Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bir icra takibinde iki farklı icra emri örneği gönderilebilir mi???

Yanıt
Old 20-07-2007, 17:59   #1
ilksan

Varsayılan Bir icra takibinde iki farklı icra emri örneği gönderilebilir mi???

Sayın meslektaşlar. Boşanma ilamında cocuga aylık x ytl nafaka bağlanmış ve çocuğun velayeti annesine verilmiş. Ama eş nafakayı ödemediği gibi cocuguda velayeti annesinde olmasına rağmen anneye teslim etmiyor. Çocuk adına ödenmeyen nafakalar için icra takibi yapacağız , ayrıca çocuk teslimi içinde icra takibi yapacağız. sorum şu: Sadece bir takip hazırlayıp bu takipte iki farklı ödeme emri, örnek 4-5 ve örnek:3 (çocuk teslimi için) gönderebilirmiyiz. yoksa iki farklı takip mi açmak gerekir. takip talebinde hem nafakaların tahsilini hemde çocuğun teslimini isteyebilirmiyiz.
Old 20-07-2007, 18:08   #2
aslaner

benzer bir durumla daha önce karşılaşmıştım.Böyle bir durumda tek bir talep ile iki farklı ödeme emri düzenlenmesi gerekmektedir.
Old 21-07-2007, 10:39   #3
SPARTACUS

-- Kanaatimce iki takip talebi açılmalı. ve netice olarak ayrı ayrı dosyadan icra emri gönderilmeli
-- Çünkü borçlu ve alacak aynı olasada yerine getirilmesi istenilen hukuki sorumluluk farklıdır !
-- Kira alacağının ödenmemesine dayanan taşınmaz tahliyesinde ki gibi İİK özel bir düzenleme yoktur. O halde İİK özel olarak düzenlenmemiş bir takip biçimini kendimiz yapamayız
-- Eğer bu mümkün olsaydı İİK da kira alacağını ödenmemesine dayanan taşınmaz tahliyesi özel olaraj düzenlenmezdi !

-------------------------------------------------------------------------------------
Her seven
Sevilenin boy aynasıdır.
Sevmek
Sevilenin o aynaya bakmasıdır.

Özdemir ASAF
Old 21-07-2007, 22:50   #4
icra20

iki ayrı takip iki ayrı icra emri (ilamlı takip olduğu için) gönderilmesinde yarar vardır.
Old 22-07-2007, 00:28   #5
Av. Ö.Erol Yavuz

Çocuk teslimine ilişkin ilam kesinleşmişse, aynı takipte iki talebinde istenebileceğini düşünüyorum. İcra dairesi, 4-5 ve 2 Örnek icra emirlerinde olduğu gibi her ikisinide tebliğe çıkarabilir.

Belirttiğim ihtimalde, iki ayrı takip yapılmasının yararı nedir ?

Saygılarımla.
Old 22-07-2007, 13:46   #6
ilksan

Bilgiye dayalı olarak değil ama kendi mantığımla vardığım çıkarıma göre bencede iki farklı icra takibi yapmaya gerek yoktur diye düşünüyorum. Normal bir icra takibinde takibi kesinleştirdikten sonra bir 3. şahsı icra kefili olarak dosyaya aldığımız zaman o dosya üzerinden o 3. kişiye icra emri gönderebiliyoruz yani o 3. kişi için yeni takip açmıyoruz, demek ki bir dosyadan iki farklı ödeme emri ve/veya icra emri gönderebilmek mümkün. Ayrıca ben iki farklı icra takip dosyası hazırladığım zaman bu ilamın aslını hangi dosyaya sunacağım bu da bir problem olarak karşımıza çıkabilir. Usul ekonomisi açısından da bir dosyadan iki icra emri göndermenin doğru olabileceğini düşünüyorum.
Old 22-07-2007, 13:59   #7
SPARTACUS

• İnsanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, içleri doldukça eğilirler. (Montaigne)

-- Tek takip yeterlidir görüşünü savunan değerli arkadaşlar Harçlar nasıl ödenecek yani her bir icra emri takibi için ayrı ayrı mı yoksa tek mi ? Tekse nasıl ayrıysa tek dosya açmanın mantığı ne ?
-- İlamın aslını süret çıkartarak her bir dosyaya konulur

-------------------------------------------------------------------------------------
Kim o, deme boşuna...
Benim, ben.
Öyle bir ben ki gelen kapına;
Başdan başa sen.

Özdemir Asaf
Old 23-07-2007, 11:20   #8
av.zuhala

Sayın meslektaşım;bu daha çok uygulama ile değişmekte İstanbul adliyesinde aynı takipten iki ödeme emri göndermek şeklinde uygulandığını biliyorum.Bizzat yaptım.
Old 23-07-2007, 11:30   #9
faruksa

Kaanatimce Takip talebinde belirtilen kayıtlar icra emrinde de aynen yer alacağından Aynı ilama dayanan farklı talepler bir takip talebine yazılır. Ve neticede bir icra emrinde birbiri ile ilgili ve aralarında çelişki olmayan talepler icra emrinde yer almış olur.
Burada ikisininde aynı ilama dayanması gerekli ve yeterlidir.Aynı ilamdan kastım tarafları aynı konusu farklı birden fazla ilam olabilir.
Ve neticede iki talepte ilamlı icranın konusudur.Buradan hareketle sonuç olarak bu şekilde bir icra emri tebliğe çıkarılabilir.
Bu şekilde dşüşünüyorum .Saygılarımla
Old 23-07-2007, 14:40   #10
icra20

Hukuki anlamda tek takiple 2 icra emri çıkarmak veya iki ayrı takip açmak suretiyle icra emri çıkarmak bir fayda sağlamayacaktır.Yasal presödürler aynı olacaktır, itiraz vs. Ancak iki ayrı takip olarak icra emri çıkarılması halinde şekli anlamda kolaylık sağlayacağı düşüncesindeyim
Old 01-10-2007, 20:49   #11
COGUZZ

bu durumda siz tek bir takip talebinde her iki talebinizide istersiniz.İcra Müdürlüğü ise iki ayrı icra emri gönderir.Benim İcra Müdürü olarak uygulamam bu yöndedir.Mesela Müdahalenin men inde hem yargılama giderleri hem de kal olduğunu düşünelim.ne yapıyoruz mahkeme masrafları için 4-5 örnek icra emri kal ve teslim için ise 2 örnek icra emri gönderiyoruz.
Old 14-08-2008, 10:41   #12
nizar

Elimde elatmanın önlenmesine ilişkin bir ilam var. Mahkeme yargılama giderleri ile müdahalenin meni ve kal'e karar vermiş. Her ikisi birlikte talep edilebiliyor mu?Böyle bir durumda takip talebi ve icra emri nasıl dolduruluyor. Elinde örnek olanlar var mı? uygulaması nasıl?
Old 14-08-2008, 15:34   #13
krizantem

Sayın İcra müdürü COGUZZ'un da belirttiği gibi bir tek takip talebi yeterlidir.Başka yol aramaya gerek yok.Kolay gelsin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi