Baran Bacı!nın İnlemelerini duyardım.Bütün gün gık demeden çalışan bu kadın sırtını yatağa koyduğunda ve ancak uykusunda inlerdi.

İşte BAYRAM BUNU HATIRLADIGIM GECE KAFAMA DANK ETTI. İyi anne,iyi ev kadını,iyi aşçı,iyi bir şeyler,bir şeyler ve daha bir şeyler olmuştum bütün gün.. Ben huzur içinde yatağa yatıp “iyi” olmanın huzurunu kendi kendime anlatırken Baran Bacı’yı hatırladım. Uuuuffff! Bütün gün ne eğlenmiştim.Çocuklarım ne mutlu idi.Erkek gençler bilgisayarların başında,kadın gençler falan filan magazinlerle haşır neşir çok mutlu idiler.Evim temiz tertipli idi.Yemekler hazırlanmış/fırında idi.Her şey yolunda idi.İdi de ben ne biçim feministtim.Onu düşündüm.Erken egemen sistemin bayramın bütün şartlarını vazifeşinas bir mutlulukla,köleliğimin farkında olmadan “iyi” fedakar,çalışkan becerikli” bir anne olarak hiç sorgulamadan yerine getiriyordum..

BAYRAM EN SONUNDA KAFAMA DANK ETTI.

İşin garibi, kendi çekirdeğimden çıkmışlığım hiç kimseyi rahatsız etmedı. Ben habire kendi çekirdeğimden çıkmakla meşgul olduğum için hiç mi hiç yadırganmadı.. Bir sonraki bayram düzenlemesinde hiçbir telaş olmadı.. Email ile, telefon ile planlar yapıldı.Herkes
kendi yükümlü olacağı günleri seçti.. Kendi menülerinde olan alışverişleri yaptı,pişirdi,kurdu,yıkadı,kaldırdı.Bazı günler belki kendime bir bardak su koydum sadece. Tabii arada bir islere burnumu sokmadan edemedim; ama galiba buna da herkesin ihtiyacı vardı.. Nihayet FEMINIST BIR BAYRAM yaratmıştım. Yas ve sosyal seks ayrımı olmadan, herkesin eşit katkısı mümkün olmuştu bizim evimizde, bizim bayramlarımızda.

Aramızda ki çok genç feminist kadınlar, annelerinizin Şeker Bayramlarına acaba bulaşıkları yıkamaktan daha çok katkıda bulunmanız mümkün mü? Aramızdaki genç evli, anne kadınlar, bayramın yükümlülüklerini hane üyelerine eşit olabilecek şekilde dağıtmaya başlamak için bu bayram ilk küçük adımı atabilir misiniz? Ve aramızdaki benim yasımda kadınlar, “iyi” “fedakar,” “çalışkan,” “becerikli” anne örneklerini sergilerken kız/erkek evlatlarımıza ne öğretiyoruz konusunu bir daha düşünmek ve düzeni değiştirmeye yönelmek ister mi idiniz?

Tüm Bayramların emekçileri kadınlarına FEMINIST BİR BAYRAM DILEKLERIMLE.

Mihri İnal
Amerika Birleşik Devletleri

----------------------------
Yazanın izni ile yayınlanmıştır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi