Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

bir kadın neden feminist olur? size göre feministlik nedir?

Konuyu Kilitleyin
Old 17-05-2009, 18:01   #1
hakimm

Varsayılan bir kadın neden feminist olur? size göre feministlik nedir?

bazı kadınlar neden işkoliktir? kadınlar doğuştan mı feministtir yoksa onları bu hale getirenler erkekler midir?
Old 18-05-2009, 22:16   #2
muğlak

Feminizm kalu beladan beri var olan kadın-erkek eşitsizliğine karşı bir duruştur esasında. Fakat zamanla olay eşitlikten çıkmış ve kadının daha üstün olduğu, erkeğe adeta bir böcek gözüyle bakıldığı bir akıma dönüşmüştür. Yani seksist bir tavır sergilenmeye başlamış bu da akımın amacını ve anlamını yitirmesine neden olmuştur kanımca.
Old 18-05-2009, 23:39   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan hakimm
bazı kadınlar neden işkoliktir? kadınlar doğuştan mı feministtir yoksa onları bu hale getirenler erkekler midir?

İşkolik olmakla feminist olmak arasında bir bağlantı yok ki. Hem feminizm salt kadınlara özgü bir düşünce sistemi değildir; bizzat feminizm engeldir buna.
Old 19-05-2009, 21:33   #4
Gemici

Bazı insanlar neden sağcı olur, diğerleri neden solcu olur?
Bazı insanlar neden faşist olur, diğerleri neden demokrat olur?
Bazı insanlar neden yeni fikirlere açık olur, diğerleri neden muhafazakar olur?
Bazı insanlar neden dindar olur, diğerleri neden ateist olur?
Bazı insanlar neden sabırlı olur, diğerleri neden hemen parlar?
Bazı insanlar neden adildir ve kimsenin hakkını yemez, diğerleri neden sadece kendisini düşünen bir egoisttir?

Bu türden iki kutuplu ve herşeyi siyah ve beyaza indirgeyen soruları çoğaltabiliriz. Sorular basit ve her şeyi siyah ve beyaz, iyi ve kötü olarak ayırdığı halde, verilen cevaplar, eğer bu cevaplar soruyu ciddiye alan ve mantıklı bir düşüncenin eseri iseler, genelde çok yönlüdürler ve çok yönlü olmak zorundadırlar; Çünkü hiçbir şey ne yüzde yüz beyaz, ne yüzde yüz siyah, ne yüzde yüz ince, ne yüzde yü kalın ne de yüzde yüz iyi ve yüzde yüz kötüdür. Çoğu şey görecelidir.

Bu durum kişilik ve politik kişilik için de söz konusudur; Sağ ve sol uçların arasında birde ortadan sağa ve ortadan sola doğru açılan bir yelpaze vardır; Sağ ve sol , ince ve kalın, iyi ve kötü, güzel ve çirkin arasında bazen bir yöne bazen diğer yöne kayan büyük bir kütle, büyük bir nüans farkı vardır.

İki kutuplu soruları cevaplandırırken bu büyük kütleyi bu nüans farkını gözden kaçırmamak ve genellemeye düşmemek gerekir. bizi genellemeye düşmekten kurtaracak en iyi yöntem ise olayların karmaşıklığını çözmekten geçer; bu da bizi olayların, tarihine, kişilerin ruhsal durumuna, politik ve kültürel sisteme, kısaca belirtmek gerekirse insanı insan yapan değerleri incelemeye zorlar.

Genellemeler iki uç arasındaki kütleyi ve nüansı görmemezlikten gelmektir. Genelleme ruh sağlığı bakımından iyidir; Çünkü herşeyi siyah beyaz görmek zihnimizi fazla uğraşmaktan, inci ince düşünüp olayların gerçek sebeplerini bulmak zahmetinden kurtarır.

Aynı durum feminizm içinde söz konusu:
alıntı: 've kadının daha üstün olduğu, erkeğe adeta bir böcek gözüyle bakıldığı bir akıma dönüşmüştür' dediğiniz andan itibaren aradaki nüans farklarını ortadan kaldırıp 'siyah beyaz' gözlüğünü takmış olursunuz. Bu gözlüğe göre bir kadın ya feministtir ve erkekleri böcek olarak görür, ya da feminist değildir ve erkekleri............!!!!????olarak görür.

Saygılarımla
Old 19-05-2009, 22:49   #5
Nur Deniz

Bir kadın eğer feminist değilse, asıl orda bir sıkıntı vardır...
Old 20-05-2009, 02:56   #6
üye18721

Alıntı:
Yazan hakimm
İşkolik olmak ile feminizm arasındaki bağlantıyı anlayamadım doğrusu..İş yaşamını,çalışmayı seviyorum.Başka türlü bir yaşam düşünemiyorum..
Ama ben feminist değilim..
Old 26-05-2009, 14:21   #7
ISIL YILMAZ

Alıntı:
kadınlar doğuştan mı feministtir yoksa onları bu hale getirenler erkekler midir?

"Sakatlığınız doğuştan mı, sonradan bir kazaya mı kurban gittiniz?" gibi tınlıyor

"bu hale gelmek" ifadesinin pek de olumlu bir anlamı olmasa gerek.
Old 29-05-2009, 20:46   #8
minee.mine

bir kadın neden feminist olur? size göre feministlik nedir?

Bir kadın, insan olarak haklarını savunmaya kalkarsa feminist olur.
Feminizm erkek düşmanlığı değil, kadının insan olarak kendi haklarına sahip çıkmasıdır.
Bir çok toplumda kendilerini kadınlardan daha üstün gören hatta kadınların kendilerine, (erkeğe) hizmet amaçlı yaratılmış (evini temizlesin,çamaşırlarını yıkasın,çocuğunu doğursun...v.s.) bir varlık olduğunu düşünen kişiler, kadın'ın bu hak arayışını yani feminizm'i erkek düşmanlığı olarak görmüşler ve bu durum o kadar kanıksanmıştır ki,
Alıntı:

kadınlar doğuştan mı feministtir yoksa onları bu hale getirenler erkekler midir?
ortaya böyle bir soru çıkabilmiştir.
Old 31-05-2009, 09:42   #9
Nur Deniz

Feminist olunca ev temizlemeyecek, çocuk doğurmayacak mıyız?
Old 31-05-2009, 09:47   #10
üye8180

Alıntı:
Yazan Nur Deniz

Old 31-05-2009, 10:00   #11
minee.mine

Ortak bir hayatı paylaşıyorsanız kimse kimseye köle olmamalı. Kadın dışarda bir işte çalışmıyorsa, tabiyki evde çalışacak. Fakat eşlerin ikiside dışarda zaten çalışıyorsa, bırakın evdeki sorumluluklar paylaşılsın.
Amacım erkeklere saldırmak değil, zaten feminizmin erkek düşmanlığı değil bir hak arayışı olduğunu düşünüyorum.
Kadın ve erkek hayatı dengelerse; birbirlerinin haklarına saygı duyup yardımcı olursa, gereksiz çatışmalar da ortadan kalkmış olur. Kimse kimsenin hakkını gasp etmezse, hak arayışına girmeye de gerek kalmaz diye düşünüyorum.
Old 30-06-2009, 15:27   #12
ISIL YILMAZ

Alıntı:
Yazan Nur Deniz

Çocuk doğurmayı bilmem de umarım ev temizlemeyeceğimiz günleri görürüz.
Old 01-07-2009, 09:57   #13
Academic

Alıntı:
Yazan minee.mine
Ortak bir hayatı paylaşıyorsanız kimse kimseye köle olmamalı. Kadın dışarda bir işte çalışmıyorsa, tabiyki evde çalışacak. Fakat eşlerin ikiside dışarda zaten çalışıyorsa, bırakın evdeki sorumluluklar paylaşılsın.
Amacım erkeklere saldırmak değil, zaten feminizmin erkek düşmanlığı değil bir hak arayışı olduğunu düşünüyorum.
Kadın ve erkek hayatı dengelerse; birbirlerinin haklarına saygı duyup yardımcı olursa, gereksiz çatışmalar da ortadan kalkmış olur. Kimse kimsenin hakkını gasp etmezse, hak arayışına girmeye de gerek kalmaz diye düşünüyorum.

Ya kadına toplum tarafından yüklenmiş roller? Bunlardan bir çırpıda sıyrılmak ve eşitliği sağlamak sizce mümkün müdür?

Kadın ve erkek arasındaki hayatın dengelenmesi için eşitliğin kendisi bile eşitsizlik yaratır. Kadının biyolojik farklılıkları ve doğanın ona yüklediği sorumluluklar gereği kadın ve erkek arasındaki eşitliği değil pozitif ayrımcılığı savunmak gerekir diye düşünüyorum. Tüm etkenleri dışta bırakıp kadın ve erkeğe eşit olanaklar tanısak bile kadının doğasından gelen özellikleri onun kendi sınırlarını daha dar çizmesine neden olacak ve kadın kendi engellerini kendi yaratmaya başlayacaktır.

Feminizm değil de" toplumsal cinsiyetçilik " adı altında tartışmak daha uygun sanırım. Feminizm kavramının kendisi bile tepki uyandırıyor ve erkeklerce itici bulunuyor. Hatta bazı kadınlar bile bu kavramdan korktukları için midir bilinmez, sözlerine "sakın ha yanlış anlamayın ben Feminist falan değilim, ama,......." diye başlıyor. Önce bundan sıyrılmak gerekiyor galiba. Feminizm kötü bir şey değildir korkmayın diyerek yapılan açıklamalar çok etkili değil sanırım ki hala bu kelimeden bucak bucak kaçan insanlar tanıyorum.

Kadının işkolik olması başka bir şeydir bunun Feministlikle alakası bence yok. Erkekler de işkolik olabiliyor, onların bu ANORMALLİKLERİNİ hangi kuramla bağdaştıracağız?
Old 04-07-2009, 23:29   #14
Nur Deniz

1960 dan sonra kadın haklarının, erkek haklarıyla denk hale gelmesi için çalışılan ve yayılan bir düşünce tarzı olarak biliyorum.

Hiç ilgimi çekmedi dersem yerinde olur.

Bana göre KADIN:

1- Kişisel hak ve özgürlüklerinin bilincinde, insan haklarına saygılı, ekonomik ve sosyal açıdan kimseye bağımlı olmayan ,kendini eşitlik adı altında üstün göremeyen bu durumu negatif yönde kullanmayandır.

2-Cesur, eğitimli, başarılı, bağımsız , şefkatli ve sevecendir.

3-Aile, iş ve sosyal hayatta kendi görev ve sorumluluklarını yerine getiren, ve kendinden daha kötü durumda olan hemcinslerine yardımcı olan, bilgisini paylaşandır.

4-Erkek düşmanı değildir.

5-Çalışkandır.

6-Fiziksel görünümünü saklamayan ve günün giyim tarzına göre giyinen, yeri geldiğinde, eteğini elbisesini, topuklularını da kendine yakıştırandır.

7-Dimdik duran, korkmayan, planlı yaşayan, kendini dağıtmadan, önce kendine sonra başkasına saygılıdır.

8-Tanrı nın yarattığı içgüdüsel görevlerden kaçınmayan ve bunu en iyi şekilde yapmaya özen gösterendir.(Annelik gibi.)

9-Sırf haklarımı koruyorum tarzıyla, gereksiz saçmalamayandır.

10-Mantıklıdır, zekasını doğru kullanandır.

11-Erkeği ezici bir güç olarak kabul etmeyendir.

12-Kendinin farkındadır.
Old 04-07-2009, 23:57   #15
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Bana göre KADIN:

1- Kişisel hak ve özgürlüklerinin bilincinde, insan haklarına saygılı, ekonomik ve sosyal açıdan kimseye bağımlı olmayan ,kendini eşitlik adı altında üstün göremeyen bu durumu negatif yönde kullanmayandır.

2-Cesur, eğitimli, başarılı, bağımsız , şefkatli ve sevecendir.

3-Aile, iş ve sosyal hayatta kendi görev ve sorumluluklarını yerine getiren, ve kendinden daha kötü durumda olan hemcinslerine yardımcı olan, bilgisini paylaşandır.

4-Erkek düşmanı değildir.

5-Çalışkandır.

6-Fiziksel görünümünü saklamayan ve günün giyim tarzına göre giyinen, yeri geldiğinde, eteğini elbisesini, topuklularını da kendine yakıştırandır.

7-Dimdik duran, korkmayan, planlı yaşayan, kendini dağıtmadan, önce kendine sonra başkasına saygılıdır.

8-Tanrı nın yarattığı içgüdüsel görevlerden kaçınmayan ve bunu en iyi şekilde yapmaya özen gösterendir.(Annelik gibi.)

9-Sırf haklarımı koruyorum tarzıyla, gereksiz saçmalamayandır.

10-Mantıklıdır, zekasını doğru kullanandır.

11-Erkeği ezici bir güç olarak kabul etmeyendir.

12-Kendinin farkındadır.

Ne güzel özetlemişsiniz...Her ne kadar "kadın" olarak ayrımla yazmışsanız da "kadına has yazdığınız özellikler" hakkında cinsiyet ayırmaksızın yazımınız olduğunu farz edersek (izniniz olursa tabii) Siz Bir "İNSAN" sınız Ve önemli olan da bu değil mi???

Saygı ile...
Old 05-07-2009, 00:00   #16
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Hades
Ne güzel özetlemişsiniz...Her ne kadar "kadın" olarak ayrımla yazmışsanız da "kadına has yazdığınız özellikler" hakkında cinsiyet ayırmaksızın yazımınız olduğunu farz edersek (izniniz olursa tabii) Siz Bir "İNSAN" sınız Ve önemli olan da bu değil mi???

Saygı ile...

Evet önemli olanda bu bence de..

Bunlar bir kadında olması gereken özellikler bence.

İnsan önce kendini tanımalı ...
Old 05-07-2009, 00:10   #17
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
İnsan önce kendini tanımalı ...

Ve insan kendini tanıyıp, tanıdığı şahsa saygı duyduğunda böyle bir "ayrım" ya da birtakım kişilerin (saygısızlık olarak algılanmasın lütfen) söylemiyle "eşitsizlik" aklına dahi gelmeyecek kavramlar olacaktır (diye düşünüyorum )

Saygı ile...
Old 06-07-2009, 10:03   #18
ISIL YILMAZ

Alıntı:
Yazan Hades
Ve insan kendini tanıyıp, tanıdığı şahsa saygı duyduğunda böyle bir "ayrım" ya da birtakım kişilerin (saygısızlık olarak algılanmasın lütfen) söylemiyle "eşitsizlik" aklına dahi gelmeyecek kavramlar olacaktır (diye düşünüyorum )

Saygı ile...

Sayın Hades,

İnsan Hakları dendiğinde aklınıza hemen kadın hakları da geliyor mu?

Saygılar.
Old 06-07-2009, 11:10   #19
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan ISIL YILMAZ
Çocuk doğurmayı bilmem de umarım ev temizlemeyeceğimiz günleri görürüz.

Bu söylem olumsuz bence.

Siz ev temizlemezseniz,
Biz ev temizlemezsek
Ya nasıl temiz olacak bu evimiz?

)

Birlikte, dayanışma içinde ve karşılıklı saygı/sevgi temelinde evlerimizi temizlemek dileğiyle...

Temiz ev, temiz yaşam, temiz toplum!
Old 06-07-2009, 11:11   #20
Av.Mehmet Saim Dikici

Ben de erkek hakları /kadın hakları yerine "insan haklarını" tercih ediyor ve doğru buluyorum. Kadınlar, insanlardan üstün değildir.
Old 06-07-2009, 11:53   #21
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Ben de erkek hakları /kadın hakları yerine "insan haklarını" tercih ediyor ve doğru buluyorum. Kadınlar, insanlardan üstün değildir.

Kesinlikle .
Old 06-07-2009, 14:45   #22
halit pamuk

Alıntı:
Yazan Mehmet Saim Dikici
Ya nasıl temiz olacak bu evimiz?

Temizleyecek birini buluruz.
Old 06-07-2009, 15:33   #23
ISIL YILMAZ

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici

Saim Bey,

Kadın haklarının, kadınların insanlardan üstün olduğuna dair bir görüşü/yaklaşımı mı varmış?

Beni de bilgilendirebilir misiniz bu hususta?
Old 06-07-2009, 15:50   #24
üye14540

Bence feminizm iki türlü anlaşılmalıdır:
1. anlayış, tamamen bilimsel, hukuki ve sosyal anlayış olup, kadınların eşitlik, özgürlük ve insan haklarını savunan anlayıştır, bu tür feminizm olumludur.
2. anlayış ise genellikle yetersiz fiziksel ve ruhsal özellikleri nedeniyle erkeklerden yeterli ilgiyi görmemiş ve bu yöndeki umutlarını da yitirmiş olan kadınların savundukları, bilimsel ve hukuksal alt yapısı olmayan, toplumbilimine de uymayan saplantısal radikal ve marjinal görüş ve düşüncelerdir. Saygılarımla
Old 06-07-2009, 15:53   #25
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan ISIL YILMAZ
Saim Bey,

Kadın haklarının, kadınların insanlardan üstün olduğuna dair bir görüşü/yaklaşımı mı varmış?

Beni de bilgilendirebilir misiniz bu hususta?

Bazı feminist dostlarımız, insan haklarının yeterli olmadığını, kadın haklarının pozitif ayrımcılık bağlamında öncelikli olması gerektiğini düşünüyorlar.

Bende diyorum ki, kadın hakları insan hakları içinde hak ettiği yeri almalıdır. İnsan hakları, kusursuz biçimde teslim edilmeli ve kadınlar da bu haktan en büyük pastayı almalıdır.

Yoksa ne haddime Işıl hanım...

estağfurullah yani!
Old 06-07-2009, 16:08   #26
ISIL YILMAZ

Ama Saim Bey,

En büyük pastayı biz alırsak bu ayrımcılık olmaz mı? Ayrıca biz ( feminist kadınlar) insan hakları denen kavramın gözden geçirilmesini, erkekler için de istiyor olamaz mıyız?

Old 06-07-2009, 16:09   #27
Nur Deniz

Gönüllü büyük payını veriyorlarsa, niye almayalım ki?
Old 06-07-2009, 16:15   #28
Atahun

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Gönüllü büyük payını veriyorlarsa, niye almayalım ki?

Konu pastaysa, önce eşit bölüşelim. Sonra, kendi payımıza düşenden biraz daha veririz.
Old 06-07-2009, 16:37   #29
Av.Mehmet Saim Dikici

Benim pastamdan biraz alabilirsiniz.Hem ben rejimdeyim...
)

Alıntı:
Yazan ISIL YILMAZ
Ama Saim Bey,

En büyük pastayı biz alırsak bu ayrımcılık olmaz mı? Ayrıca biz ( feminist kadınlar) insan hakları denen kavramın gözden geçirilmesini, erkekler için de istiyor olamaz mıyız?

Old 06-07-2009, 21:06   #30
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan hakimm

İşkolikliğin feministlikle ilgisi olduğunu sanmıyorum. İşkolikliğin nedenleri başka başkadır; bazen dünyevi hırs, bazen susturamadığınız sorularınızı yanıtsız bırakmayı sağlayacak bir zaman ve akıl bandajı, bazen salt bir resmi geçit, bazen de yaşamdan kaçmanın ve dahi saklanmanın, makullüğü herkesçe teslim edilebilecek zahiri gerekçesi...

Feministliği bilmem ama işkolikliğin başkalarına zarar verdiği de görülmemiştir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi