Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

hukuk alanında kendimi nasıl geliştirebilirim

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-01-2007, 16:53   #1
mehmet yusuf

Varsayılan hukuk alanında kendimi nasıl geliştirebilirim

meraba hukukçu büyüklerim!!!
ben marmara üniversitesi hukuk fakültesi 1.sınıfta okumaktayım.
hukuk alanında kendimi nasıl geliştirebilirim.büyüklerim olarak tavsiyelerde bulunursanız sevinirim tesekkürler...
Old 23-01-2007, 22:43   #2
mutlakadalet

Soruyu yönelttiğiniz, "hukukçu büyükler" vasfını haiz değilim; ancak yine de birkaç şey söylemek isterim.

Sayın mehmet yusuf, öncelikle eğitim gördüğünüz okulda görmüş olduğunuz dersleri, elinizden geldiğince derste öğrenmeye çalışın. Dersleri takip etmediğiniz zaman, kitaplarda yer almayan; ancak hocaların tecrübelerine dayanan bazı hususları kaçırmış olacaksınız. İkinci olarak, bir hukuk dergisini takip edin derim. Yine hukuk ile ilgili bir siteyi takip etmeniz de, hukukçu kimliğinizin gelişmesine çok büyük katkı sağlayacaktır. Nitekim THS, bu amacınızı gerçekleştirme konusunda uygun bir platformdur. Bunların yanında elinizden geldiğince, duruşmalara katılmanızı öneririm. Adliye binasının havasını teneffüs etmeniz dahi teorik bilgilerin dışında öğrenmeniz gereken şeyleri öğrenmenize katkı sağlayacaktır. Son olarak size önerebileceğim, -kanımca belki de en önemlisi- gazetede okuduğunuz bir haberi, okumuş olduğunuz romandaki bir olayı yahut izlediğiniz bir dizideki olayı hukuki yönden düşünmeye çalışın. Arkadaşlarınızla bir araya gelince, zihninizden kurgusal olaylar uydurun, hayatta karşılaştığınız, olayları tartışın. Örneğin; "Abi geçen şu diziye baktın mı? Hıı evet abi baktım. Yaa orda oğlan şöyle şöyle yapmasaydı da şöyle yapsaydı ne olurdu, yine sorumlu tutar mıydık?" Gereksiz gördüğünüz bir olayı dahi "acaba hukukla bir bağlantı kurabilir miyim", diye düşünün. Bunu yaparsanız, dolaylı olarak müthiş bir bilgiye sahip olabilirsiniz. Şöyle ki; bu tarz muhakemeler, zihninizde birçok sorunun oluşmasına yol açacaktır. Eğer biraz da araştırmacı bir yapıya sahip iseniz, bu soruların yanıtını araştırırken, hukukçu kimliğinizi de geliştireceksinizdir.

Saygılarımla
Old 24-01-2007, 13:34   #3
Av.Duygu Keleş

Henüz işin başında olmanızdan kaynaklı hepimizin yaşadığı bir sorun hukukçu kimliğimi nasıl geliştirebilirim sorusu.Hukuk fakültesini çok istemem ve 4 yılda bitirmeme rağmen 1.sınıfta tüm derslerden kalmıştımÇünkü kendimi hukukçu olabilecek vasıflarda görmüyordum.O nedenle kaygınızı çok iyi anlıyorum.
Benim size nacizane tavsiyem derslerinizi mutlaka takip edin.Bu ders önemsiz deyip atlamayın.Bir deste yakalayamadığınız çözümleyemediğiniz bir mantığı başka bir dersin hocası size anlayabileceğiniz bir dille anlatır.Sakın kanunu ezberleyip ne yapacağım işime yararsa açar bakarım demeyin.Maddelerini bilmenize gerek yok fakat içeriği bilmeniz gerekir.Neyi nerde bulabileceğinizi öğrenmelisiniz.Sadece ders kitaplarınızla yada hocanızın önerdiği kitaplarla sınırlı kalmayın.Bütceniz elverdiği ölçüde kendinize bir kütüphane yaratın ve onları mutlaka okuyun.Belki gereksiz gelebilir ama özel bir kanalda suç ve kriminoloji üzerine yapılan programlar var(bilirsiniz)Bunları seyredin.Ben delillerden yararlanma konusunda çok faydasını gördüm.
Hukukçu kimlik diplomayla değilde zamanla kazanılır.Okudukça,yaşadıkça öğrendikçe bunu fark edeceksiniz.Tanıdığınız bir avukat varsa onların dosyalarını inceleyin.Dilekçelerini okuyun.Hatta müvekkilleri ile görüşmelerini(özel olmamak kaydıyla)gözlemleyin.

Başta da söylediğim gibi henüz işin başındasınız ama kaygılanmanız bir yönden güzel.En azından başarılı olabilme azminiz takdir edilir nitelikte.Eminim bu görüşle çok güzel işlere imza atacaksınız.
Mesleğinizde ve okul hayatınızda başarılı olmanız dileğiyle.
Saygılar...
Old 24-01-2007, 16:01   #4
özge_law

Alıntı:
Yazan mehmet yusuf
meraba hukukçu büyüklerim!!!
ben marmara üniversitesi hukuk fakültesi 1.sınıfta okumaktayım.
hukuk alanında kendimi nasıl geliştirebilirim.büyüklerim olarak tavsiyelerde bulunursanız sevinirim tesekkürler...
mehmet yusuf dag
sayın keleş'e ve mutlakadalete katılmakla beraber benim de aynı okulda olmamdan dolayı söyleyebileceğim ufak tavsiyeler var.sanki bu satırları okurken 1. sınıfıtekrar yaşar gibi oldum.dersler kousundaki tüyolarla diğer arkadaşların tavsiyelerini de birleştirirsen bazı engelleri daha kolay aşabileceğine inanıyorum.Anayasa'dan başlarsak her ne kadar Kaboğlu hocamızı derslerde takip etmek daha yeni hukuk fakültesine başlayan bir öğrenci için tokat gibi gelse de inan ki ilerleyen zamanlarda o dersi takip etmenin faydalarını göreceksin,gündemi yakalamak kadar önemli birşey yok.gazeteleir takip etmen sana yararlı olacaktır+ aylık çıkan Güncel Hukuk dergisini de mümkün olduğu kadar alırsan iyi olur,dili çok ağır değil ve içeriğinde biz öğrenciler için birçok konu var.Anayasa dersi için arkadaşlarınızla zaman oldukça tartışın derste soyut gelen konuları somuta indirgemeye çalışın.Medeni hukuk derslerinize Serap HELVACI geliyor sanırım.kesinlikle yapılan pratiklere kendini kaptırarak çalış olaydaki a'yı b'yi Ayşe Fatma diye düşün,böylece daha anlaşılır hale gelecektir.ve bu sene öğreneceğin konuları iyi temellendir gelecekte(3. sınıfta dahi)işine yarayacak.iktisat her ne kadar sıkıcı gelse de bir zaman sonra ekonomi haberlerini anlayabilir hale gelmek seni mutlu edebilir(ben öyle olmuştum yani)sürekli kendini yenilemelisin.okulun yenilenen kütüphanesinden de mümkün olduğu kadar yararlan derim. ayrıca sitemizin nimetlerinden de hukuk o kadar büyük bir deniz ki engin dalgalara karşı küreklere sıkı sıkı tutunmalısın.engeleri aşmak senin elinde asla unutma.benden bu kadar... başarılar dilerim. saygılar...
Old 26-01-2007, 20:53   #5
asa

Ben Ankara Üniv.Hukuk fakültesindeyim(3.sınıf)....yani ben de büyük değilim... Büyüklerim çok güzel tavsiyelerde bulunmuşlar ancak ben özellikle gazete takip etmeni tavsiye ederim.Yanlış anlaşılmasın ama en güzel yaptığım iş diyebilirim ..Ben bunun faydasını oldukça fazla hissediyorum..Özellikle makaleleri takip etmen ve adli haberleri okuman muhakeme gücünü artırabilir....kolay gelsin
Old 04-03-2007, 18:11   #6
bunyamin

sevgi deger mehmet kardeşim bende bi urfalı olarak sana en büyük tavsiyem okuldaki dersleri anlayarak takip etmendir tabi bunun dışında ek bilgi hukuk kitaplarıyla bilgilerini pekiştirebilirsin saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi