Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

faktoring sözleşmesine dayalı kambiyo senetlerine mahsus icra takibinde yetki

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-05-2014, 11:36   #1
burcin55

Varsayılan faktoring sözleşmesine dayalı kambiyo senetlerine mahsus icra takibinde yetki

Merhaba,

Müvekkilimiz Faktoring Şirket adına yürüttüğümüz çeke dayalı yürüttüğümüz takipte borçlular icra dairesinin yetkisine itiraz etmiştir. takip açılırken dayanak Faktoring sözleşmesi ve Fatura icra takip dosyasına eklenmiştir. müvekkilim şirket alacağın teminatı olarak müşteri firmadan çek almıştır ve icra takibi de çeke dayalı olarak tüm cirantalar aleyhine açılmıştır. borçlu cirantalar HMK' daki genel yetki kuralı uyarınca borçlulardan birinin ikametgahı veya TTK uyarınca çekin keşide yerinde takibin açılması gerekmesi nedeniyle yetkiye itiraz etmişlerdir. bana göre ise asıl takip temlik işlemine ve Faktoring Sözleşmesine dayanması nedeniyle sözleşmenin ifa yeri dolayısıyla BK 89 uygulanması gerekir. Aynı anda sözleşmeye ve çek' e dayalı bu tarz takiplerde yetkili icra dairesinin neresi olduğuna dair herhangi bir karar/görüş bulamadım.

şimdiden yardımcı olan herkese teşekkür ederim.
Old 08-04-2019, 14:20   #2
MAGİSTRA

İnceleme acaba sorunuz ile ilgili net bir sonuca ulaştınız mı?

Alıntı:
Yazan burcin55
Merhaba,

Müvekkilimiz Faktoring Şirket adına yürüttüğümüz çeke dayalı yürüttüğümüz takipte borçlular icra dairesinin yetkisine itiraz etmiştir. takip açılırken dayanak Faktoring sözleşmesi ve Fatura icra takip dosyasına eklenmiştir. müvekkilim şirket alacağın teminatı olarak müşteri firmadan çek almıştır ve icra takibi de çeke dayalı olarak tüm cirantalar aleyhine açılmıştır. borçlu cirantalar HMK' daki genel yetki kuralı uyarınca borçlulardan birinin ikametgahı veya TTK uyarınca çekin keşide yerinde takibin açılması gerekmesi nedeniyle yetkiye itiraz etmişlerdir. bana göre ise asıl takip temlik işlemine ve Faktoring Sözleşmesine dayanması nedeniyle sözleşmenin ifa yeri dolayısıyla BK 89 uygulanması gerekir. Aynı anda sözleşmeye ve çek' e dayalı bu tarz takiplerde yetkili icra dairesinin neresi olduğuna dair herhangi bir karar/görüş bulamadım.

şimdiden yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

aynı konu hakkında ben de sorun yaşıyorum acaba bir sonuca ulaştınız mı? bir sonuca elde etmişseniz paylaşır mısınız?
Old 08-04-2019, 16:21   #3
Avukat001

Kambiyo senedine bağlı alacaklar, aranacak borçlardandır.Bu sebeple Kambiyo Senedi Alacaklısı TBK md 89, HMK md 10, İİK md 50 gereğince kendi yerleşim yerinde ksmhyt yapamaz.Borçlunun yerleşim yerinde takip yapabilir.

Yetkili icra dairesi borçlunun yerleşim yerinin bulunduğu yer icra dairesidir.
Old 12-04-2019, 10:07   #4
MAGİSTRA

Alıntı:
Yazan Avukat001
Kambiyo senedine bağlı alacaklar, aranacak borçlardandır.Bu sebeple Kambiyo Senedi Alacaklısı TBK md 89, HMK md 10, İİK md 50 gereğince kendi yerleşim yerinde ksmhyt yapamaz.Borçlunun yerleşim yerinde takip yapabilir.

Yetkili icra dairesi borçlunun yerleşim yerinin bulunduğu yer icra dairesidir.

öncelikle ilginiz için teşekkürler. Durumun izah etmek daha iyi olacaktı sanırım. Müvekill müşterisinden eline geçen senedi faktoring şirketlerinden birine kırdırıyor. bu kırdırma aşamasında bir sözleşme yapılıyor ve bu sözleşmede oluşacak ihtilafların çözümünde X icra daireleri veya mahkemeleri yetkilidir deniyor. Risk kapsamında müvekkil ile faktoring şirketi arasındaki sözleşme sona erdiriliyor. Çeke dayalı takip başlatılıyor; ancak sözleşmeye atıf ya da bu ilişkiden kaynaklanıyor denmiyor. Bu durumda yapılan yetki sözleşmesini bertaraf etmenin bir yolu var mıdır?
Old 09-05-2019, 12:07   #5
burcin55

Alıntı:
Yazan MAGİSTRA
aynı konu hakkında ben de sorun yaşıyorum acaba bir sonuca ulaştınız mı? bir sonuca elde etmişseniz paylaşır mısınız?

Merhaba, geç bir cevap ekliyorum ancak belki araştıranlar için faydası olur. icra hukuk mahkemesi yetkiye dair inceleme yaparken takibin kambiyo senetlerine mahsus olması nedeniyle sözleşmeye değil çek' e ilişkin bir değerlendirme yapmıştır. sözleşmede belirtilen yetkili yerin veya sözleşmenin ifa yerinin bir önemi olmadığına kanaat etmiştir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi