Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

3gün Yatak 4.Gün Toprağa Verilen Yavrum/Özel Hastane Şikayet Süreci

Yanıt
Old 17-01-2011, 21:51   #1
Konuk

Mutsuz 3gün Yatak 4.Gün Toprağa Verilen Yavrum/Özel Hastane Şikayet Süreci

merhaba benim sizinle paylaşmak istediğimkonu:idrar yolu enfeksiyonu yüzünden hastaneye yatırılan 3 gün yattıktan sonra 4.gün ölen yavrum hakkında sizden 1 şeyler öğrenmek istiyorum.otopsi yaptırdım 14 ay oldu hala sonuç yok.sağlık bakanlığı yataklı tedavi sağlık hizmetlerine şikayette bulundum dosya taksirli ölüm sebebi ile adliyeye sevk oldu.ama özel hastane olduğu için süreç nasıl olur onu öğrenmek istiyorum.ilgi ve alakanıza şimdiden teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim.
Old 18-01-2011, 11:30   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Adliyeye sevk edildi ifadenizden hekim ya da başka sağlık görevlileri hakkında taksirli ölüm nedeniyle ceza soruşturmasının başladığını anlıyorum. Savcılık şikayete bağlı olmaksızın bu soruşturmayı yürütmek ve ceza davasını açmakla görevlidir.

Siz ayrıca özel hastaneye karşı tazminat davası açabilirsiniz, destekten yoksun kalma tazminatı ve manevi tazminat isteyebilirsiniz. Çünkü özel hastane ile aranızda yaptığınız bir sözleşme ve bu sözleşmeye aykırı bir davranış söz konusudur. Bu nedenle özel hastanenin kusurunu kanıtlamakla yükümlü değilsiniz, hastane eğer kusursuz olduğunu iddia ediyorsa kendisi bu iddiasını kanıtlar. Dolayısıyla sözleşmeye dayanarak dava açmanız durumunda daha elverişli yasa hükümleri uygulanmaktadır.

Ayrıca ölüme yol açan hekime ya da başka sağlık görevlilerine karşı da haksız fiili nedeniyle dava açabilirsiniz. Hekim ve hastane birlikte sorumludur. Zararınızın tazminini her ikisinden de isteyebilirsiniz, biri tazmin ettiğinde diğeri tazminat sorumluluğundan kurtulur.

Haklarınızı kullanırken bir avukattan yardım almanızı, parasal gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz yerdeki baronun adli yardım birimine başvurmanızı öneriyorum. Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi