Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sigorta Şirketlerinin Belirlediği Kusur Oranına İtiraz

Yanıt
Old 09-07-2009, 13:36   #1
av_abay

Varsayılan Sigorta Şirketlerinin Belirlediği Kusur Oranına İtiraz

Sayın meslektaşlarım olayı kısaca özetliyeyim size:
A ve B maddi hasarlı trafik kazası yapıyor. Gerekli kaza tutanağını aralarında dolduruyorlar, kazada kusurlu olan B' de tutanakta hatalı olduğunu beyan ediyor. İlgili tutanak sigorta şirketine veriliyor ve sigorta şirketi yapmış olduğu kusur değerlendirmesi sonucu bütün kusuru A' ya veriyor.
1- Bu olayda B'nin tutulan kaza tutanağın da kusurlu olduğunu kabul etmesi sigorta şirketin aksi yönde kusur tespitine engel olmaz mı?
2- A sigorta şirketinin kusur tespitine itiraz etmek için hangi süre içinde nereye başvurmalıdır?
Old 09-07-2009, 14:00   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın av_abay;
Sitemizde bu konuya ilişkin açılan başlık altındaki mesajları incelemenizi öneririm. Orada sorunuza cevap bulacaksınız. Saygılarımla..
Old 09-07-2009, 15:41   #3
av_abay

Alıntı:
Yazan Av.Engin
Sayın av_abay;
Sitemizde bu konuya ilişkin açılan başlık altındaki mesajları incelemenizi öneririm. Orada sorunuza cevap bulacaksınız. Saygılarımla..

Sayın Av.Engin Bey konuyu açmadan önce baktım ama bu sorunun cevabını bulabileceğim bi başlığa rastlamadım. Eğer link olarak verirseniz çok sevinirim...
Old 09-07-2009, 16:00   #5
av_abay

Av. Engin Bey linkler için çok teşekkür ederim. Ancak linkleri incelediğimde sorumun cevabını yine bulamadım. Benim yazdığım olayda maddi zararlı bir trafik kazası söz konusu ve taraflar aralarında anlaşarak kendileri kaza tutanağı doldurmuşlar.
Old 09-07-2009, 16:21   #6
Av. Engin EKİCİ

Sayın meslektaşım;
Bu durumda sigorta şirketine itirazda bulunup, itirazınızın reddi halinde sulh hukuk mahkemesinde tespit davası açmanız gerekir diye düşünüyorum. Mahkeme, taraflar arasında belirlenen kusur oranının geçerli olduığu sonucuna varırsa, sigorta şirketi bu karara uymak zorunda olacağından sorun sizin açınızdan çözülmüş olacaktır.
Old 09-07-2009, 16:24   #7
av_abay

"...........sulh hukuk mahkemesinde tespit davası açmanız gerekir diye düşünüyorum." Cevap için teşekkür edrim sayın meslektaşım.
Bu konuda daha fazla bilgisi olan arkadaşlar, bilgilerinizi bizimle de paylaşırsanız çok sevinirim...
Old 09-07-2009, 16:47   #8
zeynep1969

Sn.Meslektaşım;
Karayolları Trafik Kanununun 81. maddesinde 01.04.2008 tarihinde yapılan değişiklikle “….Yalnız maddi hasar meydana gelen kazalarda, kazaya dahil kişilerin tümü, yetkili ve görevli kişinin gelmesine lüzum görmezlerse, bunu aralarında yazılı olarak saptamak suretiyle kaza yerinden ayrılabilirler.Bu yasal düzenlemenin uygulamasına ilişkin 28.12.2007 tarih ve 2007/27 sayılı “Yalnız Maddi Hasarla Sonuçlanan Trafik Kazalarında Taraflarca Doldurulacak Kaza Tespit Tutanaklarına İlişkin Genelge” nin 16. maddesinde sayılı sınırlı hallerde trafik kaza tespit tutanağıtrafik zabıtası tarafından düzenlenir.Bu haller de sürücülerin alkollü olması,ehliyetsiz olması,yaş küçüklüğü,ölümlü veya yaralamlı kaza,araçlardan biri ya da birkaçının trafik sigortası olmaması,araçlardan birinin kamu kurumuna ait olması vs.dir.Bu hallerden biri yoksa sigorta şirketi anlaşmalı tutanakta belirlenen kusur oranı üzerindern ödeme yapmakla yükümlüdür.Buna rağmen yapmıyorsa dava açabilirsiniz.Ya da dava açmadan Türkiye Sigorta Reasürans Şirketleri Birliğine ilgili Şirketi şikayet eden bir dilekçe yazarak daha çabuk sonuca uşabileceğiniz kanaatindeyim,iyi çalışmalar.
Old 09-07-2009, 17:54   #9
av_abay

sayın Zeynep1969 hanım yazınızda "....sigorta şirketi anlaşmalı tutanakta belirlenen kusur oranı üzerindern..." demişsiniz. Yeni düzenlemeyle artık tutanakta kusur oranı belirtilmiyor. Taraflar sadece olayı ayrıntılı birşekilde anlatıyor ve tutulan tutanak kasko şirketine veriliyor. Bu aşamadan sonra kusur oranını kasko şirketi tespit ediyor. % 0 - % 50 - % 100 oranlarından biriyle kusur oranınız tespit ediliyor. Umarım yanlış bir bilgi değildir bu sunduğum...
Old 09-07-2009, 19:54   #10
Malik Eskişehirli

Sayın, Av. Abay.
Genelde bir teşekkür esirgendiği için uzun zamandır siteye katkı sağlayamıyordum. Ancak, sıkıntıda olduğuzu
düşünerek sorunuzu yanıtlıyorum. Taraflar arasında düzenlenen tutanaklara göre kusur saptanması,Türkiye Sigorta ve Resürans Şirketleri Birliği ( TSRB )bünyesinde oluşturulan komiteye aittir. Buradan çıkan orana itirazın
yargıya taşınabileceği de tabiidir. Anlatımınıza göre, sigorta şirketi re'sen nasıl saptabildi anlaşılır bir durum değil. İyi Çalışmalar.
Old 10-07-2009, 09:15   #11
av_abay

MAES bey öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Sanırım kusur oranının yanlış tespit edildiği gerekçesiyle bir tespit davası açılması gerekiyor...
Old 11-10-2018, 16:10   #12
Av. Zeynep Gökmen

Alıntı:
Yazan av_abay
MAES bey öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Sanırım kusur oranının yanlış tespit edildiği gerekçesiyle bir tespit davası açılması gerekiyor...

Merhaba meslektaşım

Benzer bir konuyu araştırıyorum. Tramer komisyonunda verilen kusur oranlarına karşı itiraz mercii ve süresi nedir? İtiraz yolu yoksa tespit davası mı açmalıyız?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi