Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Hakimlik Sınavı

Yanıt
Old 11-07-2007, 16:12   #121
ben_c

arkadaşlar bu arada ticaret hukukunu çalışabileceğim bir kaynak önerebilir misiniz?yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler...
Old 12-07-2007, 10:00   #123
AV.ELİF GÖKDEMİR

bence ticaretlere mehmet bahtiyardan çalışmanız yeterli.soru kaçırmayacağınızın garantisini verebilirm.kolay gelsin
Old 12-07-2007, 13:07   #124
Seyda

Bu sınav için Poroy çok gereksiz bence,sadece zaman kaybettirir.Mehmet Bahtiyar ve Altın Seri ideal kitaplar.Kolay gelsin..
Old 12-07-2007, 13:23   #125
faruksa

İbrahim Arslan şirketler,Hasan pulaşlı kıymetli,Sami karahan t.işletme ya da altın seri ticaret hukuku
Poroy çok ağır gelir.Altın seri en özetidir.Saygılar.
Old 12-07-2007, 22:52   #126
korayoz

sınavda ticaret soruları baya zor altınseri yetersiz kalır. kıymetli evrak(betacopy notarı) ve ticari işletmeyi sabih arkan dan şirketleride ibrahim arslan dan çalışırsan soru kaçırmassın.
Old 13-07-2007, 00:55   #127
üye13445

mrb arkadaşlar,ben hakim olmak için geldiim okulumda(aühf) bir disiplin soruşturması sonucu 1ay uzaklaştırma cezası aldım. gelecekte bana engel olması konusunda çok endişeliyim. bu konuda bir bilgisi olan varsa benimle paylaşabilir mi lütfen? acaba hakimlik sınavında bakarlar mı sicilimdeki bu cezaya
Old 13-07-2007, 13:54   #128
korayoz

disiplin cezasını hangi nedenden aldığın önemli mülakat komisyonunda güvenlik soruşturması ile ilgili bilgiler oluyor ve bunların içinde disiplin cezalarıda var. sana anlatmak istediğin bişey varmı diye sordukları zaman disiplin cezasını niçin aldığını anlatırsın eğer çok sorun yaratıcak bişey değilse problem olmaz merak etme.
Old 17-07-2007, 22:45   #129
üye13445

ben türk dili dersinde kopya çekme suçlamasıyla ceza aldım,acaba bu bana engel olacak nitelikte midir?
Old 17-07-2007, 23:24   #130
korayoz

türk dili dersini kopya çekmeden geçen var mı ki bu yüzden nasıl ceza alabildin
Old 18-07-2007, 19:41   #131
teoman14

Varsayılan Yardim

Arkadaşlar önümüzde ki hakimlik-savcılık sınavına hazırlanmak için kaynağa
ihtiyacım var. Bu konuda deneyimli olan arkadaşlar ( Sınavı kazanmış veya ikiden fazla giren) özel mesajla kaynak belirtirlerse sevinirim. Herkese iyi çalışmalar.
Old 19-07-2007, 10:52   #132
berkan_555

Alıntı:
Yazan zynprfk
ben türk dili dersinde kopya çekme suçlamasıyla ceza aldım,acaba bu bana engel olacak nitelikte midir?

Adli ve İdari Yargıda Hâkim ve Savcı Adaylığı Yazılı Sınav, Mülakat Ve Atama Yönetmeliği
Adalet Bakanlığından
Resmi Gazete Tarihi : 09/09/1991
Resmi Gazet Sayısı : 20986

Başvuruda Bulunacaklarda Aranacak şartlar
Madde 5- Başvuruda bulunmak için;

ı) Hâkimlik ve Savcılık mesleğine yakışmayacak tutum ve davranışta bulunmamış olmak,
şarttır.

HAKİMLER VE SAVCILAR KANUNU(1)
Kanun Numarası : 2802
Kabul Tarihi : 24/2/1983
Yayımlandığı R. Gazete : Tarih : 26/2/1983 Sayı: 17971
Yayımlandığı Düstur : Tertip: 5 Cilt: 22 Sayfa: 189

Madde 8 - Adaylığa atanabilmek için :
j) Hakimlik ve savcılık mesleğine yakışmayacak tutum ve davranışlarda bulun-
mamış olmak,
şarttır.

Aldığınız disiplin cezası en fazla bu hükümlere giriyor.Herhangi bir problem yaşayacağınızı sanmıyorum.İçinizi ferah tutun.

Saygılarımla!
Old 19-07-2007, 11:15   #133
berkan_555

Alıntı:
Yazan teoman14
Arkadaşlar önümüzde ki hakimlik-savcılık sınavına hazırlanmak için kaynağa
ihtiyacım var. Bu konuda deneyimli olan arkadaşlar ( Sınavı kazanmış veya ikiden fazla giren) özel mesajla kaynak belirtirlerse sevinirim. Herkese iyi çalışmalar.

Sorunuzun cevabına şuradan bakabilirsiniz:
http://www.turkhukuksitesi.com/showt...t=hakim+kaynak

Saygılarımla!
Old 21-07-2007, 14:45   #134
üye13445

Gerçekten ben de hayretler içinde kaldım,soruşturma başladığında en fazla kınama cezası falan beklerken 1 ay uzaklaştırma gelince çok üzüldüm. Maalesef soruşturma sürecinde Türk dili dersi olmasının bir artısı olmadı yani subjektif şeylere bakmadılar. Umarım benim hakim olmamı engellemez.
Old 21-07-2007, 18:06   #135
Admin

Alıntı:
Yazan korayoz
Var: Türk dilini bilenler, derslerin kopya çekilerek değil çalışarak ve hakkıyla geçileceğine inananlar, kopya çekmenin adil ve dürüst olmayacağına inananlar, kendisine saygısı olanlar, kopya çekmenin hiçbirşey olmasa en azından hukuka aykırı olduğunu ve bu nedenle hukukçu olmaya namzet bir hukuk fakültesi öğrencisine yakışmayacağını düşünenler ve tabii bir de THS üyeleri o dersi kopya çekmeden geçenler arasında sayılabilir..
Old 21-07-2007, 19:43   #136
korayoz

sayın admin ağır konuşmuşsunuz ancak bazı dersler vardır insanı ağır hukuk dersleri altınta boğuşurken bi de bununlamı uğraşıcam dediği. türk dili derside bunlardan biridir kimsenin derse girmediği sınav saatinden 1 saat önce ne konularının çıkacağını bile bilmediği zaten lise hayatı boyunca gördüğü ve sadece formaliteden üniversiteye konmuş bir derstir. türk dili dersinden kopya çekmek kimsenin hakkını yemek değildir çünkü o derse çalışanlar bile bir kaç saatten faza çalışmazlar. bunlar işin görünen yüzüdür ama siz tabiki işin soyut kısmından bir çok şey söyleyebilirsiniz. bunlarada saygı duyarım.
Old 22-07-2007, 21:35   #137
ben_c

sevgili hukukçular;hakimlik sınavına hazırlanıyorum.miras hukuku için elimde prof.dr.mehmet ayanın kitabı var.sizce bu kaynak yeterli mi?bilgileriniz için şimdiden teşekkürler...
Old 23-07-2007, 20:52   #138
Mare Nostrum

mrb ben 3 kasımdaki sınava girmeyi düşünüorum bu yüzden 2006 da yapılan sınavı çözmeye başladım puanlama nasıldı bilen var mı acaba bi de kazanmaka için sınavı hangi alandan ne kadar yapmak gerekiyordu...
Old 26-07-2007, 07:41   #139
hakime

ben sınavdan çok mülakatı merak ediyorum detaylı bilgisi olan kişilerin görüşlerini almak isteriz
Old 26-07-2007, 15:22   #140
Seyda

Çarşamba günü mülakata giren bir arkadaşımla konuştum. Mülakatı yapanlar oldukça güleryüzlü yaklaşmışlar adaylara..Heyecanlarını yenmelerinde büyük yardmları olmuş.Aday sayısı fazla olduğu için mülakata alınacaklar günlere bölünmüştü. Alınacak hakim-savcı adayı sayısı gerçekten diğer yıllara göre arttı, bu artış mülakat süresini de etkilemiş. Arkadaşım ve onunla aynı gün mülakata girenler içerde sadece 5-6 dk. kalmışlar.Tutuklama ile ilgili 2 soru sorulmuş. Anlaşılan rahat geçen bir mülakat olmuş bu sene..Ne diyeyim, kazanamayanlar olarak oturup ağlayalım mı? Umarım bir sonraki mülakatta bizler de oluruz
Old 28-07-2007, 12:05   #141
ankarahukukaslı

merhabalar siteye yeni üye oldum birkaç sorum olucak bildiğim kadarıyla hakimlik-savcılık tek sınavla yapılacak seçimle belirleniyor peki bu bir kura yoluyla mı oluyor yani belirleme sansımız yok mu?mülakatda da ne tip sorularla karşılaşacağımı bilmiyorum ne yapmam gerekiyor? 3.sınıfa geçtim sizce artık çalısmaya başlamalımıyım?yardımcı olursanız sevinirim..
Old 28-07-2007, 12:21   #142
PINAR YILMAZ

Merhaba arkadaşlar;
Nihayet martta yapılan hakimlik sınavının mülakati yapılmış.500 adli yargıç alınacaktı.460 kişi kazanmış mülakati.Bakalım biz ne yapacağız 3 kasım da.hepinize başarılar...
Old 30-07-2007, 18:33   #143
şirin

Soru

Arkadaşlar merhaba.ösym sayfasından mart 2007 adli hakimlik sınav sorlarına ulaşmaya çalışıyorum,ama sayfa açılmıyor.NE yapabilirim ? teşekkürler şimdiden.
Old 31-07-2007, 15:58   #144
PINAR YILMAZ

MERHABA arkadaşım.sorular bende var ama buraya kopyalanmıyor.msn adresin varsa özel mesajla gönderirsen,oradan kopyalayabilirim.hoşcakal..
Old 02-08-2007, 20:02   #145
şirin

Alıntı:
Yazan PINAR YILMAZ
MERHABA arkadaşım.sorular bende var ama buraya kopyalanmıyor.msn adresin varsa özel mesajla gönderirsen,oradan kopyalayabilirim.hoşcakal..
Sevgili pınar,mail adresimi gönderdim sana ama henüz gelmedi mesajın. Eğer mümkünse, rica ediyorum. iyi çalışmalar.
Old 03-08-2007, 17:36   #146
PINAR YILMAZ

SEVGİLİ ŞİRİN VE POSEİDONMAVİ.İKİNİZEDE GÖNDERMEK İÇİN UĞRAŞTIM AMA RAPOR GELİYOR MAİL İLETİLMEDİ DİYOR.dosya kopyalanmıyor sanırım.üzgünüm
Old 04-08-2007, 14:33   #147
Mare Nostrum

bu sınavdaki sorular kaçla çarpılıyor bilen var mı acaba forumda hukuk sorularının 0.8 diğer soruların 0.2 ile çarpıldığını okumuştum yanlış hatırlamıyorsam diyelimki ben 100 hukuk sorusundan 75 diğer sorulardan da 50 yaptım puanım 70 mi oluyor ve bir de sınavdan kaç puan almak gerekiyor
Old 04-08-2007, 16:14   #148
PINAR YILMAZ

evet alan bilgisi 0.8 genel kültür 0.2 ile çarpılıyor ancak standart sapmada hesaba katıldığı için bunu dikkate almadan doğru sonuca ulaşamazsınız.sınavı geçmek için 70 üzeri almak ve türkiye genelinde ilk 750'ye girmek gerekiyor.Daha sonrada mülakat tabi..
Old 04-08-2007, 21:37   #149
harun85

merhaba ben deist üni hukuk son sınıfa gectim.sınavda 70 puan ve üzeri için ümitkaymak hoconın yaptıgı bir değerlendirmeye göre 75alan 45 de genel kültür gerekiyor.
arkadaşlar mülakata giren yakınları olan varsa onların izlenimlerini foruma taşıyabilirsek hepimiz icin faydalı olacagını düşünüyorum...
herhese başarılar diliyorum...
Old 05-08-2007, 20:55   #150
lestat

mrb arkadaşlar ben henüz hukuk fakültesi öğrencisiyim ama okuldun mezun olduktan sonra istediğim tek şey savcı olmak ; fakat sorun şu ki bayanları daha çok hakim yapıyorlarmış acaba bu doğru mu ve hakim değil de savcı olmak sadece kuraya mı bağlı bişey ,başka bi yolu yok mu
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi