Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kooperatife ait atıl bir parselin hisseli tapuya dönüştürülerek üyelere dağıtılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-08-2017, 11:51   #1
av.ismail

Varsayılan Kooperatife ait atıl bir parselin hisseli tapuya dönüştürülerek üyelere dağıtılması

Merhabalar,

Tasfiye halinde bir kooperatife ait 4 parsel mevcut. 3 parsel üzerinde konutlar inşa edilmiş ve üyelere dağıtılmış. 4. küçük parsel ise halen kooperatif adına ve atıl bir şekilde duruyor. Bu parselin de hisseli tapuya çevrilerek kooperatif üyelerine hisseleri oranında dağıtılmasını istiyoruz.

1- Öncelikle bu hususun kooperatif genel kurul kararı alınarak bu genel kurul kararının ilgili tapuya ibrazı ile bu işlemi yapabilmemiz gerektiğini düşünüyorum. Ancak tapu müdür yardımcısı bu konuyla ilgili dava açmamız gerektiğini belirtiyor. Genel kurul kararı alıp, tapuya ibraz edip reddedilirse, bu red işlemine karşı idari yargıda dava açmak birinci yol olabilir diye düşünüyorum.

2- Ya da direkt Asliye Hukuk Mahkemesi'nden bunu talep edebiliriz. Ancak bu dava ile ilgili herhangi bir emsal karar bulamadım. Burada açılacak dava ile ilgili husumetin kime yöneltileceği, davanın harcının maktu/nispi olması vb konularında görüşlerinizi merak ediyorum.

Bire bir aynı işlemin vergi boyutu ile ilgili bir özelge buldum :

http://www.gib.gov.tr/node/100325

Görüşlerinizi ve elinde olan varsa ilgili emsal kararları belirtebilirsiniz çok sevinirim..

İyi çalışmalar..
Old 12-08-2017, 22:59   #2
Av.Dr.Yahya DERYAL

1163 sayılı Kooğperatifler Kanunu

C) TASFİYE MAMELEKİN PAYLAŞTIRILMASI
MADDE 83 - Tasfiye haline giren kooperatifin bütün borçları ödendikten ve ortak pay bedelleri geri verildikten sonra kalan mallar ancak Anasözleşmede buhusus öngörülmüş olduğu takdirde, ortaklar arasında paylaştırılır.

Anasözleşmede başka bir hal tarzı kabul edilmiş olmadıkça paylaştırma, dağılma anında kayıtlı ortaklar veya hukuki halefleri arasında eşit olarak yapılır.

Ortaklara paylaştırma yapılacağına dair Anasözleşmede açıklama olmadığı takdirde tasfiye neticesinden arta kalan miktar, kooperatifleşme amacına uygun olarak harcanmak üzere Türkiye Milli Kooperatifler Birliğine bırakılır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi