Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

OĞlumun Velayetİnİ Gerİ Almak İstİyorum

Konuyu Kilitleyin
Old 03-10-2008, 13:33   #1
UMUTUM

Varsayılan OĞlumun Velayetİnİ Gerİ Almak İstİyorum

İki yıl önce darp raporum olmasına rağmen oğlumun velayetini de babaya vererek hiçbişey istemeden boşandım.O günkü şartlar nedeniyle oğlumun velayetini verdim.Eski eşim 6 ay sonra tekrar evlendi.3 ay sonra o bayan da evden gitmiş.Şimde ondan da boşanmaya çalışıyor.Bu arada oğlumuza annesi bakıyordu.Sık sık içkinin dozunu kaçırdığı için annesini de evden kovmuş.Şimdi ikisi evde yalnız kalıyorlar.Oğlum 12 yaşında.Bayramda oğluma aldığım telefonu kırıp onu da evden kovmuş.Sonra tekrar geri almış.İçkili olduğunda fiziksel olmasa da oğlumuza da psikolojik baskı yapıyor yani.Oğlumla konuşabildiğimiz zamanlar aslında benimle kalmak istediğini ama babasından çok korktuğu için bunu söyleyemediğini dile getiriyor.Boşandığımızda şartlarım iyi değildi ama 1,5 yıldır iyi bir işim var ve ailemle birlikte kalıyorum.Ama oğlumu alabilirsem bababın boş bir evi daha var orada da yaşayabilirim.Ben velayet davası açarsam oğlumu alabilirmiyim?Oğlum sonrasında da bizi rahatsız etmesinden korkuyor.ve mahkeme de çocuk dinleniyor mu? Korkarak ben babamda kalmak istiyorum derse sonuç ne olur?Ben oğlumun geleceğinden endişe ediyorum!...lütfen bana bilgi verirseniz çok memnun olurum.şimdiden teşekkür ederim.saygılar.
Old 03-10-2008, 15:54   #2
üye8180

Sayın Konuk, Medeni Kanun gereği, çocuğun menfaati gerektirdiği takdirde, Mahkeme tarafından velayetin sahibi değiştirilebilmektedir. Eski eşinizin, müşterek çocuğunuza, fiziksel, psikolojik şiddet uyguladığı anlaşılıyor. Bu da doğal olarak çocuğun menfaatlerine aykırılık teşkil eder. Çocuğa şiddet uygulaması, onu evden atması aynı zamanda suçtur; Türk Ceza Kanunu kapsamında, kötü muamele, aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğün ihlali suçları kapsamında değerlendirilir. Yine, 4320 sayılı Ailenin Korunması Hakkındaki Kanun ve ilgili yönetmeliği hükümleri çerçevesinde eski eşiniz aleyhine koruma kararı verilmesine imkan sağlayacak eylemlerdir. Tüm bu yöntemler denenebilir. Velayetin Kaldırılması davasında, Türkiye Cumhuriyeti'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler gereği çocuğunuz dinlenir.

Bu karmaşık ve bir o kadar özen gösteren süreçte, bir avukattan yardım almanızı öneriyorum. Ekonomik durumunuz bir avukata vekalet verecek güçte değilse, bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurarak size ücretsiz vekil atanmasını talep edebilirsiniz.
Old 03-10-2008, 16:22   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Ben velayet davası açarsam oğlumu alabilirmiyim?

Sayın Av.Neslihan'ın cevabına katılarak, ilave yapmak istiyorum. Anlattıklarınızı mahkemede kanıtlamanız ve çocuğunuzun da sizin yanınızda kalmasını istemesi durumunda, mahkeme velayeti size verecektir.

Alıntı:
mahkeme de çocuk dinleniyor mu?

Çocuğunuz kendisini ifade edecek yaşta olduğundan görüşleri alınmalıdır. Hatta uluslararası sözleşmelere göre bu bir zorunluktur.

Alıntı:
Korkarak ben babamda kalmak istiyorum derse sonuç ne olur

Mahkemenin tayin edeceği uzman pedagoglar detaylı araştırma yapıp, rapor düzenlemektedir. Onları yanıltması için, çocuğunuzun korkması yetmemekte; çok iyi rol yapabilmesi gerekmektedir. Bir başka deyişle çocuğunuzun beyanlarındaki çelişki onların gözünden kaçmayacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi