Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

evlenmeye izin?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-05-2007, 11:16   #1
av.efsun

Varsayılan evlenmeye izin?

13 yaşında bir kız çocuğu evinden kaçarak, biri ile imam nikahı ile evleniyor. resmi nikah yapabilmek ve evlenmesine izin için dava açmam gerekiyor. ancak kız 13 yaşında, acaba hakim annesi onay verirse evlenmesine izin verir mi? bu konuda tecrübesi olan arkadaşların yardımını bekliyorum.
şimdiden teşekkürler...
Old 23-05-2007, 11:27   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Efsun

13 yaşındaki bir "çocuk" evlenemez.

Evlenmeye izin 16 yaşını doldurmuş kişi için istenebilir.

Bu nedenle talebinizin kabul edilmeyeceği görüşündeyim.

İlgili Yargıtay kararları için:

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=6721

Saygılar
Old 23-05-2007, 11:34   #3
av.efsun

aslında cevabını bidiğim bir soruydu. ama öyle karışık bir durum ki, içinden nasıl çıkacağımı bilemiyorum. acaba yaş tashihi yapsak bişey çıkar mı?
Old 23-05-2007, 11:45   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Efsun

Yaş tashihi; kayıtlardaki yanlışı düzeltmek için yapılabilir .

13 yaşındaki bir "çocuğun" evlendirilmesi yanlışı için tashih yapılmamalıdır.

Haklı ve doğru olmayan yöntemleri deneyerek 13 yaşındaki bir çocuğun "evlendirilmesine" yardımcı olmanın hukukçuların faaliyet alanı olmadığını düşünüyorum.

Saygılar
Old 23-05-2007, 11:47   #5
Av.Y.Selim ÜSTÜN

Yaş tashihi yapıldığı takdirde evlenmeye izin alabilirsiniz. Yalnız küçüğün hastanede doğmamış olması gerekmektedir. Öte yandan burda bir sıkıntıda şudur. Kızın ailesinin rızası haricinde evden ayrıldığını söylemişsiniz. Ailenin bu işe rıza göstermediği gibi bir izlenim oluştu . Yaş tashihi davasının veli tarafından açılması gerektiğini saygılarımla hatırlatırım. Belki önce velayetin kaldırılarak vasi atanmasını talep etmelisiniz...
Old 23-05-2007, 11:53   #6
av.efsun

sayın kayar,
şimdi düşündümde gerçekten çok haklısınız. ben mesleğin çok başındayım ve bocalam dönemindeyim. (daha 2 aydır avukatlık yapıyorum) galiba çaresizlik, insana ideallerini bazen unutturuyor.
hatırlattığınız için teşekkürler.gerçekten üzgünüm
Old 23-05-2007, 11:54   #7
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

13 yaşında bir çocuk evinden ayrılarak çocukluk yapmış.

Aileye önerilmesi gereken çocuğu evlendirmenin yollarını aramak değil değil,çocuğa sahip çıkarak çocukluğunu ailesinin yanında ve onu aileden uzaklaştıran sebepleri anlayarak,düzelterek,onararak yaşamasına olanak sağlamaktır.

Anne - baba olmak böyle bir olgunluğu ve sorumluluğu gerektirmektedir.

Çocuk Hakları Sözleşmesi ve çocuğun yüksek menfaati her aşamada unutulmamalıdır.

Saygılar
Old 23-05-2007, 14:46   #8
Av.Zafer Erman

Alıntı:
Yazan Av.Habibe Yılmaz Kayar
13 yaşında bir çocuk evinden ayrılarak çocukluk yapmış.

Aileye önerilmesi gereken çocuğu evlendirmenin yollarını aramak değil değil,çocuğa sahip çıkarak çocukluğunu ailesinin yanında ve onu aileden uzaklaştıran sebepleri anlayarak,düzelterek,onararak yaşamasına olanak sağlamaktır.

Anne - baba olmak böyle bir olgunluğu ve sorumluluğu gerektirmektedir.

Çocuk Hakları Sözleşmesi ve çocuğun yüksek menfaati her aşamada unutulmamalıdır.

Saygılar

Yazdıklarınıza katılıyorum. "Çocuk" her ne gerekçe adı altında olursa olsun evlendirilmemeli.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi