Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bağımlı çalışan avukatların kanuni vekalet ücretinden yapılan kesintiler

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-01-2011, 16:22   #1
Av.Ademx

Varsayılan Bağımlı çalışan avukatların kanuni vekalet ücretinden yapılan kesintiler

Bir belediye şirketinde hizmet sözleşmesi ile avukatlık yapmaktayım. Karşı taraftan kazanılan vekaletinden yapılacak yasal kesintiler konusunda muhasebe ile bir sorun yaşandı. Şirket mali müşaviri kanuni vekalet ücretinden vergi kesintisinin dışında ayrıca SSK primi de kesilmesi gerektiğini düşünüyor. Gerekçesi ise 5510 sayılı SGK Kanununda belirtilen sigorta primine tabi kazançlar bölümünde vekalet ücretinin de sayılması. Ancak burada belirtilen kendi şvereni tarafından verilen vekalet ücreti. oysa kanuni vekalet ücreti 3. şahıstan elde edilen bir gelir türü.İşverenin verdiği bir ücret değil. Bağımlı çalışan avukatların kanuni vekalet ücretinden yapılacak yasal kesintiler konusunda bilgisi olan arkadaşlar var ise paylaşırsanız memnun olurum.
Old 05-01-2011, 16:54   #2
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Ademx
Gerekçesi ise 5510 sayılı SGK Kanununda belirtilen sigorta primine tabi kazançlar bölümünde vekalet ücretinin de sayılması. Ancak burada belirtilen kendi şvereni tarafından verilen vekalet ücreti. oysa kanuni vekalet ücreti 3. şahıstan elde edilen bir gelir türü.İşverenin verdiği bir ücret değil.
Sorunuzun yanıtını bilmiyorum ama görüşünüze aşağıda sunulan nedenle katılamıyorum:

Dava sonunda, kararla tarifeye dayanılarak karşı tarafa yüklenecek vekalet ücreti hakkında mahkemece avukat adına karar verilmez, asil olan taraf adına karar verilir. Bu nedenle karşı taraftan asil adına tahsil edilen vekalet ücreti Avukatlık Kanunu 164.maddesi gereğince asil tarafından avukata verilmiş olur.

Avukat müvekkili dışında kimseden ücret almaz.

Saygılarımla
Old 05-01-2011, 17:13   #3
Av.Ademx

Memur ya da sözleşmeli olsun bugüne kadar hiçbir avukatın karşı taraftan kazandığı vekalet ücretinden ssk primi kesildiğini duymadım. Benim dışımda işverende kendi payına düşen ssk primini ödüyor. Sözleşme gereği avukata ait olan bir ücretten hem ben hem de işveren kendi adına ssk primi yatırıyor. Örneğini hiçbir şekilde duymadım.
Old 06-01-2011, 00:10   #4
coskun1256

bence kanundaki(5510 sayılı) vekalet ücreti sizin belediye ile yapmış olduğunuz sözleşmedeki vekalet ücreti
ancak hizmet sözleşmesinizde yani belediye ile yapmış olduğunuz sözleşmede üçüncü şahıslardan tahsil edilen vekalet ücetleri konusunda bir hüküm var ise,yani tahsil edilen vekalet ücreti hizmet sözleşmesindeki alacağa dahil ise müşavirin haklı olduğunu düşünüyorum. ancak konuyu müşavirin insafına bırakmak yerine bağlı olduğunuz baroya veya tbb başvurmasınızı nacizane tavsiye ederim.
Old 06-01-2011, 11:59   #5
adviye

merhaba,ben de bir kamu kurumunda sözleşmeli olarak çalışıyorum.karşı taraftan kazanılan vekalet ücretini öncelikle kurumun veznesine yatırıyoruz,sonra kurumdan gelir vergisi ile damga vergisi kesildikten sonra kalan kısım tarafıma ödeniyor.sizin uygulamanız farklı olabilir ancak vekalet ücretinden vergiler dışında bir kesinti yapılmasının yasal olmadığını düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi