Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

şikayeti geri alma kamu davası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-05-2013, 17:17   #1
Konuk

Varsayılan şikayeti geri alma kamu davası

Merhaba ben 1,5 yıllık evliyim.eşim tarafından lohusalı iken darp edildim daha sonra karakola gidip hastaneden darp raporu aldım şikayette bulundum ve 10günlük bebeğimle birlikte ailemin yanında kalmaya başladım bir müddet sonra eşim kendisini affetmemi birdaha olmayacağına dile getirerek özür diledi bende çocugum küçük oldugu için düzelir umuduyla bir şans verdim ve barıştık barıştıktan sonra eşim şikayetini geri al diyerek bana baskı uygulamaya başladı bende adliyeye gidip şikateimi aldığıma dair dilekçe verdim şiakyetimi geri almama rağmen olay kamu davasına dönüşmüş mahkemeye çağrıldık.eşim gitmedi benide göndermedi.ve mahkeme ertelenmiş şikayetimi geri aldıktan sonra eşim tekrar bana şiddet uygulamaya başladı sürekli tartışma çıkarıyordu bende şiddet uygulayınca çocugumla birlikte tekrar ailemin yanına geldim şuan ailemle birlikte kalıyorum.boşanma davası açmadım onlarda açmadılar benim açmamı söylüyolar.benim sorum o ertelenmiş olan mahkemede şiakyetimi geri aldım fakat eşimle çocugum oldugu için düzelir umuduyla barıştım ama yine aynı şeylere maruz kaldım şikayetçiyim deme hakkım var mı? eşim ceza alır mı? yoksa şikayetimi geri aldım diye dilekçe verdiğim ve tekrar barıştığım için ben mi suçlu olurum ?
Old 01-06-2013, 09:46   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın katılımcı,

Şikayetinizden vazgeçseniz de eşinizin suçu sabit görülürse, sizi darp ettiği anlaşılırsa ceza alır.

Şikayetinizden vazgeçtiniz diye size hiçbir ceza verilemez.

Boşanma davasını sizin açmanız yukarıdaki anlatımlarınızla haklı gerekçelere dayanacağından daha doğru olur. Eşinizin açtığı boşanma davasını kabil etmeniz halinde, yargılama giderleri ve avukatlık ücreti ödemek zorunda kalırsınız. Eğer boşanma iradesinde iseniz davanızı açabilirsiniz.

Bu davada çocuğunuzun velayetini, sizin ve çocuğunuz için nafaka balanmasını ve boşanmadan sonra da devam etmesini, ayrı ayrı maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz. Davanızı yerleşmek niyetiyle (geçici kaldığınız değil; baba evine yerleşecekseniz kabul edilir.) oturduğunuz yerden veya son altı ay eşinizle birlikte oturduğunuz yer mahkemesinden açabilirsiniz.
Alıntı:
II. Yetki
MADDE 168. Boşanma veya ayrılık davalarında yetkili mahkeme, eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesidir.

Geçmiş olsun, saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi