Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

CMK müdafiliğinde vekalet ücretine hak kazanmak

Yanıt
Old 01-11-2013, 13:16   #1
Av. İbrahim Şen

Varsayılan CMK müdafiliğinde vekalet ücretine hak kazanmak

merhaba. ben bi konuda siz meslektaşlarımla fikir alışverişinde bulunmak istiyorum.

çok komik paralarla CMK avukatlığı yaptığımız hepinizin malumu. çok cüzzi rakamlar karşılığında yoğun ve titiz bir çalışma yaparak bazen beraat kararları alıyoruz. tüm bu angaryanın karşılığı ise sanıktan aldığımız kuru bir teşekkürden öteye geçmiyor maalesef.

tartışmaya açmak istediğim konuya gelince... kovuşturma esnasında aldığımız CMK görevlendirmelerinde sanığın beraat edeceği kanaatinde isek, sanıktan ekstra bir ücret almaksızın, hatta vekaletname masrafını da kendimiz karşılayarak sanıktan vekaletini almamız ve beraat halinde vekalet ücretine hak kazanmamız mümkün müdür? bu durumun
disiplin ve ceza sorumluluğu anlamında sakıncaları var mıdır? belki de en önemlisi bunu yapmak etik midir?

şimdiden hepinize teşekkürler...
Old 01-11-2013, 13:26   #2
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan Av. İbrahim Şen
merhaba. ben bi konuda siz meslektaşlarımla fikir alışverişinde bulunmak istiyorum.

çok komik paralarla CMK avukatlığı yaptığımız hepinizin malumu. çok cüzzi rakamlar karşılığında yoğun ve titiz bir çalışma yaparak bazen beraat kararları alıyoruz. tüm bu angaryanın karşılığı ise sanıktan aldığımız kuru bir teşekkürden öteye geçmiyor maalesef.

tartışmaya açmak istediğim konuya gelince... kovuşturma esnasında aldığımız CMK görevlendirmelerinde sanığın beraat edeceği kanaatinde isek, sanıktan ekstra bir ücret almaksızın, hatta vekaletname masrafını da kendimiz karşılayarak sanıktan vekaletini almamız ve beraat halinde vekalet ücretine hak kazanmamız mümkün müdür? bu durumun
disiplin ve ceza sorumluluğu anlamında sakıncaları var mıdır? belki de en önemlisi bunu yapmak etik midir?

şimdiden hepinize teşekkürler...

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...6665&highlight
Old 04-11-2013, 11:48   #3
Av. İbrahim Şen

cevabınız için teşekkür ederim İlhan Bey. o foruma bakmıştım daha öncesinden. daha ziyade soruşturmadan kovuşturmaya geçildiğinde vekalet alınmasıyla ilgili bir forum. kovuşturma esnasında ise sanıktan vekalet ücreti alınarak vekaletnameyle devam edilmesi tartışılmış. bu konuda benim görüşüm de bunun etik olmadığı ve sanığa bu şekilde vekalet ücreti külfeti yükletilmemesi gerektiği yönünde. ben bundan farklı olarak, uğraştığım, emek sarfettiğim bir dosyada hazineden vekalet ücreti almaya hak kazanmak anlamında tartışmak istiyorum.
Old 04-11-2013, 13:01   #4
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan Av. İbrahim Şen
cevabınız için teşekkür ederim İlhan Bey. o foruma bakmıştım daha öncesinden. daha ziyade soruşturmadan kovuşturmaya geçildiğinde vekalet alınmasıyla ilgili bir forum. kovuşturma esnasında ise sanıktan vekalet ücreti alınarak vekaletnameyle devam edilmesi tartışılmış. bu konuda benim görüşüm de bunun etik olmadığı ve sanığa bu şekilde vekalet ücreti külfeti yükletilmemesi gerektiği yönünde. ben bundan farklı olarak, uğraştığım, emek sarfettiğim bir dosyada hazineden vekalet ücreti almaya hak kazanmak anlamında tartışmak istiyorum.

Böyle bir hususun;

T.B.B. Avukatlık Meslek Kuralları Madde 4 (Avukat, mesleğin itibarını zedeleyecek her türlü tutum ve davranıştan kaçınmak zorundadır) ve Madde 8(Avukat kendine iş sağlama niteliğindeki her davranıştan çekinir) hükümlerine aykırı olduğu kanaatindeyim. Hele bu durumun ;

Alıntı:
Av. İbrahim Şen
Alıntı:
tartışmaya açmak istediğim konuya gelince... kovuşturma esnasında aldığımız CMK görevlendirmelerinde sanığın beraat edeceği kanaatinde isek, sanıktan ekstra bir ücret almaksızın, hatta vekaletname masrafını da kendimiz karşılayarak sanıktan vekaletini almamız ve beraat halinde vekalet ücretine hak kazanmamız mümkün müdür? bu durumun disiplin ve ceza sorumluluğu anlamında sakıncaları var mıdır? belki de en önemlisi bunu yapmak etik midir?

altı çizili kısımlardaki şekilde yapılması halinde bir yaptırımla karşılaşılabileceğini düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi