Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hükümle Tutuklama

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-04-2004, 08:22   #1
ibrahimbey

Varsayılan Hükümle Tutuklama

Selamlar.

Hükümle birlikte verilen CMUK: 104 md. gereğince tutuklama kararına, kararı vereyen mahkemeye (dolayısıyla bir üst mahekmeye) itiraz mümkün mü?

Yoksa artık mahkeme dosyadan el çektiğinden ancak Yargıtay Dairesi mi bu konuda karar verebilir?

Dosyanın Yargıtay'a gidinceye kadar geçecek süre içinde sanığın durumu ne olur? Örneğin tutukluluk halinin devam edip etmeyeceği her otuzar günlük sürede incelenmeyecek mi veya kim inceleyecek?
Old 28-04-2004, 11:17   #2
Av.M.Aydın Bilen

Sayın İbrahimbey,
Mahkeme dosyadan el çektiği için tutuklulukla ilgili hiç bir işlem yapamaz.
Karar temyiz edildiğinde tahliye aynı dilekçede istenebilir ve yargıtay şartları taşıyorsa sanığın tahliyesine karar verebilir.
Selam ve saygılar...
Old 28-04-2004, 12:09   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Sevgili Bilen,

Ben de merak edip, bu konuda uzman olan bir (Savcı) arkadaşa başvurdum. Söylediği şu:

''Tutuklama kararına karşı, bir üst mahkemede itiraz edilmelidir. Yargıtay' a tutuklama kararına itiraz yoluyla gidilemez. ''

Ben elçiyim..
Old 28-04-2004, 15:05   #4
ibrahimbey

Acaba hangisi doğru ki?

Ben, özellikle tutuklama şartlarının 30 günde incelenmesi gerektiği hükmüne takılıyorum. Her ne kadar hükmen tutuklama olsa da, sonuçta CMUK 104 md .gereğince bir tutuklama. Aynı şartları taşıması gerek diye düşünüyorum.
Old 29-04-2004, 15:32   #5
OKoseoglu

Burada hukuk mahkemeleri ile ceza mahkemelerinin nihai karadan sonraki durumlarını karıştırmamak gerekir. Kararla birlikte ceza mahkemesinin dosyadan el çektiğini söylemek pek mümkün olmaz. Ceza mahkemesi sadece verdiği hükmü değiştiriremez. Yoksa emniyet tedbirleri ile ilgili verdiği kararları her zaman değiştirebilir. CMUK'un "kararlara itiraz" deyimini kullanmakla yetinmesi ve bir zaman sınırlaması getirmemesi itirazın her aşamada yapılabileceğini göstermektedir.
Yine CMUK 299. maddenin 3. ve 4 fıkraları da itiraz makamlarını açıkça göstermektedir. 3. fıkrada hangi makamın hangi itiraza bakacağını belirtirken temyiz aşamasındaki davalar için ek bir istisna getirilmemiştir. Yine 4. fıkrada Yargıtay'ın hangi itirazlara bakacağını sayma yoluyla belirtmiş ve bunların arasına ilk derece mahkeme kararlarını almamıştır.
Sayın Bilen'in Karar temyiz edildiğinde tahliye aynı dilekçede istenebilir ve yargıtay şartları taşıyorsa sanığın tahliyesine karar verebilir saptaması doğru olmakla birlikte burada Yargıtay'ın vereceği karar itiraz üzerine verdiği bir karar değildir.
Old 29-04-2004, 15:42   #6
ibrahimbey

Sayı OKoseoglu;

Ben de sizin gibi düşünüyorum.

Çok teşekkürler.
Old 29-04-2004, 17:09   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

tutuklamaya itiraz mı soruluyor, yoksa tahliye talebi mi? Kasrıştı galiba.
Old 29-04-2004, 17:39   #8
Av.M.Aydın Bilen

Sevgili Tikici ve Sayın OKoseoglu;
Benim ilk derece mahkemesinin verdiği hükümle tutuklama kararına karşı yargıtaya itiraz edilir diye bir yazım zaten yok.Dikkat edilirse temyiz dilekçesi ile birlikte TAHLİYE istenebilir şeklinde yazılmıştır.Tutuklamaya itiraz ile tahliye talebi birbirinden farklı kavramlardır.
Amacım soruyu yönelten meslektaşıma pratik bir çözüm göstermek olduğu için ayrıntısına girmeden sadece fikir vermek.

Saygı ve selamlar...
Old 05-01-2015, 14:40   #9
Av.Pınar Barış

Hükümle birlikte Mahkeme'nin dosyadan el çekmesi söz konusu değildir. İlk derece Mahkeme kararları temyize tabi olup Yargıtay'dan gelecek onama ve/veya bozma kararına göre direnme veya kabul durumu söz konusudur. Mahkeme'nin güvenlik tedbirlerine ilişkin karar verme yetisinin mevcudiyeti ise şüphe götürmemektedir. Tutukluluğa ilişkin karara Mahkemece celse sırasında da ve/veya hükümle birlikte de karar verilebilir; tutuklama kararına ilişkin yapılacak itirazın da 7 gün içinde yetkili merci olan bir üst Mahkeme'ye yapılması lazım gelmektedir. Bu aşamada Yargıtay'dan ise temyiz başvurunuz ile kararın bozulmasına ve tahliyeye karar verilmesini talep etmeniz gerekecektir.

İyi çalışmalar dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi