Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Düğünde Takılan Ziynet Eşyaları

Yanıt
Old 21-05-2002, 19:25   #1
ersin

Varsayılan Düğünde Takılan Ziynet Eşyaları

Değerli hukukçu arkadaşlara merhaba,
Bir konuda fikirlerinizi almak isterim. Şöyle ki:Evlilik esnasında kadına takılan altın vb. takılar kadına ait olmakta ve evin ihtiyaçları için dahi kullanılmış olsa kadın bunu eşinden talep edebilmekte. Umarım bu bilgimde bir eksiklik yoktur.Yanılıyorsam lütfen beni bilgilendiriniz. Bununla bağlantılı olarak sorum şu olacak. MK değişikliği ile erkeğin evin reisi olması hususu geçmişte kaldığına göre, erkek artık evin geçiminden tek başina sorumlu olmayacaktır. Sonuç olarak, evin ihtiyaçları için kadının ziynet eşyalarının kullanılmış olması durumunda kadın en azından bunun tamamını isteyemeyecektir. Hiç değilse ailenin geçimi için kendisine düşen sorumluluğu ölçüsünde böyle bir durum olacaktır diye düşünüyorum. Lütfen fikirlerinizi iletin.
Old 21-05-2002, 19:58   #2
vefa

Merhabalar,

kadına takılan ziynet eşyaları kadının şahsi malları kategorisinde. Kadının da : _ "evi geçindirme yükümlülüğü olduğu bu sebeple herhangi bir sebeple kullanılması halinde talep edilemeyeceği şeklindeki görüşe ben katılmıyorum.

Birincisi kadının evişlerinde çalışmasının karşılığı olarak Yeni Mk. gereğince takdir edilmesi gereken bir ücret var dolayısıyla evhanımı bile olsa her halikarda evin geçimine katkıda bulunmuş oluyor. Ve daha da önemlisi; " şahsi mallar " edinilmiş mallara katılma rejiminde tasnif dışı tutulduğundan takılarla ilgili olarak farklı bir uygulamaya gidilmesinin doğru olmayacağını düşünüyorum.

Saygılarımla...
Old 23-05-2002, 10:58   #3
muratcaglar@turkhuku

Merhaba;

Yeni Medeni Kanun'daki düzenleme edinilen mallar ve kazançlar ile ilgili, takılan takılar ise ne edinilen bir mal ne de kazançtır.
Kadının şahsi eşyasıdır.Ki ister bunu ortak masraflar için harcar isterse harcamaz.
Yeni Medeni Kanun'da bu konuyla ilgili bir düzenleme de getirilmediğine göre kadının şahsi eşyası olarak kabul edilmeye devam edilecek ve kadın harcasa bile geri isteyebilecektir.
Yardımcı olduğumu umar, saygılar sunarım.
Av.Murat Çağlar
Old 21-07-2008, 15:19   #4
Av. Sema Ateşşahin

Varsayılan EdİnİlmİŞ Mallara Ortaklik Rejİmİ

Değerli meslektaşalrım,edinilmiş mallara ortaklık rejimini ana hatlarıyla anlaşılır bir şekilde özetleyebilecek bir arkadaşım var mı somut hale getirebilmek istiyorum ama pek başarılı olmadım önerisi olan var mı
Old 22-07-2008, 02:26   #5
kanune

bildiğim kadarıyla yazıyorum. henüz uygulamada görmedim:
rejimin çok basit bir mantığı var;
tarafların evlilik içinde emeğiyle kazanmış olduğu tüm mallar paylaşılır. ana kural budur.
tarafların evlilik içindeki emeği ile elde ettiği-ni kanıtladığı- tüm mallar rejim dışındadır. tarafların kendi malıdır.
sözgelimi; miras mal rejim dışıdır. mirasın satışıyla gelen parayla alınan mal da aynı nedenle rejim dışıdır. çünkü emek sözkonusu değildir.
aynı şekilde bağış, piyangodan çıkan para vs. da rejim dışıdır.
bu şekilde gelen paralarla edinilen tüm mallar da rejim dışıdır.
Bir malın rejim dışı olduğunu - iddia eden- taraf ispat durumundadir.
başka bir örnek; taraf emekli olup, ikramiyesiyle bir ev alır sonra evlenir. evlilik içinde evi satıp başka bir ev alırlar. burda evlilik dışında edinilen maldan gelen parayla alındığı için; alınan son ev rejim dışıdır. aynı kişi emekli olmadan önce evlenmiş ve sonra emekli olup ev almış olsaydı; alınan her iki ev de rejime dahil olup paylaşılacaktı.
kısaca malın nasıl ve ne zaman alındığı önemli.
umarım yanlış değildir. dediğim gibi uygulamasını hiç yapmadım.

yukarıdaki soruda da; ortada emek sözkonusu olmadığından, ziynetler bağış yoluyla geldiğinden, rejim dışıdır.
kadının malı olup paylaşmaya tabi değildir.
mahkemeler de zaten bu şeklide karar veriyor, ziynetler kadında kalıyor.
Old 25-09-2009, 10:13   #6
av_sibelll

Karar acaba hangi tarihten itibaren

müvekkilim kocasına karşı boşanma davası açtı ama henüz karar kesinleşmedi. 2006 yılında ise müvekkil evden ayrılıyor ve ziynet eşyalarının bir kısmını alabiliyor. Bir kısmında davalı da kalıyor. ziynet eşyalarının teslimine ilişkin davayı yeni 2009 yılında açtık. Şimdi ziynet eşyalarının aynen iadesine bu mümkün olmazsa bedeli tutarını faiziyle birlikte talep etttik. Sorum şu;

1)Acaba bedeli tutarına hükmedilirse bu tutar 2006 yılından itibaren mi hesaplanır yoksa dava tarihinden itibaren mi? Dava dilekçemde bu hususu belirtmemiştim. Duruşmada hakim mutlaka açıklattıracaktır. Bu konuda bilgisi olan meslektaşlarımın yardımını bekliyorum. iyi çalışmalar
Old 11-01-2012, 16:04   #7
Avrasya

Sayın meslektaşlarım;

Konuyla ilgili forum içi birkaç başlığı gezdiğimde gördüm ki net bir dava ve sonuç verebilen olmamış.

Yeni MK ile kocanın aile reisliği müessesesi kaldırıldığına ve mal birliği rejimi getirildiğine göre kanaatimce düğünde takılan takılar da paylaşılmalıdır. Sonuçta her ne kadar takıların çoğu geline takılsa da aslında gelen davetliler evliliğe katkı amacıyla takı takmaktadırlar. Yoksa takı taktıkları eşe şahsen bi katkı amacı güdüldüğünü düşünmüyorum.

Bu nedenle de her ne kadar emek dışı bi kazanım olsa da bi bağışlama olan takı takma adetinin kişiye özel değil her iki eşe birden yapılmış bağışlama olduğu düşünüldüğünde evliliğin hitamında bu takıların da eşit olarak paylaşılması gerektiğini düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi