Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kredi ile alınan ev ve bozdurulan ziynet eşyaları...

Konuyu Kilitleyin
Old 23-11-2012, 11:48   #1
Elif N.

Mutsuz Kredi ile alınan ev ve bozdurulan ziynet eşyaları...

Eşmle 07 Ocakta nişanlandık ve 20 Mayıs'ta evlendik..
eşimle tartşmalarımız nişandan sonra başladı söz konusu ailesinin sürekli onunla birlikte maddi-manevi yararlanarak benimle irtibatının kesilmesini sağlamaktı bunuda artık gerçekleştirdiklerini görüyorum. eşim evi otel gibi kullanıp hiçbir maddi katkıda bulunmadan (benim çalıştıgımı öne sürerek) kendi kafasına göre hayatını sürdürken ailesiyle birlikte vakit geçirerek onların söylediği herkelimeyi uygulama noktasında eve geldiğinde bana karşı düşmanca tavırlaryla,hakaret ve iftiralarıyla beni müşkül,kavga eden taraf olarak suçlu konumuna sokmaya çlşıyor.. davanın benim tarfımdan açılmasını talep ederken hiçbirşey istememi de ifadelerinde belirtiyor. daha ayrıntılara girmeye gerek görmeden özetle buna göre; benim davayı nasıl açmam gerekir? Şuan _____da nişandan önce aldıgı ev için aldıgı tüketici kredisini halen ödemeye devam ederken nikahtan önce aldıgından hak talep edemeyeceğimi düşünüyorum elbette.. fakat nişanda evlilik ile ilgili maddi imkanın bulunmadıgını ifade ettiğinde bana 7 milyarlık kredi çektirerek nikahtan gelen takılarla bu krediyi kapatacagını söyleyerek yuva kurmak adına beni ikna etmişti ve bende iyiniyetimle aramızda ayrı bir düşünce yaratmamak bir olmak için bu konuda desteğimi esirgemedim..Yani kısaca hem manevi olarak çöküntüye ugradım,hem maddi, hem de ailesinin kuklası olarak onun hakaretlere magruz kaldım en önemlisi de evlilikle ilgili tüm güzel hayallerim bir anda yıkarak psikolojimide etkiledi.(psikatra bile gittim şu son zamanlarda).. şimdi ben ne yapabilrim yardımcı olurmusunuz?
Old 24-11-2012, 10:14   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

1-Evlilik öncesinde çektiğiniz ve eşinize verdiğiniz kredi alacak hakkının konusunu oluşturur.

İddianızı kanıtlamanız koşulu ile dava açabilir ve bu parayı isteyebilirsiniz.

2-Evlilik tarihinden boşanma davası açıldığı tarih aralığında;eşinizin taşınmaz için ödediği taksitlerin tutarının yarısı sizin katılım alacağı hakkınızıdr.Boşanmadan sonra açacağınız katılım alacağı davası ile bunu talep edebilirsiniz.

3-Takılarınızı eşinize geri almak üzere vermişseniz bunları da dava konusu yapabilir aynen veya bedelinin faizi ile ödenmesini dava konusu yapabilirsiniz.

Bu davaların hepsi nispi harca tabidir.

4-Boşanma davasında koşulları varsa maddi manevi tazminat ve tedbir nafakası talep edebilirsiniz.

Bir avukattan doğrudan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi