Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Cevap Dilekçesi Süre Uzatım Geç Tebligat

Yanıt
Old 16-11-2011, 10:25   #1
HakiMavi

Varsayılan Cevap Dilekçesi Süre Uzatım Geç Tebligat

Değerli meslektaşlarım,

Davalı olduğumuz bir davada dava dilekçesinin tebliğinden sonra süre uzatım talebinde bulunduk. Mahkeme süre uzatım talebimizi, asıl sürenin bitiminden 10 gün sonrasına kadar kabul etmiş. Fakay bu karar bize tebliğ edildiğinde zaten bu ekstra 10 günlük süre de geçmişti. Biz hemen iki gün içerisinde cevabımızı yazdık, dosyaya sunduk.

Şimdi davacı vekilinin cevabın süresinde yapılmadığına ilişkin itirazı var.
Bu durumda ne yapmamızı tavsiye edersiniz? Dayanabileceğimiz bir savunma kaynağı var mıdır?

Teşekkürler...
Old 16-11-2011, 10:43   #2
İlhan_ERDEN

HMK md. 127 c.son "Ek cevap süresi talebi hakkında verilen karar taraflara derhal bildirilir." hükmü ile, sözkonusu 10 günlük sürenin, size tebliğinden itibaren başlayacağını düşünüyorum.
Old 16-11-2011, 13:13   #3
AV.ARZU KILIÇ

Sayın Erden'e katılıyorum.. zira yazılı yargılama usulünde tebliğ esastır, tarafınıza tebliğ yapılmadan sürenizin başlaması ve bitmesi hukuk mantığı ile örtüşmemektedir...
Old 16-11-2011, 14:25   #4
HakiMavi

Cevaplarınız için teşekkürler. Ben de size katılıyorum fakat bunu gösterecek bir yargıtay kararı bulamadım. Olayın eski HUMK yürürlükte iken olduğunu göz önünde bulundurursak bildiğiniz bir karar var mıdır?
Old 17-11-2011, 11:33   #5
HakiMavi

Değerli meslektaşlarım bu durum eski HUMK 160'da yer alan sürelerin tefhim ya da tebliğ ile başlayacağı hükmüne aykırılık teşkil etmez mi?
Old 17-11-2011, 12:19   #6
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan HakiMavi
Değerli meslektaşlarım bu durum eski HUMK 160'da yer alan sürelerin tefhim ya da tebliğ ile başlayacağı hükmüne aykırılık teşkil etmez mi?

HMK
Sürelerin başlaması
MADDE 91 - (1) Süreler, taraflara tebliğ tarihinden veya kanunda öngörülen hallerde, tefhim tarihinden itibaren işlemeye başlar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi