Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

avukat yasal temsilci olarak atanabilir mi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-05-2011, 13:30   #1
avukat152

Varsayılan avukat yasal temsilci olarak atanabilir mi

Arkadaşlar herkese iyi çalışmalar diliyorum.

Müvekkil aleyhine açılmış bir vasi tayıini davası mevcut. Gelen raporda müvekkilin vasi tayinini gerektirir bir durumunun olmadığı, kulakları ağır işittiği için kendisine bir yasal danışman atanmasının uygun olacağı yönünde görüş bildirilmiştir.

Biz müvekkile bir an önce yasal danışman atanıp davanın çözümlenmesini istiyoruz. Sormak istediğimiz şu, bu davanın sonucunda müvekkile yasal danışman olarak biz avukatlarının atanmasını talep etmemiz mümkün müdür?

Yargıtay kararlarında ve kanunda bunu engelleyen bir kural göremedim. Bilgisi olan yardımcı olursa çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar
Old 25-05-2011, 14:11   #2
serkan karaoğlu

menfaat çatışması olur diye düşünüyorum.
Old 27-05-2011, 11:23   #3
Av.Hayrullah ÇUHADAROĞLU

Ben de yasal bir engel olmadığı kanaatindeyim. Sonuçta mahkeme eğer ki vasi tayin edilmesİ yönünde karar verecekse; atanacak vasinin özellikleri kanunda mevcuttur. Zaten uygulamada da ya yakın akrabalarından bir kişi ya da avukatını vasi olarak atadıklarını görmekteyiz. Hatta hükümlülerin bir çoğunda vasiler, kendisinin de onay vermesi ile avukatları olmakta ki 3 kez vasi olarak atanmışlığım var. Menfaat çatışmasının olmadığını düşünüyorum. Bilakis kişinin haklarını koruyacak ve ona vesayet ederek kollayıp gözetecek kişinin kendi avukatı olmasında bir sakınca göremiyorum. Genelde vasi tayini davalarının önemli bir kısmı malesef yakın akrabaların kötü niyetle ve vesayet altına alınacak kişinin malvarlığı ile ilgili kendi menfaatleri için hareket etme kastı ile açıldığına sık sık şahit olmaktayız.
Old 30-01-2018, 16:33   #4
Av.Magisnus1977

Aradan uzun yıllar geçmiş olmasına rağmen bu konuda sormak istediğim şey:

Aslında yasal danışman olarak sadece avukatların atanması gerekmez mi? Yasal konularda görüş bildirmek avukatların tekelinde değil mi?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi