Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kitap Kitap İncelemeleri, tavsiyeleri, yazarlar ve kitaplara ilişkin sohbetler. (Bu forum hukukla ilgili OLMAYAN kitaplara yönelik olup, siyasi ve dini içerikli kitaplar konu dışıdır.)

bir hukukçunun okuması gereklidir dediğiniz kitap önerileri

Yanıt
Old 14-01-2007, 22:27   #1
yusufosis

Varsayılan bir hukukçunun okuması gereklidir dediğiniz kitap önerileri

hukuk öğrenimine geç yaştada olsa yeni başlamış bir öğrenci olarak bir hukukçunun okuması gereklidir dediğiniz kitap önerilerinizi rica ediyorum..şimdiden teşekkürler ve saygılar!..
Old 06-02-2007, 09:12   #2
gülten efe

Umberto Eco, Amin Maalouf ve tabi ki Sabahattin ali'nin bütün kietaplarını okumalısınız.Birde Ferid Edgü'nün bir kitabı var ." Eylülün Gölgesinde Bir Yazdı". Bunu da okuyun mutlaka. Başucu kitaplarınız olacak her biri..
Old 07-02-2007, 12:08   #3
cagrik

Bence Agatha Christie kitaplarını okumak gerekir. İnsanların zihnini açıyor,ufkunu genişletiyor. İğne ipliğinden delil bulmayı öğrenebilirsiniz.
Old 09-02-2007, 15:16   #4
uye8490

Kitap

meslekte para getirisi arıyorsanız okunacak en iyi kitap "insan"dır.server tanilli bir hukukçu için vazgeçilmezler arasındadır.
Old 21-02-2007, 23:17   #5
PINAR YILMAZ

Dostoyevski'nin Suç ve Ceza'da hem hukukcular hemde hukukcu olmayanlar için Mutlaka okunması gereken bir kitap..
Old 21-02-2007, 23:42   #6
Av.F.TANSEL

Rahatlamak ve stres atmak için şiir kitapları ya da gerilim kitapları gibisi yoktur.
Old 04-03-2007, 00:15   #7
av.a.pinar

Elil Şafak'tan BABA VE PİÇ'İ okumanızı tavsiye ederim.Her ne kadar 301 tartışması yaratmış ise de bu tartışmayı kitabı dikkatli okumayanların ortaya çıkardığına inanıyorum.Aslında bizim nerde yanlış yaptığımıza ışık tutuyor.
Old 04-03-2007, 13:36   #8
yusufosis

Varsayılan sayın yılmaz;

dostoyevski'nin bölüme başlamadan önce okuyamadığım tek eseri olan suç ve ceza'yı yaklasık 2 ay önce okudum.hatta aklıma gelen ilk kitap bu olmuştu!kahramanın ilginç akıl oyunları açıkcası etkileyici, tabi ki üstadın zekasının ürünü olan bu bölümlerde daha çok ahlaksal değerler üzerine örneklere rastlamak şasıtmadı beni!hele ki kahramanın kitabın 2. cıldındeki komiser olan arkadasıyla! yaptığı ifade seklındekı söyleşiyi not almıstım.
tekrar teşekkürler..
Old 04-03-2007, 13:36   #9
av.a.pinar

O.G.MANDİNO-Dünyadanın En Büyük Satıcısı şiddetle tavsiye ediyorum.Bu günü yüreğimdeki sevgi ile selamlayacağım.

Ve her şeyden önce kendimi seveceğim. Kendimi sevince, bedenime,ruhuma ve kalbime giren her şeyi şevkle inceleyeceğim. Kalbimin hiçbir zaman küçülmesine ve acıyla dolmasına izin vermeyeceğim. Tam tersine,onu paylaşacağım, o büyüyecek ve yeryüzünü ısıtacaktır.

Canım sıkılıyorsa, şarkı söyleyeceğim.
Üzüntülüysem, güleceğim.
Hastaysam, iki kat emek harcayacağım.
Korkuyorsam, ileri atılacağım.
Aşağılık duygusuna kapılmışsam, yeni giysiler giyeceğim.
Kararsızsam sesimi yükselteceğim.
Kendimi yoksul hissediyorsam,beni bekleyen zenginliği düşüneceğim.
Kendimi yetersiz buluyorsam, geçmiş başarımı anımsayacağım.
Kendimi önemsiz görüyorsam, hedeflerimi düşüneceğim.
Bugün duygularımın efendisi olacağım.
Bugün değerimi yüze katlanacağım.
İnsan dehasına değen dut yaprağı, ipek haline gelir.
İnsan dehasına değen killi toprak, kalelere dönüşür.
İnsan dehasına değen selvi ağacı,sandık olur., ınsan dehasına değen bir avuç koyun postu,krallara giysi olur.

Kendisini üç gelecek bekleyen bir buğday tanesi gibiyim. Buğday tanesi, bir çuvala konduktan sonra bir domuza yedirilmek üzere ahıra boşaltılabilir. Ya da ekmek yapılmak üzere öğütülmek ya da çoğalmak için toprağa ekilmek arasında bir seçim yapamaz. OYSA BEN SEÇEBıLıRıM. Hayatımı ne domuza yetirteceğim, ne de başkaları tarafından parçalanıp yenilmek üzere başarısızlık ve ümitsizlik taşları arasında öğüteceğim.

Ben başarıya açım. Mutluluğa ve huzura susamışım. Harekete geçmezsem, başarısızlık ve sefalet dolu uykusuz gecelerde yitip giderim.

Emredeceğim ve kendi emirlerime uyacağım.
Şimdi harekete geçeğim.
Başarı beklemez. Eğer ertelersem, başkasıyla nişanlanır ve onu ebediyyen kaybederim.
Şimdi zamanı. şimdi yeri. Ve işte ben.
Şimdi harekete geçeceğim.
Old 04-03-2007, 13:49   #11
yusufosis

Varsayılan ilginç bir eser olmalı!

sayın pınar;
ilginiz için öncelikle teşekkürler..
bölüme dair kitap önerileri(niz) doğrultusunda tercihlerimi yapmaya devam ediyorum.öncelikle klasiklerden başladım.suç ve ceza,hukuk felsefesinin eleştirisi(hegel),roma hukuku'nun güncelliği(vılley) imkanlar dahilinde şimdilik okuyabildiklerim.
bunların yanında bölüme dair bolca film izlemeye çalışıyorum ama açıkcası pek nadir karşıma cıkıyor maalesef!
iyi günler dileklerimle..
Old 15-03-2007, 16:23   #12
Av. Vildan Erbil

Elinize geçen her fırsatta okumalı, hiç yılmamalısınız. İnanın okuyacağınız günlük gazetelerle bile dava kazanabilirsiniz. Sürekli okumak sağlıklı düşünebilmenizi, muhakeme yeteneğinizi ilerletecektir. İş saatleri içerisinde meslekle ilgili yayınları, dışında ise güncel ama önce klasikleri okumalısınız. Meslek ve özel hayatınızda başarılar.
Old 31-03-2007, 13:42   #13
Av.Gülay

sevgili Av.a.pinar...
Mesajınızı çok beyendiğimi söylemek istiyorum.
hepimiz hayata bu pespektiften bakarak başlayabilsek ve öyle devam edebilsek her şey çok daha güzel olabilir. Hayatımızda değişmesini istediğimiz şeyleri değiştirebilme gücü de yine bizim içimizde ve bizde başlıyor.
Sevgiyle kalın...
Old 22-04-2007, 22:24   #14
pia

Berin Taşan'ın Bir Tanığım Kalsın'ını tavsiye ederim. Hukuçu değilim, avukat da değilim henüz ama iyi bir okuyucuyum bence okumalısınız...
Old 27-04-2007, 18:56   #15
betülözülkü

merhaba bende henüz bir hukukçu değilim hatta hukuk öğrencisi bile değilim össye hazırlanıyorum ama felsefe konularınada ilgi duyuyorsanız
Küçük prens'i Richard Bach'ın Martı'yı ve oruç aruobayı okumanızı tavsiye ederim..bunun dışında Emre kongar'ın Tarihimizle Yüzleşmek'te güzel bir kitap...
Old 28-04-2007, 05:28   #16
yusufosis

Varsayılan sayın özülkü;

Martı'yı okumamak olur mu? Yıllar önce okuduğum enfes eserlerden birisiydi. Kongar hoca'nın kitapları da sosyoloji ağırlıklı oduğu için (bildiğniz gibi sosyolog kendisi) yararlı oluyor biz hukuk öğrencilerine. Küçük Prens'i maalesef anımsayamadım..
Bu arada benden size bir kaç öneri! Özellikle Goethe'nin Faust'u mümkünse diğer eserleri, yine klasiklerden bana tavsiye edilen Dostoyevski, çağdaş ve yerli yazarlardan Orhan Pamuk (kar), yine tavsiye olan ve ödev olarak siyaset bilimi dersi için okuduğum Elif Şafak (baba ve piç), Oğuz Atay (öncelikle tutunamayanlar ve diğerleri).. Şimdilik teşekkürler... Aramıza katılmanız dilekleriyle, sınavda başarılar...
Old 29-04-2007, 17:45   #17
betülözülkü

tavsiyeleriniz için teşekkürler ama ben onları okudum bile.belki küçük prens görünüş olarak hoşunuza gitmeyebilir fakat içinde çok derin anlamlar taşır..MAVİ BULUT YAYINLARI'NIN bulabilirseniz okumanızı öneriririm.
Old 01-05-2007, 17:42   #18
Av.Ayşegül Aydoğan

Kesinlikle Ama Kesinlikle Özellikle Suc Ve Cezadan Sonra Okumamiz Gereken Tek Kİtep Var O Da Nietzsche AgladiĞinda..................okumadiysaniz Mutlaka Okuyun
Old 21-08-2007, 11:06   #19
Hemocrania

Burada herkes değişik kitap önerilerinde bulunuyor ki bu normal ama en önemli nokta senin ne tür kitaplardan hoşlandığın,neyi aradığın.Bende okuduğum ve ilgimi çeken kitapların listesini yaptım senin vesilenle..Benim önereceğim kitaplar :

*Günlük Yaşamın Psikopatolojisi -S.Freud
*Nietzsche'nin Son Rüyası- Joachim Köhler
*İnsandaki Yıkıcılığın Kökenleri- Erich Fromm
*Bozkurt- H.C.Armstrong
*Öldürücü ve Güldürücü Gerçekler- Hüseyin Üzmez
*Eski Hastalık- R.N.Güntekin
*Başucumda Müzik- Kürşat Başar
*Espriler ve Bilinçdışı ile İlişkileri- S.Freud
*Reich Freud'u Anlatıyor-Wilhelm Reich
*Acımak- R.N.Güntekin
*Anladım- Yılmaz Erdoğan
*Ağır Roman-Metin Kaçan
*Defter-Nicholas Sparks
*Yeni Hayat -Orhan Pamuk
*Çölde çay- Paul Bowles
*Sis ve Gece,Şeytan Ayrıntıda Gizlidir ve Çıplak Ayaklıydı Gece- Ahmet Ümit

Umarın ilgini çeker..
Old 06-09-2007, 10:34   #20
musti2741

Çözüm

Bence bir hukukçu Necip Fazılın ''REİS BEY' adlı kitabını okumalı.
Yüreği taş kesilmiş bir hakimin idama sebep olacak yanlış bir kararı, vicdanıyla muhakemesi ve tamamen bambaşka bir insan olması.
Bu eseri hepimiz biliyoruz.Ben de önceden okumuştum bir filmi de var hatta onu da izlemiştim ancak hukuk fakültesine adım attıktan sonra izlediğimde ne anlatmak istediğini daha iyi anladım.
Kitabını okumanızı veya filmini izlemenizi öneririm.
Old 06-09-2007, 23:57   #21
cesur_yürek

Hukukçunun okuması gereken kitap ... 'Diriliş' Tolstoy'un eseri.
Old 11-09-2007, 11:42   #22
Av. Bora B.

Platon'un Devlet ve Mustafa Kemal'in Nutuk eserlerini önerebilirim.
Old 11-10-2007, 21:14   #23
av.Halil ibrahim Vargün

Bülbülü Öldürmek-Harper Lee...romanın bana anlattığı;bilgi güçtür sözünü çok sever hukukçular....içinde cesaret barındırmayan bilgi ne ifade bir hukukçu için...cesaretten mahrum bilgi zayıflıktır,acizliktir...selametle....
Old 15-10-2007, 10:03   #24
yeniay

Bu aralar mitoloji ve felsefeyle ilgileniyorum.Bu kitaplar kalıplaşmış ve dogmatik bilgilerin kalesini yıkıyor.insana düşünme ve sorgulama imkanı veriyor,içinde yeni bir ruhun oluşmasını sağlıyor.Herman hesse'nin bozkırkurdunu meraklılara öneririm.Sizi etkileyen kitapları belirtirseniz sevinirim.

etkilendiğiniz(özellekle yakın tarih) kitapları belirtirseniz sevinirim
Old 04-11-2007, 13:48   #25
alihabip

arkadaşlar iyi günler size- Marcus Aurelius Antoninus Augustus'un "1Kendime Düşünceler"- adlı eserini tavsiye ederim. Ahlak, erdem, hayat, siyaset üzerine Roma İmparatoru' nun düüncelerini görmüş olursunuz.
Old 20-11-2007, 10:48   #26
Ebru başer

benimde bir hukukçunun okuması gerekli diye düşündüğüm kitap dosteveyskinin "SUÇ VE CEZA"sı ortaokulda okumuştum şuan bir üniversite öğrencisiyim ama hala kitabın her satırı aklımda...
Old 17-12-2008, 00:11   #27
yusufosis

o günlerden (ki ben bu çağrıyı yaptığımdan bu güne 2 yıl geçti)bugüne..artık 3. sınıf öğrencisi oldum.. yaptığınız katkılardan dolayı teşekkür ederim..tavsiyeler, öneriler, okumalar ne kadar katkı yaptı ya da yapacak bunu meslek hayatımda göreceğim; ancak öğrenciliğim devam ederken katkılarınızın önemi yadsınamaz!

eğitime ve okumalara devam..tekrar hepinize teşekkürler..
Old 19-02-2009, 17:50   #28
Av. Rahşan KÜPELİ

Hukukçu arkadaşlara Franz Kafka'nın 'Dava' ve 'Şato'sunu tavsiye ederim.
Old 19-02-2009, 19:03   #29
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan yusufosis
hukuk öğrenimine geç yaştada olsa yeni başlamış bir öğrenci olarak bir hukukçunun okuması gereklidir dediğiniz kitap önerilerinizi rica ediyorum..şimdiden teşekkürler ve saygılar!..

1- Cesare Beccaria'nın Suçlar ve Cezalar Hakkında isimli kitabını(Çev. Sami Selçuk) ,

2-Beccaria'nın İnsanlığa Bildirisi isimli kitabını(Yazan: Sami Selçuk)

"Hukukçu" olmayı (Sadece avukat olmayı değil) isteyen herkesin okumasını öneriyorum.
Old 20-02-2009, 17:35   #30
begum

Bir Hukukçunun okuması ve başucu kitabı yapması gereken yapıt MAMMUT ESAT BOZKURT'UN " ATATÜRK İHTİLALİ " adlı eseridir.

Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi