Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ayri Parsellerde Site Yönetimi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-09-2019, 13:57   #1
VERİTAS

Acil Ayri Parsellerde Site Yönetimi

İyi günler

25 yıl önce aynı ada fakat farklı 2 parselde kurulmuş bir site var.Şimdiye kadar tek bir yönetim ile yönetilmiş.Diğer parseldeki kat malikleri karar alıp yeni bir yönetim oluşturuyorlar, diğer yönetime de durumu bildiriyorlar.Kendi hesaplarını da bankada açıyorlar.Karşı taraf yeni kurulan site yönetiminin iptali için dava açıyor.Her iki parselin de ayrı ayrı yönetim planı var.Yeni kurulan yönetimin geçerliliği nedir?
Old 10-09-2019, 20:05   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Katkı

Merhaba sayın meslektaşım,

OLAY ve HUKUK:

1.Tapu kayıtlarını inceleyebildiniz mi?
2.Tescil edilmiş yönetim planları?
3.Konu "Toplu yapı" kapsamında ele alınabilir mi?
4.KMK.m.69; m.70 yanıt olabilir mi?

Saygılar
Old 10-09-2019, 20:17   #3
VERİTAS

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Merhaba sayın meslektaşım,

OLAY ve HUKUK:

1.Tapu kayıtlarını inceleyebildiniz mi?
2.Tescil edilmiş yönetim planları?
3.Konu "Toplu yapı" kapsamında ele alınabilir mi?
4.KMK.m.69; m.70 yanıt olabilir mi?

Saygılar

İyi akşamlar üstadım

Öncelikle şunu belirteyim ; her iki parselin de kendine ait yönetim planı var.Özellikle yeni oluşturulan yönetimin bağlı olduğu parselde ayrıntılı olarak tek tek bağımsız bölümler belirtilmiş.Benim de zaten tereddüt ettiğim konu toplu yapı olarak değerlendirilir mi?
Old 10-09-2019, 21:19   #4
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Katkı

Alıntı:
...tereddüt ettiğim konu toplu yapı olarak değerlendirilir mi?

"Toplu Yapı: Bir veya uygulama imar planında belirlenen birden çok imar parseli üzerinde, onaylı yerleşim planına göre yapılmış veya yapılacak, alt yapı tesisleri, ortak kullanım yerleri ve sosyal tesisler ve hizmetler ile bunların yönetimi bakımından birbirleriyle bağlantılı birden çok yapıyı... ifade eder. "
(Toplu Yapılarda Kat Mülkiyeti Ve Kat İrtifakı Tesisine Dair Yönetmelik m.4-1-i)

KAPSAM başlıklı m.66/2.madde dayanarak "Yeni kurulan yönetimin" toplu yapı yönetimi (KMK.GEÇİCİ MADDE 2) ile birlikte geçerli olması gerektiği görüşündeyim.

Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi