Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Dün Akşam Şiddet Gördüm.

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-07-2008, 09:46   #1
Konuk

Varsayılan Dün Akşam Şiddet Gördüm.

12 yıllık evliyim 11 yaşında bir kızım var eşimle anlaşarak severek evlendik fakat evliliğimiz süresince çok mutlu olamadık eşimin beni aldatmalarını defalarca öğrendim ama çocuğum ve çevre baskısı nedeniyle eşimi affederek evliliğimi devam ettirdim son zamanlarada çok fazla artan tartışmalarımız oluyor dün akşam eşimle arabada yine tartıştık ve beni yumruklamaya başladı eve gittikten sonrada kızkardeşlerimin evde olmasınıda düşünmeyerek yatak odasına beni götürüp kapıyı kitledi ve dövmeye devam etti şu anda iki kolumda morarmış durumda ayrıca eşimle oturuduğumuz ev banka kredisiyle alınmış kredi borcu benim üstüme olan ve tapuda ortak tapu eşim üstüne olan birde 12 bin ytl değerinde bir arabamız var ev 2006 yılında alındı araba bu yıl alındı ben çalışıyorum eşim devlet memuru boşanma davası açmamı evden özel eşyalarımı alarak gitmemi istedi sabah evinde arabanında kendisinin olduğunu bana mal yedirmeyeceğini söyledi ben özel bir şirkette çalışıyor ayda 1500 ytl maaş alıyorum 10 yıldır çalışıyorum ne yapmamı öneririsiniz kollarımın morluklarından dolayı rapor alabilirmiyim rapor alacak olsam eşimin bundan haberi olurmu ayrıca evimden ayrılmak istemiyorum evin bende kalmasını istiyorum ne yapabilirim lütfen açıklayısı ve yol gösterici olarak bilgi verirseniz sevinirim hukuki yardım almayı düşünüyorum ama önce sizlerin yol göstermesini rica ediyorum
Old 11-07-2008, 10:14   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Maruz kaldığınız şiddet nedeniyle:

Koruma kararı alma yolları:

1-Zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurabilir ve durumun tespitini isteyebilirsiniz.Bu raporla doğrudan en yakın adliyeye giderek Aile Mahkemesine başvurabilir ve koruma kararı talep edebilirsiniz.

2-Maruz kaldığınız şiddet aynı zamanda suç da oluşturmaktadır.En yakın karakola başvurarak şikayetçi olabilirsiniz.Tıbbı durumun tespiti için adli tıbba yönlendirleceksiniz.Karakolda barodan size bir avukat tayin edilmesini isteme hakkınız bulunmaktadır.

Bu evraklar Cumhuriyet Savcılığına gönderilecektir.Savcılık bir taraftan ceza davası açmak için hazırlık yapacak diğer yandan koruma kararı verilmesi için evrak Aile Mahkemesine gönderilecektir.

3-Karakol aşamasında aldığınız adli tıp raporu ile birlikte savcılığın talebini beklemeden ve kendiniz ayrıca rapor almak için çaba göstermeye gerek olmadan 1.maddede açıklandığı gibi doğrudan Aile Mahkemesine başvurabilirsiniz.

Sonuç olarak hangi yolla giderseniz gidin kararı verecek olan Aile Mahkemesi Hakimliğidir.

Koruma Kararının İçeriği:

a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,

b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin
birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,

c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,

ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,

d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,

e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,

f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Yukarıdaki hükümlerin uygulanması amacıyla öngörülen süre altı ayı geçemez ve kararda hükmolunan tedbirlere aykırı davranılması halinde tutuklanacağı ve hakkında hapis cezasına hükmedileceği hususu şiddet uygulayan eş veya diğer aile bireyine ihtar olunur.

Giderlere Katılma Sorumluluğu:Nafaka
Eğer şiddeti uygulayan eş veya diğer aile bireyi aynı zamanda ailenin geçimini sağlayan yahut katkıda bulunan kişi ise hâkim bu konuda mağdurların yaşam düzeylerini göz önünde bulundurarak daha önce Türk Medenî Kanunu hükümlerine göre nafakaya hükmedilmemiş olması kaydıyla talep edilmese dahi tedbir nafakasına hükmedebilir.

Bu Kanun kapsamındaki başvurular ve verilen kararın infazı için yapılan icraî işlemler harca tâbi değildir."

Müşterek Evin Tahsisi:
Aile içi şiddete maruz kalan aile bireylerinden birisinin korunması amacıyla, hükmedilen kusurlu eş veya şiddet uygulayan diğer aile bireyi hakkında, müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve, işyerlerine, gerektiğinde çocukların okullarına yaklaşmaması amacıyla hükmedilen tedbirdir.Yönetmelik Md.8/1

Müşterek konutun kira, elektrik, su, telefon, doğalgaz ve benzeri giderlerini karşılama yükümlülüğünün devamı
Bu tedbirin uygulanması, kusurlu eş veya şiddet uygulayan diğer aile bireyinin, uzaklaştırıldığı konutun kira, elektrik, su, telefon, doğalgaz ve benzeri giderlerini karşılamaya devam etmesine engel değildir. Hâkim uzaklaştırılan kişinin bu tür yükümlülüklerinin devamına karar verebilir.(Yönetmelik Md.8/2)

Kaynaktan Nafakanın Tahsili
Tedbir nafakasına ilişkin kararın bir örneği, mahkeme tarafından re’sen ilgili icra müdürlüğüne gönderilir. Nafaka ödemekle yükümlü kılınan kişinin herhangi bir sosyal güvenlik kurumu ile bağlantısı olması durumunda, nafaka, şiddet mağdurunun başvurusu aranmaksızın ilgilinin maaş ya da ücretinden icra müdürlüğü tarafından tahsil edilir.(Yönetmelik Md.16/2)

Yaptırım:

İhlal halinde tutuklama ve 3-6 ay ceza kadar ceza istemli dava açılır.

Sonuç:
Öncelikle koruma kararı almanız ve güvenli bir ortamda bulunmanız gerekmektedir.Şiddet ortamından gitmesi gereken mağdur değil,şiddet uygulayandır.

Kısacası şiddet uygulayan sonucuna katlanmalıdır.

Karar sonrasında boşanma ve mal rejimine ilişkin kararlarınızı daha sakin bir ortamda düşünmek olanağınız olacaktır.

Her aşamada bir avukattan hukuki yardım ve destek almanızı öneriyoruz.
Old 11-07-2008, 12:25   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

...

Devamla,

Boşanmaya karar vermeniz halinde, çocuğunuzun velayetini ve onun için iştirak nafakası, kendiniz için de maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Tüm bu talepleri açacağınız boşanma davası içinde isteyebilirsiniz ayrı ayrı davalar açmanıza gerek yoktur.

Evlilik birliğinin temelinden sarsılmasında ve şiddetli geçimsizlikte eşinizin KUSURLU olduğunu ispatlamanız halinde boşanmaya karar verilebilecektir.

Manevi tazminat için kişilik haklarınızın saldırıya uğramış olması gerekmektedir ki fiziki şiddet görmek tazminat için yeterli nedendir.

Davanızı alacağınız rapor ve şahit ve diğer deliler ile kanıtlayabilirsiniz. Yakın akrabalar dahi şahitlik yapabilirler.

Mal tasfiyesi davası ise, boşanmadan sonra açılan ve uzman mali bilirkişi hesabı gerektiren dava türleridir.Alacak miktarınızı size net bildirmek mümkün değildir.Tüm mallar, borçlar , getirileri matemetiksel olarak hesaplanmaktadır.

Tüm bunlara ek olarak;

Boşanma davası açmazdan önce; aile mahkemesi yargıcından oturmakta olduğunuz evin(mülkiyeti eşinize ait ise veya sizinle bereber mülkiyet halinde de) aile konutu olarak tapuya şerh edilmesini talep edebilirsiniz.Ayrıca bu halde eşinizin sizin izniniz olmadan tapuda bu evi üçüncü kişilere devir yapmasını da engellemiş olursunuz.Bu şerh sizi boşanmanın kesinleşmesine kadar korur.

Her halde MUTLAKA hukuki destek alınız.

Saygılarımızla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi