Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

avukatlık ücret sözleşmesinin şekli

Yanıt
Old 13-03-2006, 17:30   #1
ebrus

Varsayılan avukatlık ücret sözleşmesinin şekli

Değerli meslektaşlarım.Bildiğiniz üzere yeni avukatlık yasasının 163/1. fıkrasına göre uazılı olmayan anlaşmalar genel hükümlere göre ispatlanabilir. Yani eski yasanın avukatlık ücret sözleşmesine getirmiş olduğu yazılılık şekli geçerlilik şartı olmaktan çıkartılıp ispat şartına dönüşmüş durumda. Ancak anladığım kadarıyla bir çok meslektaşımızın halen dahi bu durumdan haber yok. Yani biz avukatlar krndi yasamızı bilmiyoruz. Sizlere sormak istediğim soru şu: Kötüniyetli bir müvekkilim tarafından 4,5 yıllık bir emek süresicnden ve kazandığım 5 davadan sonra ücretimi ödememek için azledildim. Kendisine vekalet ücretlerimin ödenmesi için ihtarname göçnderdim. Cevap ihtarnamesinde ödeme definde bulundu. İcra takibi yaptım ve itiraz etti. İtirazın iptalinde cevap dilekçesinde yine ödeme definde bulundu. Dolayısıyla zımni olarak ikrarda bulunmuş oldu. Ancak yeni yasaya göre sözlü sözlşemenin yemin ikrar gibi delillerle genel hükümlere göre ispatlanabileceğine ilişkin elimde hiç yargıtay kararı yok. Anlatmış olduğum gelişmeler ışığında davama hangi yasanın uygulanması gerektiğine ilişkin görüşlerinizi bekliyorum. Belirttiğim hususta elinizde yargıtay kararı varsa tarafıma ulaştırmanızı rica ediyorum. Sorum şu ki 4667 sayılı yeni avukatlık yasasına göre avukatlık ücret sözleşmesinin şekli nedir? şekil hala sıhhat şartımıdır, ispat şartımıdır?
Old 14-03-2006, 00:17   #2
mskocak

Kanunun lafzından sözleşmenin şekli ispat açısından önemli olduğu çıkıyor. Ayrıca olayda ücret ile ilgili bir problem kalmamıştır. Talep edilen miktarın ödendiği defisinde bulunulduğu için bu hususun ispatı gerekmektedir.Somut olayda azilnamenin haklı olup olmadığı önemli değil talep edilen miktarın ödendiğinin ödeyen tarafından ispatı gerekmektedir.
Old 14-03-2006, 13:33   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Kendisine vekalet ücretlerimin ödenmesi için ihtarname göçnderdim. Cevap ihtarnamesinde ödeme definde bulundu. İcra takibi yaptım ve itiraz etti. İtirazın iptalinde cevap dilekçesinde yine ödeme definde bulundu. Dolayısıyla zımni olarak ikrarda bulunmuş oldu.

Sayın ebrus,

Sizin de yazdığınız gibi, müvekkiliniz avukatlık ücretinin miktarına itiraz etmemekte ve fakat sözkonusu avukatlık ücretini ödediğini iddia etmektedir.O halde siz niye sözleşmenin geçerliliğini kanıtlamaya çalışmaktasınız. Bırakınız müvekkiliniz size ücretinizi nasıl ödediğini ispat etsin. Ücreti almadığınıza göre gerekirse yemin etmekten de kaçınmayacaksınız nasılsa...

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi