Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ekonomik ve Sosyal Durum Araştırmasının Sonuçsuz Kalması

Yanıt
Old 03-02-2009, 16:55   #1
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Varsayılan Ekonomik ve Sosyal Durum Araştırmasının Sonuçsuz Kalması

Merhaba,müvekkil davacı için boşanma davasında ekonomik ve sosyal durum araştırması yapılmasına karar verilmişti.Fakat davacı müvekkil köyde başka biriyle birlikte yaşadığı için kimse de tanımadığı için ekonomik ve sosyal durum araştırması raporu yapılmadan geri dönmüş.

Bu durum da Mahkeme nasıl hareket eder.İlla ekonomik ve sosyal durum araştırmasının yapılmasını ister mi yoksa yapılamadı diye bırakıp devam mı eder?Hakim izinli olduğu için mazeret verip duruşmaya girmedik.Duruşma tutanağından dosyanın durumunu öğrendim.

Birde delil bildirmemiz için 10 günlük süre verilmiş daha önce tensipde de verilmişti fakat davalı vekil cevap dilekçesini sunmadı.Bu durumda tanıkları bildirmem gerekir mi karar veremedim.

Paylaşımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla
Old 03-02-2009, 17:20   #2
FYLOZOF

Müvekkliniz belirtilen areste ekonomik araştırması yapılamamışsa, yeni adres veririsiniz, yada durumu hakime izah edersiniz ona göre yeniden araştırma yaparlar.
kesin süre verilmediği sürece , delil listesini sunabilirisiniz.. tanık listenizi sunabilirisniz. bunun herhangi bir sakıncası yok
Old 03-02-2009, 19:23   #3
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan FYLOZOF
Müvekkliniz belirtilen areste ekonomik araştırması yapılamamışsa, yeni adres veririsiniz, yada durumu hakime izah edersiniz ona göre yeniden araştırma yaparlar.
kesin süre verilmediği sürece , delil listesini sunabilirisiniz.. tanık listenizi sunabilirisniz. bunun herhangi bir sakıncası yok

Nasıl izah edicem davacı başka birisiyle yaşadığını belirtsem ki emin değilim bu sefer kusurlu olduğu için hakim davanın reddine karar verebilir diye düşünüyorum.Zira davalı da başka birisiyle yaşıyor diye duyumlar aldım.Bu durum ekonomik ve sosyal durum araştırmasında ortaya çıkar mı?

Davalının cevap dilekçesini beklemeli miyim tanık listesini sunmak için yoksa tanık listesini vereyim mi?Gerçi delillerim pek güçlü değil (Müvekkilin oğlu ve gelini)

Çok teşekkür ederim cevabınız için.Saygılarımla
Old 03-02-2009, 19:47   #4
FYLOZOF

Ekonomik ve sosyal durum araştırmasında, kişinin nasıl geçindiği, maaşının yada işinin olup olmadığı, vs. hususlar kolluk vasıtasıyla araştırılır.
ama müvekkilinizin başka biriyle gayriresmi bir birlikteliği varsa ve kaşı taraf ta bunu ispatlarsa ve boşanmakta istemiyorsa, davanızın kabul edileceğini sanmıyorum.
delil listesi taraf teşkili sağlandıktan sonra herzaman sunulabilir. 1. duruşma yapılmışsa ve karşı ratafa tebligat yapılmışsa, tanık listenizi sunabilirisniz.
Old 03-02-2009, 19:54   #5
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan FYLOZOF
Ekonomik ve sosyal durum araştırmasında, kişinin nasıl geçindiği, maaşının yada işinin olup olmadığı, vs. hususlar kolluk vasıtasıyla araştırılır.
ama müvekkilinizin başka biriyle gayriresmi bir birlikteliği varsa ve kaşı taraf ta bunu ispatlarsa ve boşanmakta istemiyorsa, davanızın kabul edileceğini sanmıyorum.
delil listesi taraf teşkili sağlandıktan sonra herzaman sunulabilir. 1. duruşma yapılmışsa ve karşı ratafa tebligat yapılmışsa, tanık listenizi sunabilirisniz.

Hakim illa ekonomik ve sosyal durum araştırmasının yapılmasını ister mi?Müvekilin maddi durumu kötü olduğu sabit bir ikametgahı yok.Hangi adresi göstersem kimse tanımayacak aynı sonuç alanacaktır diye düşünüyorum.Saygılarımla
Old 03-02-2009, 19:56   #6
FYLOZOF

karşı tarafın nafaka yada tazminat talebi varmı?
o zaman siz herhangi bir adres bildirmeyin.. eğer ulaşılamıyorsa, hakim,bu talepten vazgeçebilir.
Old 03-02-2009, 20:03   #7
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan FYLOZOF
karşı tarafın nafaka yada tazminat talebi varmı?
o zaman siz herhangi bir adres bildirmeyin.. eğer ulaşılamıyorsa, hakim,bu talepten vazgeçebilir.

Sadece boşanma talebi var.

Nafaka ve tazminat talebi yok.Son olarak ben davayı açarken nafaka ve tazminat talebimi saklı tutmadım.Bunları daha sonra isteyebilir miyim?

Çok teşekkür ederim...Benim için çok faydalı oldu.Saygılarımla
Old 03-02-2009, 20:15   #8
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
Sadece boşanma talebi var.

Nafaka ve tazminat talebi yok.Son olarak ben davayı açarken nafaka ve tazminat talebimi saklı tutmadım.Bunları daha sonra isteyebilir miyim?

Çok teşekkür ederim...Benim için çok faydalı oldu.Saygılarımla

Sayın Meslektaşım,

Maddi ve manevi tazminat taleplerinizden ve nafaka talebinizden feragat etmediğiniz müddetçe, boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren 1 yıl içinde bu taleplerinize ilişkin dava açabilirsiniz.

1 yılın geçtikten sonra açarsanız ve eğer davalı zamanaşımı definde bulunmaz ise davanız yine görülmeye devam eder.MK178.MADDE.

Saygılarımla.
Old 03-02-2009, 20:24   #9
FYLOZOF

Özlem hanım, zaten tarafların,nafaka ve tazminat talebi yoksa, ekonomik ve sosyal araştrmanın bir anlamı yok, gerek te yok.
sizin bu talepleri sonra istemenize gelince, dava süresinde her zaman isteyebilrsiniz.
şayet boşanma kararı verilir ise de,kararn kesinleşmesinden itibaren 1 yıl içinde talepte bulunabilirisniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi