Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İİK 269 Borçlu Açısından Örnek No 13 Takibi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-03-2021, 13:39   #1
lawandlawyers

Varsayılan İİK 269 Borçlu Açısından Örnek No 13 Takibi

Değerli meslek büyüklerim öncelikle hepinize merhaba, sitede açtığım ilk konu olacak kuralları da okudum ancak eğer farkında olmadan kurallara uymazsam şimdiden kusuruma bakmayın lütfen.

İhtilafa gelecek olursak; Eylül 2020 tarihinde sözleşmesini yenilediğimiz(sözleşmeyi yenilerken hayat nerdeyse tamamen normale dönmüştü ve önlemler bitme noktasındaydı), kiracısı olduğumuz işyerinin korona önlemleri dolayısıyla faaliyetleri tamamen durduruldu. Biz kiraları gücümüz yettiğince ödemeye çalıştık ancak 2 aydır ödeme yapamıyoruz. Bu durumu da iyiniyetli olarak görüşmelere her zaman açık olduğumuzu, icra takibinin açıldığı gün ihtarnameyle (kira uyarlama davası açma ihtimalimiz için) karşı tarafa bildirdik. Mülk sahibiyle aramızda adi yazılı kira sözleşmesi var ve karşı taraf vekili bu sözleşmeye dayanarak örnek 13 tahliye talepli takip başlattı. Henüz ödeme emri elimize ulaşmadı. Açıkçası bize icra takibi başlatacağını söyleseydi bir şekilde ödeme de yapabilirdik.
Sizce izlememiz gereken adımlar nedir? Mücbir sebep ve aşırı ifa güçlüğüne dayanarak borca itiraz etmeli miyiz ? Ya da karşı tarafın elinde sadece adi yazılı kira sözleşmesi olduğu için İİK 269/b'ye dayanarak itiraz etmeli miyiz? Ödeme emri gelmeden ödeme yapıp vekalet ücretinin 1/4'ünden ve tahsil harcı masrafından mı kaçınmalıyız?

Herkese teşekkür eder, mutlu haftasonları dilerim.
Old 07-03-2021, 15:00   #2
Admin

Örnek 13 üzerinden takip yapıldıysa, 30 gün içinde ödeme yaparsanız zaten tahliye yoluna gidemeyecekler.

Borca itiraz etmenizi önermiyorum, zira itiraz ederseniz 30 gün bekleyip daha sonra temerrüt sebebiyle tahliye davası açacaklar ve itirazınız haklı görülmezse tahliye kararı çıkacak. Dolayısıyla bu çok girilebilecek bir risk değil.

Eğer kira miktarını "tartışmak" istiyorsanız, borcu 30 gün içinde ihtirazi kayıtla ödedikten sonra sizin de belirttiğiniz gibi uyarlama ve istirdat davası açmayı değerlendirebilirsiniz. Bu davayı kaybetseniz bile en azından tahliye tehdidiniz olmaz.

269/b ancak kiracı olmadığınızı (=imzanın size ait olmadığını) iddia ediyorsanız gündeme gelebilir, imza sizinse sözleşmenin adi yazılı olması 269/b gereğince tek başına itiraz konusu yapılamaz.
Old 07-03-2021, 16:59   #3
lawandlawyers

Cevabınız için çok teşekkür ederim üstadım. Bu hafta adliye stajıma başlıyorum, mahkemenin benzer olaylarda verdiği kararları incelemeyi de düşünüyorum. Faaliyeti idari makamlarca durdurulmuş bir işletmeden kiranın tamamını talep etmenin dürüstlük kuralına aykırı olduğu kanaatindeyim. Aynı sebepten aşırı ifa güçlüğünün de mevcut olduğu kanaatindeyim ancak önemli olan mahkemenin kanaati tabi. Mahkemenin kanaatine göre ya borcu tebligat gelmeden ödeyeceğiz yahut borca itiraz edeceğiz. Neticeyi burdan da bildiririm, mutlu haftasonları diliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi