Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yaşama Hakkı ve Kürtaj ...

Yanıt
Old 06-05-2007, 20:06   #1
jurist27

Mesaj Yaşama Hakkı ve Kürtaj ...

Degerli meslektaslarim guncel olan haberlerden bir tanesini buraya tasimak istedim. Acaba bu konuda nasil bir fikir ayriligi var merak ediyorum dogrusu?
Ana karnindaki bir bebegin cinsiyetinin bebek henuz 6 haftalikken annenin parmagindan alinan kan ile o kanda mevcut olan X ve Y kromozomlarina gore tespit edilebilecegi gundeme geldi. Sorun, bu yolla meydana cikacak kurtajlarin cok olacagi ve henuz 6 haftalik bir bebegin `Yasama Hakkina` mudahalenin olacagi...
Bu test ile Yasama Hakkinin baglantisi ne derecedir acaba ? Toplumumuzda bilincli insanlarin cok oldugu gibi- bilincsiz ( erkek cocuk dusuncesiyle 9-10 tane cocuk yapmayi dusununlerin oldugunda hemfikirizdir muhahkak) insanlarin da cok oldugunu varsayarsak nasil bir denge soz konusudur ?

SAYGILARIMLA...
Old 08-05-2007, 11:03   #2
sibel19

Dünya nüfusunun dengelenmesi konusunda iyi bir yardımcı olabilir. Erkek çocuk isteyenlerin eskisi kadar olmadığı için çok büyük bir sorun yaşatacağını zannetmiyorum.
Old 08-05-2007, 12:17   #3
meyralkan

bu durum belki dediginiz giibi nufus dengelemsi yapacaktir ancak kurtaj sayisinda bir patlama yasanacak ve belkide yuzlerce masum daha dogmadan olume mahkum olcaktir. ben adil bir durum olarak goremiyorum.. uzucu bir durum..
Old 08-05-2007, 14:53   #4
Kemal Yıldırım

Kanımca burada müdahale edilip çocuğun alınması, istenmeyen cinsiyeti nedeniyle olacaktır. Örneğin iki erkek çocuğu(ya da tam tersi) olan aile, kız çocuğu istemekteler. Ancak, nüfusun fazla olmaması için de bu yola başvuracaklar. Bu durumda 3. çocuk erkek olması durumunda ölüme mahkum demektir . Yerinde olduğu söylenemez.

Saygılar...
Old 08-05-2007, 17:39   #5
minee.mine

Çocuk yapmak isteyen ebeveynlerin; çocuklarına kız yada erkek değil önce insan olarak değer vermesi gerektiğini düşünüyorum. Dolayısı ile kız yahut erkek çocuklarına diğerinden daha fazla öncelik verip, diğerinin yaşam hakkıyla oynamalarını insani bulmuyorum. Bir çocuk meydana getirmek biyolojik bir olaydır insanlar ister ve karar verir. Artık ortada her gün büyüme sürecine giren bir canlı söz konusudur.
- Aaa bu erkek oldu yada kız, haydi biz bunu imha edelim, diğer cinsiyet için tekrar deneyelim. Bu düşünce tarzı eskiden, hatta bazı yerlerde bugün bile süren; istenmeyen kız çocuklarını öldüren yada insanca yaşama haklarını ellerinden alan aileleri hatırlatıyor.
Ya kürtaj yaptıran kadınlar her birinde her kürtajla oluşan ruhsal sorunlar yaşandığını düşünüyorum ki,hiçbir kadın yaptırdığı kürtajları unutmamıştır.
Dünyadaki nufus planlaması için ne derece çözümdür bilemiyorum çünkü doğan çocuk kız ya da erkek ikiside doğurganlık yetisiyle doğuyor.
Çocuk yapmak isteyen aileler önce gerçekten çocuk isteyip istemedikleri konusunda kendilerini iyice tahlil etmeliler kız istiyorum ya da erkek istiyorum deyip diğerini çöpe atmak fikri onların ebeveyn olmaya hazır olmadıklarını gösterir. Söz konusu olan insan hayatı, kişiler bencil düşündükleri sürece sadece çocuk yapmaya ya da bakmaya hazır olmadıklarını göstermiş olurlar.

Saygılar
Old 08-05-2007, 18:25   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Alıntı:
Dünya nüfusunun dengelenmesi konusunda iyi bir yardımcı olabilir.

Dünya nüfusunun dengelenmesi ,daha gebelik sırasında başlayan cinsiyete göre ayrımdan değil,iyi bir aile planlaması,ana ve çocuk sağlığı hizmetlerinin gerekli şekilde verilmesi ile mümkündür.

Tahmin etmek zor değil,bu tür kürtajların sebebi daha çok erkek çocuk istemek için olacak.

Kısacası bu kadın nüfusunun azaltılması yolu ile gerçekleşmesi planlanan ve aslında tam da dengesizliğe davetiye çıkaran bir uygulama.

Alıntı:
Hindistan'da yasak olmasına karşılık 20 yılda yaklaşık 10 milyon kız bebeğin alındığı,bu nedenle 1901 yılında, her bin erkeğe karşılık 972 kadın varken, bugün bu sayı 927'ye düştüğü...BBCTURKISH.COM 26 Mart 2006

Saygılar
Old 08-05-2007, 19:09   #7
ISIL YILMAZ

Hamileliğin 10 uncu haftasına kadar kürtaj mümkündür.

Ceninin cinsiyeti nedeniyle kürtaj olmayı engellemenin yolu, cinsiyetin 10 uncu haftadan önce öğrenilmesini engellemek olmamalı. Bu sorun, bir planlama ve belki de bilinçlendirme seferberliği ile çözülmeye çalışılmalı.

Bu sorunu, cinsiyetin öğrenilmesi tarihi ile çözmeye çalışmakta bir terslik var. Şu andaki durum zaten böyle. Zaten cinsiyeti yasal kürtaj süresinden sonra öğreniyor insanlar. Sorun çözülmüş mü oluyor yani?

Eğer, sorunu çözene kadar bu düzen devam etsin diyecek olursanız, cevabım şu olurdu : Bugüne dek neredeydiniz?

Saygılar.

Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi