Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Asil AlacaĞa İtİraz Olmadan Vekalet Ücretİne İtİraz Edİlebİlİrmİ

Yanıt
Old 22-06-2009, 23:56   #1
Av.Sait KESKİNBIÇKI

Varsayılan Asil AlacaĞa İtİraz Olmadan Vekalet Ücretİne İtİraz Edİlebİlİrmİ

Ben zorunlu koltuk sigortası alacağı için vekaleten doğrudan icra takibi yaptım sigorta şirketi ise zorunlu olduuğu 125.000 TL miktarı kabul edip ödemede bulundu fakat borcun diğer ferilerine itiraz etti(bu itiraz içerisinde vekalet ücreti tahsil harcı bulunmaktadır) bu itirazında temerrüde düşme tarihini icra takibinin kendisine tebliğ edildiği tarih olduğunu bildirdi bu nedenlerle de takibin hiç bir ferisinden sorumlu olmadığını beyan ederek itirazda bulundu fakat yaptığım araştırmaya göre zorunlu ferdi koltuk sigortasında istenirse doğrudan icra takibi yapılabildiği gibi doğrudan sigorta şirketine de başvuruda bulunulabiliyor. burda sorum şu icra takibinde asıl borcu kabul ediyor fakat vekalet ücreti ile asıl para üzerinden alınması gerekli tahsil harcını da ödemekle yükümlü mü değilmi. bu konuda itirazın iptalini mi talep edeyim yoksa ana para borcunu kabul ettiği için borcun ferilerinden de sorumlu olduğunu belirterek icra müdürünün takibi durdurduğunun haksız olduğunu belirterek şikayettemi bulunayım. diğer taraftan bu konuda yani asıl alacağa itiraz etmeyip ferilerine itiraz edemeyeceği konusunda yargıtay kararı varsa bana bildirmenizi rica edeceğim ilginizi ve alakanızı bekliyorum ve cevap vermezsenizde şimdiden teşekkürler
Old 23-06-2009, 07:37   #2
ISTANAZ

Daha önce bu tür bir itirazda ben şikayet yoluna gitmiştim. İcra müdürünün takibi durdurması yanlıştır. İİK 15 maddesi gereği aksine hüküm yoksa tüm harç ve masraflar borçluya aittir. Vekalet ücreti de Usul kanununda masraf olarak nitelendirilmiştir. Temerrüde düşmemiş olmaları ancak faiz açısından bir sonuç doğurur.
Old 23-06-2009, 09:19   #3
Av. Tevrat DURAN

İtirazın iptali davası açmanıza gerek yok, icra mahkemesinde şikayet etmeniz yeterli. Hele tahsil harcından sorumlu olmadığı şeklindeki itiraz kesinlikle yerinde değil. Vekalet ücreti, icra masraflarından olup ayrıca talep etmenize bile gerek olmadan icra müdürü hesaba dahil etmelidir.
Old 24-06-2009, 16:17   #4
Av.Sait KESKİNBIÇKI

Varsayılan teşekkür

teşekkür ederim arkadaşlar ilginize fakat açmış bulunduğunuz bu davanın neticesini ve varsa kararın bir örneğini gönderirseniz sevinirim ilginize tekrardan teşekkürler
Old 26-06-2009, 22:23   #6
gülnihal çevik

Bunun gibi 5 dosyam oldu. 2 sinde icra müdürü itirazı resen kabul etmedi. Kalan bakiye için muhtıra çıkarttık. Diger üçünde müdür itirazı kabul etti, takip durdu. Şikayet yoluna gidecegim.
Old 10-01-2013, 09:24   #7
Av.Sait KESKİNBIÇKI

ArkadaŞlar Ben Sorunu ÇÖzdÜm Bu Konuda Sorunu Olan ArkadaŞlar Var İse Yerel Mahkeme Kararini Ve Yargitay Kararini GÖnderebİlİrİm. Telefonum :0326 344 1370
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi