Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

terk edip giden eşin oturduğu yer mahkemesinde boşanma davası açabilir miyiz?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-02-2013, 19:30   #1
Av.Fatih Davran

Çözüm terk edip giden eşin oturduğu yer mahkemesinde boşanma davası açabilir miyiz?

elimde bir boşanma davası var, yetki hususunda tereddüt ettim ve forumda yaptığım aramalarda tam cevap bulamadım.

koca 25 yıllık eşini çocuğu olmuyor gerekçesiyle terk ediyor, başa bir kadınla Balıkesir merkezde yaşamaya başlıyor ve bu kadın şu an hamile..

tarafların mernis adresleri aynı gözükmekte (balıkesir'in ilçesi).. son 6 ay birlikte oturulan yerde aynı ilçe.. şimdi davalı eş 10 aydır başka bir şehirde ikamet ettiğine ve müşterek konuta hiç gelmediğine göre, davalının yaşadığı Balıkesir Merkezde boşanma davasını açsam yetkisizlik kararı çıkar mı? Davalının bu yöndeki itirazını hakkın kötüye kullanılmasıdır diyerek geçersiz kılabilir miyiz? yoksa hiç zorlamadan davayı temel yetkili mahkemede mi açmalıyım?

taraflar arasında daha evvel aile konutu şerhi verilmesi davası cereyan etmiş, mahkeme konut için aile konutu şerhi verilmesine karar vermiş ve kesinleşmiştir. davalı koca ise eşini terk ettiğinde yanında kendi annesi ve babasını bırakmıştır. uzatmayayım, müvekkilin kocası başka kadın için terki diyar etmiş, müvekkil ise kayınvalidesi ve kayınbabası ile başbaşa kalmıştır. müvekkil boşanma davası açınca aile konutu şerhi verilen bu meskenden kovulmaktan korkuyor. bu konuttan kayınvalidesi ve kayınbabasını uzaklaştırmak ve sadece müvekkile teslimi mümkün müdür?

kıymetli görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim. şimdiden teşekkürler..
Old 06-02-2013, 19:53   #2
Ahmetochi

"Türk Medeni Kanunu MADDE 168.- Boşanma veya ayrılık davalarında yetkili mahkeme, eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesidir."

Her ne kadar davalı eş Balıkesir Merkezde yaşamakta ise de ilçesinde dava açmak daha mantıklı olacaktır. Tabi davalı eşin ikametgahı olan merkezde dava açılmasına kanuna göre bir engel yoktur fakat davalı eşin ikametgahının merkez olduğunun ispat yükü sizde olacaktır.
Old 07-02-2013, 14:08   #3
Av.Hatice Sarıbardak

Alıntı:
Yazan Ahmetochi
"Türk Medeni Kanunu MADDE 168.- Boşanma veya ayrılık davalarında yetkili mahkeme, eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesidir."

Her ne kadar davalı eş Balıkesir Merkezde yaşamakta ise de ilçesinde dava açmak daha mantıklı olacaktır. Tabi davalı eşin ikametgahı olan merkezde dava açılmasına kanuna göre bir engel yoktur fakat davalı eşin ikametgahının merkez olduğunun ispat yükü sizde olacaktır.

Cevabınıza katılıyorum.Yetki konusunda itiraz gelmeyeceğini düşünüyorum.Kayınvalide ve kayınpederin evden uzaklaştırılmaları konusuna gelince,ellerine valizlerini verip gitmelerini rica etmektir yapılması gereken.Nitekim konut müvekkilin özel yaşam alanıdır.Rica ile sorun çözümlenemiyorsa da kapının kilidini değiştirir ve evine almaz,almak zorunda da değil.
Old 07-02-2013, 15:48   #4
mduranauhf

Yetki konusunda, davalının ikametinde dava açmanıza herhangi bir engel yok ancak burada davalının ikameti de Balıkesir ilçesi olduğuna göre yetkili yer, ilçedir diye düşünüyorum. Ancak, davalı Balıkesir merkez de yaşadığına göre hukuken değil ama hayatın olağan akışına göre yetki itirazında bulunması pek ihtimal dahilinde görünmüyor.
Aile konutu şerhi konulan konut kimn adına kayıtlı. Eşlerden biri adına kayıtlı ise, evden kovulma ihtimali hukuken bulunmuyor. Hatice Hanım ın da dediği gibi, kendisinin evden kovma (!) hakkı olduğundan, müsaip bir şekilde eve girmeleri engellenebilir.
Zorla girmeye kalkışmaları da ceza hukuku kapsamında yaptırımla karşılaşmalarına neden olacaktır diye düşünüyorum.
Old 12-02-2013, 17:28   #5
Av.Fatih Davran

arkadaşlar cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum. ben risk almadım yasal yetkili yer mahkemesinde davamı açtım..

bugün karşı tarafın avukatlığını üstlenen meslektaşımız beni aradı ve müvekkil kadının müşterek konuttan neden gitmediğini, boşanma davası açan kadının müşterek konutu terk etmemesinin af yada geçimsizlik olmadığına delalet edeceğini, aile konutu şerhi verilmesinin boşanma davası açan kadına bu hakkı vermeyeceğini iddia etti. Davalı koca da ısrarla ev benim değil mi arada gelip kalacağım deyip müvekkilimi tehdit ediyormuş. müvekkilimin ise ne bir geliri ne de gidebileceği bir yakını var.

boşanma davası açan eş ayrı yaşama hakkına -aile konutu şerhi verilmiş konutta- sahip midir? kıymetli görüşlerinizi bekliyorum..
Old 12-02-2013, 18:26   #6
kaplan3555

Varsayılan yetki

dava eşlerden herhangi birinin mernis adreisnde açılırsa sonuç alını r. tebligat kanunu ve medeni kanun a göre...
Old 12-02-2013, 18:27   #7
kaplan3555

Varsayılan evet

boşanma davası açan eş ayrı yaşama hakkına -aile konutu şerhi verilmiş konutta- sahiptir
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi