Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çocukla kişisel ilişki davası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-11-2013, 14:33   #1
mother

Varsayılan Çocukla kişisel ilişki davası

Merhaba eşimle boşanma davamız devam etmekteyken çocukla kişisel ilşki davası açılmış hakimde her pazar 4 saat görüşme temin etmiştir.Bebeğim 4 aylık icra ekibiyle geldiğinde bebeğimi teslim ediyorum yalnız geldiğinde kapıyı açmıyorum.Mahkeme de bu benim aleyhime bir durum oluşturur mu ?Ayrıca icra masraflarının da bana yükleneğini söylüyor verilen karara uymadığım için bu doğru mu böyle hareket etmem velayeti sıkıntıya düşürür mü? Teşekkürler.
Old 11-11-2013, 10:27   #2
üye7160

Sayın Konuk,mahkemece verilen karara uymak zorundasınız.Çocuk tesliminin icra marifeti ile yapılması zorunlu husus değildir.Bu nedenle eşiniz sizi karara uymamaktan dolayı şikayet edebilir.İcra cezaya dava açabilir.Zira ;

İcra İflas Kanunu Md. 341
ÇOCUK TESLİMİ EMRİNE MUHALEFETİN CEZASI:
(Değişik madde: 17/07/2003 - 4949 S.K./96. md.;Değişik madde: 31/05/2005-5358 S.K./12.mad)

Çocuk teslimi hakkındaki ilâmın veya ara kararının gereğini yerine getirmeyen veya yerine getirilmesini engelleyen kişinin, lehine hüküm verilmiş kimsenin şikâyeti üzerine, altı aya kadar tazyik hapsine karar verilir. Hapsin tatbikine başlandıktan sonra ilâmın veya ara kararının gereği yerine getirilirse, kişi tahliye edilir.

Şeklinde kanun hükmü bulunmaktadır.Bu nedenle karara uymanız yararınızadır.
Aksi halde eş tarafından çocuğun cebri icra ile teslim edilmesi talep edilerek masrafları da tarafınıza yükletilir.Ve bu husus nedeni ile şikayet üzerine tazyik hapsine mahkum edilebilirsiniz.

Ancak bu husus velayeti etkilemez.Zira yaşı küçük ve anne bakımına muhtaç çocukların veleyeti genel olarak anneye bırakılır.
Old 11-11-2013, 17:30   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan mother
Merhaba eşimle boşanma davamız devam etmekteyken çocukla kişisel ilşki davası açılmış hakimde her pazar 4 saat görüşme temin etmiştir.Bebeğim 4 aylık icra ekibiyle geldiğinde bebeğimi teslim ediyorum yalnız geldiğinde kapıyı açmıyorum.Mahkeme de bu benim aleyhime bir durum oluşturur mu ?Ayrıca icra masraflarının da bana yükleneğini söylüyor verilen karara uymadığım için bu doğru mu böyle hareket etmem velayeti sıkıntıya düşürür mü? Teşekkürler.

Koyulaştırdığım bölüm yanlış anlaşılabilir. Sanki siz verilen karara aykırı hareket etmişsiniz gibi. Oysa siz, eşiniz yalnız geldiğinde kapıyı açmadığınızı söylemişsiniz. İcra memuru ile geldiğinde çocuğu teslim ettiğinize göre, cezai yaptırım uygulanmaz.

Öte yandan icra takibine siz neden olduğunuz için(en azından şeklen böyle göründüğü için) Yargıtay kararlarına göre, icra masraflarına da sizin katlanmanız gerekecektir. Eşiniz bunu ayrıca talep ederse, sizden tahsil edebilecektir.

Hak kaybına uğramamak için, bir avukattan profesyonel destek alınız.
Old 11-11-2013, 22:45   #4
Konuk

Evet icra ile geldiğinde çocuğu teslim ediyorum.icra dosyasındada çocuk teslimi gerçekleştiği yazdığına göre icrasız geldiği haftalar çocuğu almadığını nasıl kanıtlıycak bu durumda bana icra ceza davası açabilr mi yine de?Teşekkrller
Old 12-11-2013, 14:24   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Evet icra ile geldiğinde çocuğu teslim ediyorum.icra dosyasındada çocuk teslimi gerçekleştiği yazdığına göre icrasız geldiği haftalar çocuğu almadığını nasıl kanıtlıycak bu durumda bana icra ceza davası açabilr mi yine de?Teşekkrller

"Çocuk tesliminden kaçınma " suçunun oluşabilmesi için, size icra emri (örnek:3) gönderilmiş olması ve aşağıdaki uyarının da yapılmış olması gerekir.

Alıntı:
Teslimi hükmolunan çocuğu işbu icra emrinin tebliği tarihinden itibaren (7) gün içinde teslim etmeniz; küçüğün ilâm hükümleri dairesinde lehine hüküm verilen ile kişisel ilişki kurmasına engel olmamanız; aksi halde çocuk nerede bulunursa bulunsun İcra ve İflâs Kanununun 25/25-a maddesi gereğince ilâm hükmünün zorla icra olunacağı; ilâmın icrası sırasında çocuk gizlenir veya kişisel ilişki kurulmasına engel olunursa aynı Kanunun 341 inci maddesindeki cezanın uygulanacağı ihtar olunur.

Görüldüğü üzere, size bir icra emri gönderilecek ve çocuğu 7 gün içinde teslim etmeniz istenecek. Teslim etmezseniz ve kişisel ilişki kurulmasına da engel olursanız, ilam hükmü icra müdürlüğü marifetiyle zorla icra olunacak ve ancak bundan sonra çocuğu gizler veya kişisel ilişki kurulmasına engel olursanız, İİK 341.maddesi uygulanacaktır. Merasim bu şekilde işleyecektir. Çocuğun babası tek başına geldiğinde teslim etme zorunluluğu bulunmamaktadır. O nedenle, baba eve geldiğini ve çocuğu göstermediğinizi kanıtlasa bile, suç oluşmaz.

Bu yazdıklarımı okuyanlar her "çocukla kişisel ilişki" durumunda, babayı icra takibine zorlayın, şeklinde anlamasın lütfen. Anneye ve çocuğa kötü davranan baba örneklerinden daha çok, iyi davranan baba örnekleri vardır. Bu gibi durumlarda aslolan çocuğun psikolojisi olmalıdır. Anne ve baba, çocuğun sağlığını düşünerek davranırsa, ne icra takibi olur ne de fazladan masraf çıkar. Yol göstermek gibi algılanabileceğini düşündüğüm için bu uyarıyı yazmak zorunda kaldım.
Old 12-11-2013, 18:34   #6
Konuk

Öncelikle bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler.Bebeğim çok küçük ve 4 saatlik süreyi çok fazla bulduğum için ve babasıyla saat konusunda anlaşma sağlayamadığım için bu şekilde davrandım.İcra masraflarını geri iade ödeyecek durumum yok o halde bu durumu kabul etmekten de başka çarem yok.Ayrıca babasının cinsellikle ilgili psikolojik sorunları var hakim bu davanın dosyasını kapattı.Boşanma davasında görülecek dedi.Mahkemede bu konuyu nasıl ispatlayabilirim ?İspatlar isem bu konuda nasıl bir karar verir?O zamana kadar bebeğin güvenliği ne olacak)
Old 21-11-2013, 21:06   #7
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Öncelikle bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler.Bebeğim çok küçük ve 4 saatlik süreyi çok fazla bulduğum için ve babasıyla saat konusunda anlaşma sağlayamadığım için bu şekilde davrandım.İcra masraflarını geri iade ödeyecek durumum yok o halde bu durumu kabul etmekten de başka çarem yok.Ayrıca babasının cinsellikle ilgili psikolojik sorunları var hakim bu davanın dosyasını kapattı.Boşanma davasında görülecek dedi.Mahkemede bu konuyu nasıl ispatlayabilirim ?İspatlar isem bu konuda nasıl bir karar verir?O zamana kadar bebeğin güvenliği ne olacak)

Sayın Katılımcı

Çocuğun tesliminde yasal prosedür izlenir.

Çocuk Teslimine ilişkin uygulanması gereken yol aşağıdadır.

Çocuk teslimine ve çocukla kişisel ilişki kurulmasına dair ilamların icrasında uzman bulundurulması:

MADDE 25/B - (EKLENMİŞ MADDE RGT: 30.07.2003 RG NO: 25184 KANUN NO: 4949/7)
Çocukların teslimine ve çocukla kişisel ilişki kurulmasına dair ilamların icrası, icra müdürü ile birlikte Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından görevlendirilen sosyal çalışmacı, pedagog, psikolog veya çocuk gelişimcisi gibi bir uzmanın, bunların bulunmadığı yerlerde bir eğitimcinin hazır bulunması suretiyle yerine getirilir.

************************^^^^^^^^^^^^^^^*********** ********

Baba çocuğuyla kişisel ilişki kurmak için yukarıdaki şekilde davranmak zorundadır. Bu masrafları siz değil baba öder.

Baba yalnız geldiğinde çocuğunuzu babaya teslim etmek zorunda değilsiniz. Bu şekilde gelişlerinin masrafını sizden alamaz.

Ancak yasal olarak icra memuru ve sosyal hizmet uzmanı ile geldiğinde, çocuğunuzu teslim etmek zorundasınız.

Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi