Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Miras İntikal Sorunu/ Taksim Sözleşmesinde Bulunması Gerekenler

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-04-2008, 09:18   #1
sailor1981

Varsayılan Miras İntikal Sorunu/ Taksim Sözleşmesinde Bulunması Gerekenler

Müvekkilin halası vefat edıyor.Gerıye mırascı olarak kendısı ve kızkardeş kalıyor.Müteveffadan izmir,istanbul gıbı yerlerde toplam 10 gayrımenkul miras kalıyor. Ikı kardeş bunları kendi aralarında rızaen paylaşıyor (sözlü olarak)
1- Avukat olarak bu gayrımenkullerı müvekkıllerın adına intikali için ne yapmam gerekır.
2- Noterde mirasçıların iştirak edeceği bir sözleşme yapmam gerekecek.bu sözleşmenın içeriği nasıl olmalı, taşınmazların tek tek ad pafta numaraları ile tescili şeklinde mi? sözleşme yapılmalı
3- Bu sözleşmede vekil olarak benim adım geçmelimi
4-Her iki mirasçının vekili olarak işlem yapabilirmiyim.
5- Bu intikallerde harç oranı nedir.
6- Müteveffanın bankadaki nakitini sadece veraset ilamı ibraz ederek müvekkillerin adına ben tahsil edebilirmiyim.yada bankadaki nakiti noterde yapacağımız sözleşmeye konu edebilirmiyiz? saygılar
Old 13-04-2008, 12:38   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
1- Avukat olarak bu gayrımenkullerı müvekkıllerın adına intikali için ne yapmam gerekır.

İntikalin sizin tarafından yapılacağına dair, kapsamlı bir vekaletname almalısınız. Noterler nasıl olacağını bilmektedir.

Alıntı:
2- Noterde mirasçıların iştirak edeceği bir sözleşme yapmam gerekecek.bu sözleşmenın içeriği nasıl olmalı, taşınmazların tek tek ad pafta numaraları ile tescili şeklinde mi? sözleşme yapılmalı

Miras taksim sözleşmesi noterden yapılacaksa,

a)Düzenleme şeklinde tanzimi,
b)Mirasçı veya temsilcileri kimliğinin, nüfus hüviyet cüzdanı veya pasaportla tespiti,
c)Tarafların fotoğraflarının bulunması,
d)Şekli noksanlıklarının olmaması(mühür, imza gibi)
e)Taksime konu taşınmazların açıkça belirtilmesi, yapılan taksimin açık ve anlaşılır olması,
f) Tescil hususunun yer alması

gerekmektedir.

Alıntı:
3- Bu sözleşmede vekil olarak benim adım geçmelimi

Vekaletname alacağınız için gerek bulunmamaktadır.

Alıntı:
4-Her iki mirasçının vekili olarak işlem yapabilirmiyim.

Vekaletname alarak yapabilirsiniz.

Alıntı:
5- Bu intikallerde harç oranı nedir.

Emlak vergi değerinden az olmamak kaydıyla, bildirilen değerin Binde 9'u oranında harç alınmaktadır.

Alıntı:
6- Müteveffanın bankadaki nakitini sadece veraset ilamı ibraz ederek müvekkillerin adına ben tahsil edebilirmiyim.yada bankadaki nakiti noterde yapacağımız sözleşmeye konu edebilirmiyiz?

Sadece veraset ilamı ile bazı bankalar vermekte, bazıları vermemektedir.Benim açmış olduğum 'bankanın işlemi hukuki mi' başlıklı forumda başımdan geçenleri ayrıntılı olarak açıklamıştım

Siz zaten miras taksim sözleşmesi yapacağınızdan sorun yaşamazsınız. Miras taksim sözleşmesine gayrımenkul, menkul ve diğer hakları yazabilirsiniz.

Ayrıca, tek tapu müdürlüğünden tüm intikali yapabilirsiniz.
Old 13-04-2008, 12:49   #3
sailor1981

Syn ergin bankaların %5 kesıntı yaparak bu parayı ödediklerini duyduk..Kesintisiz bu parayı bankadan almak için ne yapmak gerekir.
Ne yapmak gerekir derken müvekkiller çok yaşlı vergi intikal işlemlerini ve vergi beyan ve ödemelerini kendim yapabilirmiyim.(vekaletnamem yeterli olurmu)Yönlendirirseniz sevinirm.Çok saolun...
Old 13-04-2008, 12:50   #4
sailor1981

Birde son cümlenizi anlayamadım?Tek tapu müdürlüğünden derken.....?
Old 13-04-2008, 12:58   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan sailor1981
Syn ergin bankaların %5 kesıntı yaparak bu parayı ödediklerini duyduk..Kesintisiz bu parayı bankadan almak için ne yapmak gerekir.
Ne yapmak gerekir derken müvekkiller çok yaşlı vergi intikal işlemlerini ve vergi beyan ve ödemelerini kendim yapabilirmiyim.(vekaletnamem yeterli olurmu)Yönlendirirseniz sevinirm.Çok saolun...

Veraset ve intikal vergleri ödenmişse, bankalar 1 kuruşuna dahi dokunamaz. % 5 kesintiyi de ilk defa duydum. Vekaletnamenizde yetki varsa, veraset ve intikal vergilerini siz yatırabilirsiniz. Anımsatayım, bu iş çok yorucudur. Ben bir takipçiye yaptırmıştım.

Alıntı:
Birde son cümlenizi anlayamadım?Tek tapu müdürlüğünden derken.....?

Örneğin İstanbul'da birkaç yerde taşınmaz varsa,(İzmir'de olduğunu söylemişsiniz zaten)size yakın tapu müdürlüğüne gidip, murise ait Türkiye'deki tüm tapu bilgilerini verirseniz, onlar taşınmazların bulunduğu diğer müdürlüklerle irtibata geçip, tüm intikali gerçekleştirebilir.

Saygılarımla
Old 13-04-2008, 13:00   #6
sailor1981

Böyle birkolaylık olduğunu yeni öğrendim çok saolun syn ergin..işmiz zor anlaşıldı..Ben izmir'e gitmem gerekecek diye düşünmüştüm ,inşallah buradan halledebiliriz.teşekkurler..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi